Wydarzenia Wadowice

Gmina Tomice: Taniej dla rodzin wielodzietnych

Wójt gminy Tomice zdecydował się spełnić swą wyborczą obietnicę o pomocy dla tych, którzy mają troje lub więcej dzieci. Posiadacze Kart Dużej Rodziny będą płacić mniej za odbiór śmieci. Pod warunkiem, że je segregują i ponownie wypełnią deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami.

W lipcu ubiegłego roku w artykule “Kolejna pusta obietnica”, pisaliśmy o skierowanym do władz gminy Tomice wniosku prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Tomickiej Mirosława Tłomaka o obniżenie do 1 zł od osoby stawki za odbiór śmieci posiadaczom Kart Dużej Rodziny. Nawiązywał on do kampanii wyborczej Witolda Grabowskiego, w czasie której przyszły wójt zapowiadał pomoc rodzinom wielodzietnym. Włodarz, popierany przez większość radnych, nie skorzystał wówczas z okazji do spełnienia obietnicy. Głównym argumentem samorządowców przeciwko wprowadzeniu ulg w opłatach za odbiór odpadów było wejście w życie programu Rodzina 500 Plus.

Teraz jednak Witold Grabowski powrócił do tamtego pomysłu. Zaproponował, by obowiązującą stawkę obniżyć nie do 1 zł, ale o 50 procent (czyli do 3 zł) i nie dla wszystkich osób posiadających Karty Dużej Rodziny, lecz tylko dla dzieci. – Ta karta jest dokumentem wykraczającym poza zakres działania programu Pięćset Plus, który obowiązuje tylko do osiemnastego roku życia. Zwolnieniu z części opłaty za śmieci będą podlegały również pełnoletnie, ale nadal uczące się dzieci – wyjaśnił. Radny Paweł Adamik zasugerował, że dobrze by było objąć taką formą wsparcia również te rodziny, które mają mniej niż troje pociech, lecz są w trudnej sytuacji materialnej. Wójt odparł jednak, iż byłoby to zbytnim komplikowaniem sprawy, gdyż decydując się na zniżki dla najbiedniejszych, trzeba by było poświęcić dużo czasu, pracy i energii, by sprawdzić, komu one przysługują. – A z analizy wpływających opłat za śmieci wynika, że to nie ubogie rodziny unikają ich uiszczania, lecz bogate – stwierdził.

Radni niemal jednogłośnie podjęli uchwałę wprowadzającą proponowaną przez wójta ulgę. Wejdzie ona w życie 1 marca. Aby rodzina mogła skorzystać ze zniżki, będzie musiała ponownie wypełnić deklarację o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami. Został bowiem uchwalony nowy jej wzór, uwzględniający ulgę. Trzyzłotowa stawka będzie obowiązywała od miesiąca złożenia deklaracji i dotyczyła tylko osób, które segregują śmieci. Uchwała nie przewiduje żadnej zniżki dla tych, którzy oddają wyłącznie mieszanie odpady. Do tej pory w gminie Tomice wydano 684 Karty Dużej Rodziny, w tym 431 dla dzieci. Po wprowadzeniu ulgi suma pobieranych od mieszkańców opłat zmniejszy się o 1 293 zł miesięcznie, ale nadal będzie wystarczająca, by gmina nie musiała dopłacać do interesu. 

google_news
Finanse partner - normalne
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments