Wydarzenia Cieszyn

Kolejny wyjątkowy mural w naszym regionie! Haftowana elewacja w Jaworzynce

Fot. Robert Neumann/ From the sky

Budynek Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaworzynce Centrum, a konkretnie obiekt, w którym mieści się sala gimnastyczna, zyskał ostatnio zupełnie nową twarz. Przez prawie tydzień nad jego metamorfozą pracowali mistrzowie graffiti, Maciej Szymonowicz z Fundacji Etnograff i Dariusz Paczkowski.

Na ścianie placówki pojawił się ogromny mural, nowy znak rozpoznawczy Jaworzynki, którego motywem przewodnim jest haft krzyżykowy. Wzór muralu oparty jest na tradycyjnym lymieczku – haftowanym mankiecie bluzki stroju cieszyńskiego. Artyści inspirowali się kabotkiem wyszytym przez Weronikę Łacek z Jaworzynki. I to właśnie z jej zdjęcia zaczerpnęli również pomysł stworzenia postaci hafciarki i wkomponowania kobiecej postaci w całość dzieła. Mural ma w sposób symboliczny upamiętniać wszystkie beskidzkie hafciarki.

Nowe dzieło znajdzie się na Szlaku Beskidzkich Murali, który tworzy fundacja Etnograff. Jego powstanie jest częścią projektu „Lato w Trójwsi tradycją haftowane”, realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej w ramach programu EtnoPolska2020 i dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury. To dzięki niemu w Jaworzynce pojawił się mural i zaplanowano szereg innych działań, m.in. wydanie kolorowanek z haftami, zajęcia z nauki haftowania czy happening.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments