Cieszyn Kultura i rozrywka

Geograficzny bestseller

W sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej, odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej”. Tym razem zaprezentowany został największy bestseller geograficzny XVI-wiecznej Europy.

Fantastyczne potwory zamieszkujące lądy i morza Północnej Europy, widok Krakowa z wawelskim smokiem czyhającym u stóp Wawelu na pasące się owce, czy dziwne dziecko z ogonem i płetwami, psimi i małpimi głowami na przegubach oraz oczyma na brzuchu, urodzone w Krakowie w 1547 roku. To tylko niektóre z potworności mające zachęcać XVI-wiecznego czytelnika do zakupu największego bestsellera geograficznego tamtych czasów. A była to “Cosmographia” Sebastiana Münstera…

Ten bogato ilustrowany opis świata, zachowany w zbiorach Książnicy w trzech wersjach: czeskiej (1554), łacińskiej (1572) i niemieckiej (1578), został zaprezentowany przez Jolantę Sztuchlik. Autorka pokazu, omówiła okoliczności powstania oraz zawartość dzieła. Opowiedziała też, w jaki sposób autor książki przedstawił XVI-wieczną Polskę i co spowodowało tak wielką popularność dzieła.    

google_news
kB65
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments