Wydarzenia Wadowice

Gmina Kalwaria: Jedne remontują, inne projektują

Kilka milionów złotych wyda w tym roku gmina Kalwaria na modernizację dróg. Jedna z inwestycji właśnie się zakończyła, kolejna jest na finiszu, a dwie następne są już w przygotowaniu.

Nie do poznania zmieniła się drogą łącząca Leńcze z Przytkowicami, którą poddano generalnemu remontowi na odcinku 1,4 km. W ramach inwestycji wykonano kanalizację deszczową, chodnik i przystanki autobusowe, a przede wszystkim położono nową nawierzchnię na jezdni, która została przy tym poszerzona. Odnowiono zjazdy z niej. Jednocześnie wprowadzono aktualizację organizacji ruchu i zamontowano urządzenia poprawiające bezpieczeństwo w ruchu. Jedną z nowinek jest pojawienie się urządzenia mierzącego prędkość poruszających się samochodów. Nie jest to fotoradar, lecz często stosowane między innymi w Czechach, na Słowacji i Węgrzech urządzenie mające „wymuszać” na kierowcach stosowanie się do obowiązującego limitu prędkości.

Po przebudowie droga zyskała zupełnie nowy wygląd i stała się bezpieczniejsza. Zyskali również piesi bowiem bo na całej długości drogi położono chodnik – mówi burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty. Koszty przedsięwzięcia wyniosły ponad 2,7 mln zł,  z których 2,2 mln zł gmina otrzymała w formie dotacji z Funduszu Dróg Samorządowych.

Przebudowa drogi z Leńcz do Przytkowic to nie jedyna inwestycja drogowa realizowana przez gminę w ostatnim czasie. Do końca wakacji zostanie przebudowana kalwaryjska ulica Broniewskiego, która również zyska nową nawierzchnię, a wzdłuż niej powstał już chodnik. Ponadto gmin otrzymała dotację z Ministerstwa Infrastruktury (z Funduszu Dróg Samorządowych) na dwie kolejne inwestycje. Dzięki pozyskaniu 1,4 mln zł (środki mają pokryć połowę kosztów) remontu doczeka się 520-metrowy odcinek ulicy Piłsudskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej, a w Zebrzydowicach zmodernizowany będzie niemal 700-metrowy odcinek drogi „Strona Proboszczowa”.

google_news