Cieszyn Kultura i rozrywka

Hażlach: wystawa „Kapsuły czasu” w Domu Przyrodnika

Mat. prasowe Gminnego Ośrodka Kultury w Hażlachu.

Dom Przyrodnika w Hażlachu zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Inny Dmyterczuk „Kapsuły życia”. Wydarzenie, podczas którego będzie można wysłuchać prelekcji autorki zdjęć, odbędzie się w czwartek, 9 maja, o godz. 17.00.

Przyroda fascynuje Innę Dmyterczuk już od najmłodszych lat. Z kolei fotografia makro (która umożliwia uwiecznienie mikroskopijnych obiektów) pozwoliła jej odkryć niezwykły świat nasion. Dodatkowo autorka wystawy ukończyła kurs fitoterapii na Kijowskim Uniwersytecie Medycznym na Wydziale Medycyny Ludowej, ponieważ krąg jej zainteresowań stanowi całe spektrum praktycznego wykorzystania roślin, od kuchni przez leki do tworzenia łyżek czy tkanin.
– Dzięki makrofotografii odkryłam natomiast świat nasion i tak narodził się pomysł na wystawę edukacyjną „Kapsuły życia” przybliżającą niezwykłość świata roślin pod tym kątem. Fotografia stała się moim narzędziem dokumentacyjnym – stwierdza Inna Dmyterczuk.

– Prezentowane na zdjęciach „Kapsuły życia” to właśnie nasiona roślin. Nasiona, dzięki którym roślina może się rozmnażać, nasiona, które stanowią surowiec zielarski, a czasem pożywienie, bądź przyprawę. Nasiona, które mogą posiadać właściwości lecznicze, ale w niektórych przypadkach mogą być również zabójcze. Dzięki makrofotografii poznajemy te nasiona z nieco innej strony, dostrzegamy ich wyjątkowość oraz piękno – zachęcają z kolei gospodarze Domu Przyrodnika. Ich najnowsza wystawa będzie czynna do 3 czerwca 2024 r.

google_news