Wydarzenia Cieszyn

Goleszów: Rozsławia piękno swojej okolicy

Fot. UG Goleszów

Mieszkaniec Dzięgielowa, Jan Gluza, uhonorowany został nagrodą za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Wyróżnienie to zostało przyznane na wniosek wójt Sylwii Cieślar, do którego Rada Gminy przychyliła się podejmując stosowną uchwałę.

W swojej działalności artystycznej Jan wypracował bogaty dorobek artystyczny promujący piękno Ziemi Goleszowskiej oraz Śląska Cieszyńskiego, dzięki któremu doczekał się już wielu nagród i wyróżnień. Wykonał między innymi liczne grafiki przedstawiające obiekty i widoki z terenu gminy, w tym także miejsca, które zniknęły już z jej krajobrazu, a są nierozerwalnie związane z historią lokalnej społeczności.

Jan Gluza to malarz, rzeźbiarz oraz grafik, urodzony w Goleszowie, mieszkający wraz z rodziną w Dzięgielowie. W pracach wykorzystuje szeroki wachlarz technik: rysunek ołówkiem, akwarele, olej, miedzioryty, linoryty, metaloplastyka, grawerstwo, rzeźba, medalierstwo. Jest członkiem Koła Plastyków przy Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. Wystawiał swoje prace w cieszyńskich galeriach, warszawskich salach “Zachęty” i “Starej Kordegardy” oraz za granicą. W swojej twórczości promuje piękno Ziemi Goleszowskiej oraz Śląska Cieszyńskiego. Jego prace znajdują się m.in. w Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie, Szpitalu Śląskim w Cieszynie, Bibliotece Śląskiej w Katowicach, Urzędzie Gminy Goleszów oraz goleszowskim ośrodku zdrowia. Wielokrotnie wystawiał swoje prace na terenie naszej gminy, uświetniając m.in. otwarcie Izby Regionalnej “U Brzezinów” w Cisownicy i obchody jubileuszu 700-lecia Dzięgielowa. Jan Gluza wykonał także grafiki związane z obchodami 500 lat Bażanowic, 800 lat Goleszowa oraz 800 lat Puńcowa.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jest taka przegródka
jest taka przegródka
3 miesięcy temu

A nie “Zasłużony dla Gminy Goleszów?

Myk
Myk
3 miesięcy temu

no tak