Wydarzenia Cieszyn

Goleszów: Chcą wyeksponować pamiątki po cementowni

Wygląd goleszowskiej cementowni na początku obecnego wieku * Fot. Krzysztof Marciniuk

Izba pamięci, znajdująca się w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Goleszowie, już wkrótce zyska dodatkową przestrzeń, w której zostaną wyeksponowane zdjęcia i pamiątki po dawnej cementowni.

Miejsce zostało utworzone w 2006 roku. W Izbie Oświęcimskiej, bo taką nosi nazwę, znajdują się eksponaty dokumentujące tragiczne dzieje podobozu Auschwitz-Birkenau w Goleszowie, filii niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, działającej od roku 1942 do stycznia 1945. Już wkrótce wszyscy, którzy będą odwiedzać izbę, będą mogli zapoznać się także z historią goleszowskiej cementowni, zakładu nierozerwalnie powiązanego właśnie z tą ziemią.

W dodatkowym pomieszczeniu izby będzie prezentowana m.in. nowoczesna multimedialna makieta, uwzględniająca wiele elementów nieistniejącej już fabryki cementu oraz poszczególne formy transportu wykorzystywane w jej pracy. Dzięki modernizacji, przestrzeń wzbogaci się także o dodatkowe materiały graficzne i sprzęt umożliwiający organizację filmowych projekcji.

Gmina Goleszów ma nadzieję, że po zakończeniu prac wzrośnie zainteresowanie Izbą Oświęcimską nie tylko wśród mieszkańców, ale także turystów.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
OrWell
OrWell
13 dni temu

To co w końcu: pamiątki po cementowni, czy filii obozu? Przestańmy sprowadzać historię do holokaustu, bo wywołuje to już odruch wymiotny.

Hermenegilda
Hermenegilda
13 dni temu

Najgorzej będzie zachować jako pamiątkę cement w postaci sypkiej. Mi szybko kamienieje w workach, nie da się przechować 2 lata.