Wydarzenia Cieszyn

Granica polsko-czeska od poniedziałku znów otwarta!

Fot. Krzysztof Marciuniuk

Na tę wiadomość od wielu tygodni czekają mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego. “W związku z lepszą sytuacją na Śląsku granica polsko-czeska od poniedziałku będzie już w pełni otwarta bez dotychczasowych warunków” – napisał dziś na Twitterze Piotr Müller, rzecznik rządu.

Piotr Müller zdradził, że taką informację przekazał premierowi polskiego rządu, Mateuszowi Morawieckiemu, premier Republiki Czeskiej, Andrej Babiš.

Mateusz Morawiecki – również za pośrednictwem Twittera – potwierdził, że w najbliższych dniach, w związku z coraz lepszą sytuacją epidemiczną na Śląsku, zdjęte zostaną ograniczenia na przejściach granicznych. Oznacza to, że przedstawienie na granicy ujemnych wyników badań na obecność koronawirusa lub przechodzenie dwutygodniowej kwarantanny nie będzie już konieczne.

Przypomnijmy, że w połowie czerwca Czechy przywróciły normalny ruch na swoich granicach i zniosły kontrole graniczne na wewnętrznych granicach strefy Schengen, które zostały wprowadzone okresowo w związku z epidemią Covid-19. Likwidacja restrykcji nie dotyczyła jednak wszystkich obszarów. Województwo śląskie zostało uznane za teren o wysokim zagrożeniu epidemicznym i jego mieszkańcy do dziś nie mogą korzystać z normalnego ruchu granicznego, co jest dla wielu ogromnym i wielowymiarowym utrudnieniem. W najbliższym czasie wszystko jednak ma się zmienić…