Wydarzenia Wadowice

Gmina Tomice: Samorząd po ślubowaniu

Fot. Edyta Łepkowska

Samorząd gminy Tomice już się ukonstytuował. Ma za sobą inauguracyjna sesję, w czasie której radni i wójt zostali zaprzysiężeni.

 

Obrady otworzył najstarszy wiekiem samorządowiec – Marek Bussler, który prowadził je aż do czasu wybrania przewodniczącego Rady Gminy. Został nim Paweł Adamik, jedyny kandydat do pełnienia tej funkcji. W tajnym głosowaniu poparło go trzynaście osób, jedna była przeciwko, a jeszcze jedna wstrzymała się od głosu. Na zastępców przewodniczącego radni wybrali Macieja Mrowca i Szymona Putka. Podczas sesji ustalony został też zakres działania i skład osobowy poszczególnych komisji samorządu, których w tej kadencji będzie cztery. Dotychczas funkcjonowały tylko trzy. Teraz doszła do nich komisja skarg, wniosków i petycji, którą – zgodnie z nowymi przepisami – obligatoryjnie musi powołać każda rada gminy.

 

Etap narzeczeństwa się skończył, zaczęło się małżeństwo. Zapraszam do pracy – tak po ślubowaniu powiedział do radnych wójt Witold Grabowski. Na koniec samorządowcy dowiedzieli się, że prawdopodobnie już w czasie następnych obrad będą mieli możliwość głosowania elektronicznego. Wójt planuje także wyposażyć ich w tablety, aby usprawnić dystrybucję potrzebnych im do pracy dokumentów i oszczędzać papier.

 

Autorką fotoreportażu jest Edyta Łepkowska.

 

navigate_before
navigate_next

google_news
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Franuś
Franuś
5 lat temu

Dziwne, że po sprawowaniu funkcji przewodniczącego rady gminy przez 4 kadencje i bycia radnym przez 5 kadencji czyli najdłużej w historii gminy, nie zaproszono na sesję i nie było akcentu w kierunku niedawnego przewodniczącego. Sesja inauguracyjna to święto rady gminy z potrzebą pamięci właśnie na sesji o niedawnej przeszłości.

Franuś
Franuś
5 lat temu

Wśród radnych jest sześciu nowych radnych widocznych na zdjęciach, skupionych za stołem w jednym końcu, którzy będą musieli na początku uczyć się roli radnego według dobrych wzorów. Aby świadomie mogli pełnić służbę także mając na względzie dobro mieszkańców (wszystkich) tak jak jest to w rocie ślubowania. Dla nich musi być pozostawiony na początku okres narzeczeństwa a później równa praca z jednakowymi względami.

Franuś
Franuś
5 lat temu

Co będą mieli mieszkańcy w związku z obligatoryjnymi nowymi przepisami? Powinien być dostęp od I inauguracyjnej sesji do transmisji wszystkich sesji na żywo. Tak jak miało to dziś miejsce w Starostwie Powiatowym Wadowice. Nie było i nie wiadomo kiedy będzie.

widz
widz
5 lat temu
Reply to  Franuś

Proszę nie kłamać. Obrady był transmitowane live na stronie gminnej.

Franuś
Franuś
5 lat temu
Reply to  widz

Kłamstwo? Konkretnie proszę powiedzieć w którym miejscu były transmitowane obrady na żywo bo w Statucie jest napisane, że obrady powinny być transmitowane w BIP i na stronie gminnej. Miejsce transmitowania powinno być w wyraźny sposób wskazane bo to nowość tak jak to było zrobione w Starostwie gdzie w tytule odbywania się I sesji było dodane “transmisja na żywo”, który to dodatek był jednocześnie linkiem. W Starostwie nie musieli tak wyraźnie oznaczać bo transmitowanie to dla nich nie nowość ale w dbałości o łatwość orientacji mieszkańców – zrobiono to. A najlepiej nie informował “widz” lecz ktoś sprostował (a nie zarzucał kłamstwo)… Czytaj więcej »

Franuś
Franuś
5 lat temu
Reply to  widz

W moim kłamstwie jest tak “gość”, że obligatoryjne wymaganie aby sesje były transmitowane pojawiło się w ustawie z 11 stycznia br. Wprowadzono do statutu gminy uregulowania w tym względzie i nie powiadomiono ekstra mieszkańców, że jest coś nowego. Później jeszcze raz uchwalono tekst jednolity statutu i również nic. Opublikowano informację o odbyciu się I sesji i nadal nic. To nie jest tak, że wiedzą coś w UG i zaufani tak jak “gość” więc muszą wiedzieć także inni mieszkańcy. I nie mają prawa upomnieć się aby nie było niewiedzy powszechnie czyli wszędzie. Dlaczego to jest takie ważne? Dlatego, że w tytule… Czytaj więcej »

Franuś
Franuś
5 lat temu
Reply to  widz

Inna strona “widz” (może radny) to jest taka. Wójt zapowiedział zakup tabletów dla radnych. Cena jednego ok. 1000 zł razy 15 to wydatek ok. 15 tys. zł. Bardzo dobrze, rozumiem, że za poprzedniego przewodniczącego nie dało się tego zrobić. To korzyść w kierunku narzędzi dla gminy. Ale porządne transmitowanie obrad sesji dla mieszkańców to podobnie konieczny zakup sprzętu w tym kierunku. NIe ma żadnej zapowiedzi. Kto zadba o mieszkańców? Radni? Chciałoby się aby inaczej było w tej kadencji.