Wydarzenia Wadowice

Generał Bruno Olbrycht zostaje

Spór poprzedniego burmistrza Wadowic Mateusza Klinowskiego z wojewodą małopolskim, Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął na korzyść włodarza papieskiego grodu.

W związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną, 13 grudnia 2017 roku wojewoda małopolski Piotr Ćwik podpisał tzw. zarządzenie zastępcze zmieniające nazwę ulicy “generała Bruno Olbrychta” w Wadowicach na ul. “Doktora Gustawa Studnickiego”.

Fot. Bogdan Szpila

Z decyzją wojewody nie zgodził się ówczesny burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski, twierdząc, że jest to niszczenie przez PiS dorobku naszego kraju i degradacja człowieka, który był m.in. legionistą i dowódcą AK. Włodarz złożył skargę do sądu. W czerwcu 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił zarządzenie zastępcze o zmianie nazwy ulicy gen. Bruno Olbrychta. Wojewoda odwołał się od wyroku, wnosząc skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Kilka dni temu Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną argumentując, że osoba Bruna Olbrychta nie upamiętnia osoby symbolizującej komunizm lub w inny sposób taki ustrój propagującej.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Franuś
Franuś
4 lat temu

Ile takich jest rozstrzygnięć, od których włodarze nie odwoływali się?