Cieszyn Kultura i rozrywka

Hażlach: Uhonorowali profesora

Rada Gminy Hażlach już jakiś czas temu zdecydowała, że plac przy niedawno powstałym Domu Przyrodnika nosił będzie imię profesora Wiktora Wawrzyczka. Dzisiaj rano odbyło się uroczyste odsłonięcie poświęconej mu tablicy.

Od wczesnych godzin porannych trwały dzisiaj uroczystości upamiętniające profesora Wiktora Wawrzyczka. Na hażlaskim cmentarzu złożono kwiaty na grobie profesora a następnie oficjalnie odsłonięto tablicę pamiątkową przy Domu Przyrodnika. Po ceremonii, w auli Biblioteki Publicznej w Hażlachu, odbył się wykład profesora Krzysztofa Kozłowskiego na temat uhonorowanego społecznika pt. “prof. dr Wiktor Wawrzyczek – syn ziemi cieszyńskiej: naukowiec, humanista, społecznik oraz przyjaciel młodzieży”.  W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele gminy, Macierzy Ziemi Cieszyńskiej oraz rodzina profesora.

Kim był nowy hażlaski patron? Profesor Wiktor Wawrzyczek urodził się w 1911 roku w Kończycach Wielkich. Z wyróżnieniem ukończył Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze w Cieszynie. Chemię studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W roku 1935 opublikował swoja pierwszą pracę naukową. Dotyczyła ona źródeł mineralnych na Śląsku Cieszyńskim. Ukończył studia jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, lecz nie otrzymał dyplomu. W czasie II wojny światowej pracował jako hydraulik w Krakowie. Wykładał chemię i fizykę na tajnych kompletach UJ. W 1945 r. otrzymał dyplom magistra chemii, kilka miesięcy później został doktorem filozofii z zakresu chemii i asystentem w Katedrze Chemii Fizycznej UJ. Później powrócił do Cieszyna, gdzie od maja 1945 r. był nauczycielem w Liceum i Gimnazjum Koedukacyjnym. Od 1948 r. pracował jako wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Gospodarstwa Wiejskiego w Cieszynie, a od 1950 r. w Zespołowej Katedrze Chemii Ogólnej Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie. W 1952 r. zorganizował tam Chór Akademicki, którego był opiekunem. W 1954 roku został dziekanem Wydziału Rolniczego WSR a w 1957 r. prezesem tamtejszego Akademickiego Związku Sportowego. 22 czerwca 1967 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego.
Wiktor Wawrzyczek jest autorem ponad 80 prac naukowych i popularnonaukowych, był założycielem i przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. M. Kopernika, członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego, Naczelnej Organizacji Technicznej i Towarzystwa Chemicznego Akademii Nauk w Pradze. Profesor zmarł 17 grudnia 1969 roku. Został pochowany na cmentarzu katolickim w Hażlachu.

navigate_before
navigate_next

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Janek
Janek
2 lat temu

Brawo dla inicjatorów – wójta, rady. To piękne miejsce aby uhonorować tak wybitną postać. Dobrze, że dzięki działaniom gminy osoba nie zostanie zapomniana! Moi dziadkowie często wspominali profesora, musiała to być niezwykła postać.