Wydarzenia Żywiec

Gmina Czernichów: Czystka w prezydium

Fot. UG Czernichów

Już dawno, a zwłaszcza w czasie wakacji, nie było aż takiej „czystki” w prezydium rad gmin na Żywiecczyźnie. W ubiegłym tygodniu w Czernichowie radni większością głosów odwołali przewodniczącego Zbigniewa Kotrysa i wiceprzewodniczącego Jacka Stworę. Kilka tygodni temu chcieli też odwołać drugiego wiceprzewodniczącego Stanisława Maruszczaka, ale ten sam zrezygnował.

Już na sesji 25 czerwca radny Patryk Smoła wniósł do porządku obrad wniosek o odwołanie Stanisława Maruszczaka z funkcji wiceprzewodniczącego. Podkreślił, że pod wnioskiem podpisało się 9 radnych (Mateusz Fabia, Paweł Górny, Paweł Kliś, Tadeusz Konior, Paweł Łatanik, Marta Mitas, Patryk Smoła, Krzysztof Stwora i Jolanta Waluś-Florczak). Stanisław Maruszczak stwierdził, że sam rezygnuje, bo po co utrudniać. W jego miejsce nowym wiceprzewodniczącym został Paweł Kliś.

Natomiast do trzęsienia ziemi doszło podczas sesji w środę, 15 lipca. W porządku obrad już wcześniej widniały punkty o odwołaniu przewodniczącego Zbigniewa Kotrysa i wiceprzewodniczącego Jacka Stwory, o co wnioskowało tych samych 9 radnych. W przypadku przewodniczącego radni chcący go odwołać stwierdzili: W trosce o najlepszą realizację przez gminę Czernichów zadań publicznych należy dążyć do ułożenia poprawnej relacji pomiędzy władzą wykonawczą a stanowiącą. Na poziom współpracy niewątpliwie wpływa postawa i działanie przewodniczącego Rady Gminy i na tej płaszczyźnie widzimy możliwość poprawy naszych działań.

Jeszcze przed głosowaniem Zbigniew Kotrys wygłosił oświadczenie.

W życiu można być lizusem albo człowiekiem szczerym, albo karierowiczem, albo społecznikiem z krwi i kości, albo można czarować i ubierać prawdę w okrągłe słowa, albo można konkretnie i bezpośrednio mówić o faktach. Należę do ludzi szczerych, jestem społecznikiem oraz staram się bezpośrednio i konkretnie mówić tak jak jest. (…) Nie ma merytorycznego uzasadnienia odwołania mnie z funkcji. Uzasadnienie radnych jest tylko personalne i polityczne. Odczuwam, że w mniemaniu wnioskujących radnych jestem niewygodny dla pani wójt Barbary Kos-Harat. (…) Starałem się wspierać panią wójt, ale działałem w zgodzie z interesem mieszkańców. Z czasem stałem się niewygodny dla pewnych środowisk. Wyraziłem dezaprobatę dla powołania przez panią wójt społecznych doradców, którzy przez mieszkańców nazwani zostali gabinetem cieni, a przy okazji zignorowano radnych. Wnioskowałem z kilkoma radnymi o obniżenie stawki za wywóz śmieci, bo uważaliśmy, że jest za wysoka. Wyszliśmy z częścią radnych z wnioskiem o zwolnieniu przedsiębiorców z podatku w czasie pandemii. Nie zostałem wybrany, aby za wszelką cenę układać się z wójtem, ale by reprezentować interesy mieszkańców. Zawsze byłem i jestem gotowy do współpracy, ale na równych zasadach – stwierdził między innymi Zbigniew Kotrys.

Za jego odwołaniem głosowało 9 radnych, a 5 było przeciwnych.

W kolejnym punkcie wybrano nowego przewodniczącego, którym został Patryk Smoła, mając poparcie 9 radnych (5 było przeciw).

Chcę zaznaczyć, że nie jestem karierowiczem. Będę się starał mimo wszystko pogodzić wszystkich radnych – powiedział po wyborze.

Potem przyszedł czas na odwołanie wiceprzewodniczącego Jacka Stwory, co poparło 9 radnych, a 5 było przeciwnych. W jego przypadku 9 radnych w uzasadnieniu stwierdziło: (…) w naszej ocenie współpraca z wiceprzewodniczącym układa się źle, odczuwamy brak wsparcia i zaangażowania, jakiego należałoby oczekiwać w pracy rady, jak i w poszczególnych komisjach.

Według mojej oceny uzasadnienie mija się z prawdą, a wraz z odejściem przewodniczącego Zbigniewa Kotrysa kończy się niezależność tej rady. Z upływem czasu pojawiły się braki współpracy i objawy lekceważenia ze strony przewodniczących Komisji Rewizyjnej (Paweł Łatanik – przyp. red.) oraz Komisji Samorządu, Kultury i Sportu (Paweł Kliś – przyp. red.), co wyglądało na zaplanowane i przemyślane działanie. Również decyzją wójt od 1 lipca przestałem pełnić funkcję przewodniczącego Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Gminy Czernichów (nową przewodniczącą została radna Marta Mitas – przyp. red.) – stwierdził m.in. Jacek Stwora.

W jego miejsce nowym wiceprzewodniczącym został Krzysztof Stwora, były sołtys Międzybrodzia Bialskiego, którego poparło 10 radnych, a 4 było przeciwnych.

Szkoda, że do tego musiało dojść w takich warunkach. Nie czuję się karierowiczem. Mogę obiecać, że dołożę wszelkich starań, aby z wszystkimi dobrze współpracować – powiedział.

Radna Lucyna Tokarz dała do zrozumienia, że nie podobał jej się sposób odwołania przewodniczącego i wiceprzewodniczącego. Jej zdaniem, powinno odbyć się rozmowy w wąskim gronie, aby przekazać swoje uwagi i zastrzeżenia.

Nie mówię, że to niedopuszczalne, ale to nieeleganckie. Sposób takiej zmiany jest stanowczo nieodpowiedni – zaznaczyła.

Pod koniec obrad złożyła rezygnację z funkcji przewodniczącej Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.

Odwołani przewodniczący Zbigniew Kotrys i wiceprzewodniczący Jacek Stwora otrzymali kwiaty i podziękowania od sołtysów Tresnej Marii Pantoł, Czernichowa Wiesława Klisia i Międzybrodzia Bialskiego Wiktora Czulaka. Kwiaty i podziękowania otrzymał też Stanisław Maruszczak.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jagoda
Jagoda
4 miesięcy temu

Cytat dla radnych z Żywca: “W życiu można być lizusem albo człowiekiem szczerym, albo karierowiczem, albo społecznikiem z krwi i kości, albo można czarować i ubierać prawdę w okrągłe słowa, albo można konkretnie i bezpośrednio mówić o faktach.”…. Trzeba być sobą i kierować się własnym rozumem.

Hermenegilda
Hermenegilda
4 miesięcy temu
Reply to  Jagoda

Szkoda, że takie słowa są wypowiadane dopiero przez radnego, który popadł w niełaskę.

Hermenegilda
Hermenegilda
4 miesięcy temu

Gdyby sami zrezygnowali, nie trzeba by było odwoływać. Trzeba wszędzie i w innych samorządach poodwoływać radnych opozycyjnych w imię poprawy relacji między organem wykonawczym a stanowiącym, tego typu uzasadnienie wystarczy. Wójt nie wypowiada się, nic nie ma do powiedzenia? Przecież jeśli mowa o gminie to nr 1 jest wójt.

Leon
Leon
4 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

jak to powiedział b. premier ja wam wójta nie wybierałem 🙂