W czerwcu na ulicach Czechowic-Dziedzic pojawiło się graficzne oznaczenie 19. południka szerokości geograficznej wschodniej. W wielu miastach Polski miejsca wskazujące na jego przebieg są turystyczną ciekawostką. Atrakcją jest odnalezienie takiego miejsca i symboliczne jego przekroczenie.
Południki geograficzne to umowne linie na powierzchni Ziemi o kształcie zbliżonym do półokręgu. Łączą oba bieguny, przecinają prostopadle równik, wyznaczając kierunek północ – południe. W Polsce południk 19E spełnia ważną rolę – dzieli ją dokładnie na dwie równe część, wschodnią i zachodnią, co ma bardzo istotnie znaczenie w kartografii.
Z inicjatywy Urszuli Szostak, przewodniczącej Zarządu Osiedla „Północ”, w ramach zadania realizowanego przez Wydział Promocji Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach, 19. południk szerokości geograficznej wschodniej, został namierzony przez Przedsiębiorstwo Usług Geodezyjno-Kartograficznych „Kaczmarczyk” i namalowany, farbą w kolorze pomarańczowym. Wzór igły kompasu z informacją o południku, wykonany według szablonu przygotowanego przez firmę „Media Target”, znajduje się na chodnikach, przy ulicach: Szkolnej, Makuszyńskiego, Kasprowicza, Narutowicza i Hutniczej. Prace te zostały wykonane na rzecz Gminy Czechowice-Dziedzice społecznie.
W Czechowicach-Dziedzicach na 19.południku położony jest m.in. Pałac Kotulińskich. A dzielący Polskę na dwie równe części 19. południk długości geograficznej wschodniej, został kilka lat temu zaznaczony różą wiatrów na chodniku przy ulicy Paderewskiego. Miejsce to łatwo odnaleźć bo znajduje się w sąsiedztwie nowego gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej.
“…wykonany według szablonu przygotowanego przez firmę…”
Gdyby ktoś się łudził, o co chodzi.
trzeba dodać, że wzór szablonu wykonany. Ktoś musiał wykonać, przecież nie pani Szostak, która tak naprawdę nie wie co powinno się znaleźć na szablonie. Ale upieram się, że wskazanie przynajmniej w którą stronę jest północ – powinno być. Bo i igła magnetyczna tak wskazuje.
To nie jest możliwe aby południk 19 stopni szerokości wschodniej dzielił Polskę dokładnie na dwie równe części. Przekracza się południk nie w kierunku wskazania grotami strzałek? Napisane jest na znaku “południk” ale może lepiej aby było napisane północ – południe czyli w którym kierunku jest jaki biegun. Można nadepnąć czy trzeba przekroczyć nad?
No faktycznie grot wskazuje prawą pierś pani trzymającej kompas a więc większa połowa jest po lewej stronie wraz z lewą piersią
Druga połowa, musi być mniejsza to może mąż ten pan.
Super, malujcie jeszcze południk biegnący od tego miejsca do Antarktydy żeby wyprawa nie zabłądziła