Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Higiena snu i jego wpływ na zdrowie

Zdrowy sen jest nam niezbędny, byśmy mogli prawidłowo funkcjonować, kiedy nadchodzi czas na aktywność. To właśnie dlatego należy zadbać o to, by sen trwa odpowiednio długo, a także warto dbać o to, by jego jakość zawsze była najwyższa. Higiena snu to inaczej czynności i warunki, jakie należy spełnić, by sen był dobrze zorganizowany. To czynności, które wpływają na jakość i długość odpoczynku, a także warunki, które sprawiają, że w czasie odpoczynku organizm jest w stanie odpowiednio się zregenerować. Czas się więc dowiedzieć, jak wygląda higiena snu i jakie warunki należy spełnić, by sen był zdrowy – zapraszamy na poradnik od https://fibreselect.pl/.

Sen – dlaczego jest ważny dla zdrowia?

Sen to proces, który ma decydujący wpływ na pracę organizmu. Jest to inaczej czas regeneracyjny, kiedy to następują procesy wzrostu, a także dochodzi do namnożenia się komórek. To właśnie tak ważne procesy zachodzą w organizmie człowieka głównie w nocy, kiedy śpimy. Dochodzi również do regulacji pracy układu nerwowego, ponieważ zaczynają tworzyć się nowe połączenia w centralnym układzie. Sen to czas, kiedy najintensywniej pracuje mózg. W tym czasie dochodzi do przetwarzania nowych informacji i zapamiętywania ich, a także redukuje się uczucie napięcia i zmęczenia. Regeneracja jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, to właśnie dzięki tym kilku godzinom snu mniej chorujemy i jesteśmy bardziej odporni na infekcje. Okazuje się więc, że niska jakość snu lub jego niedobór może niekorzystnie wpłynąć na wszystkie funkcje w organizmie człowieka. A długotrwałe zaburzenia snu mogą doprowadzić do rozwoju chorób somatycznych i psychicznych.

Jak długo powinien trwać sen?

Im starsi jesteśmy tym mniej snu potrzebujemy. Dzieci w wieku niemowlęcym potrzebują nawet piętnastu godzin snu, a przedszkolaki nawet dwunastu. Dzieci, które chodzą do szkoły podstawowej powinny spędzać dziesięć godzin na sen, a nastolatkowe już tylko osiem. Osoby dorosłe same ustalają sobie czas snu. Przeciętny dorosły potrzebuje ośmiu godzin snu, by poczuć się wypoczętym i wyspanym. U niektórych osób wystarczające będzie sześć godzin snu, a inni nawet po dziesięciu godzinach nie będą czuli się wypoczęci. Jest to więc kwestia indywidualna. Do pełnej regeneracji potrzebne są cztery cykle snu, które nie zostały przerwane. Te cykle składają się z dwóch stadiów. W zależności od naszego organizmu, a głównie od uwarunkowań genetycznych cykle te trwać mogą od osiemdziesięciu minut do stu dwudziestu. Są więc osoby, które wysypiają się po czterech pełnych cyklach, które trwają osiemdziesiąt minut. A są osoby, które czują się wypoczęte dopiero po przespaniu pięciu cykli, które trwają sto dwadzieścia minut.

Regularność snu

Sen jest zdrowy, kiedy jest regularny. Tak więc należy zasypiać i spać o regularnych porach. Niestety nie zawsze mamy taką możliwość. Nie ma to jednak znaczenia, ponieważ każdy z nas codziennie bez względu na to ile trwał sen, czy są to weekendy, urlop, czy święta należy wstawać zawsze o tej samej godzinie, by organizm poczuł się senny o tej samej porze wieczorem. To oznacza, że nie powinno się odsypiać nieprzespanych nocy, nawet jeżeli w ciągu dnia będziemy zmęczeni. Niestety nie istnieje coś takiego jak wysypianie się na zapas. Dzięki przestrzeganiu tych zasad jesteśmy w stanie zachować prawidłowy rytm snu, a to sprawia, że procesy zachodzące w organizmie w rytmie dobowym, są regularne.

Naświetlenie pomieszczenia

Dla organizmu człowieka bardzo ważnym warunkiem regularnego snu, jest światło, ponieważ warunkuje ono u nas proces czuwania. Jeżeli w pomieszczeniu lub na zewnątrz jest jasno, to w organizmie zaczyna się produkcja kortyzolu, czyli hormonu, który ma silne działanie pobudzające. Przez to zmniejsza się produkcja melatoniny, a jest to składni, który pozwala nam na spoczynek. Melatonina zostaje wytwarzana w organizmie, kiedy na siatkówkę oka nie pada światło, a wtedy dochodzi również do zmniejszenia się poziomu kortyzolu we krwi. To więc oznacza, że niedobór światła może doprowadzić do zaburzenia pracy organizmu. A do otrzymania zdrowego i pełnego snu, należy jak najdłużej w ciągu dnia korzystać z naturalnego światła, a przed snem zmniejszyć oświetlenie w pomieszczeniu. Warto również unikać pracy przy komputerze lub oglądania telewizji. Jest to bardzo ważne, ponieważ z ekranów emituje niebieskie światło, które przyczynia się do zahamowania procesów produkcji melatoniny. W okresie wieczornym tuż przed snem warto zadbać o prawidłowe zaciemnienie w sypialni.

Temperatura ciała

Ważną zasadą, która wpływa na nasz sen, jest to, by nie zwiększać swojej aktywności fizycznej trzy godziny przed snem. Tak samo należy postępować z jedzeniem. Lepiej unikać spożywania kalorycznych, tłustych i ciężkostrawnych potraw przed snem. Aktywności te mogą sprawić, że temperatura ciała zacznie wzrastać, a to przyczyni się do zakłócenia snu. Dla dobrej jakości snu warto przewietrzyć sypialnię, a także utrzymać w niej temperaturę wahającą się między osiemnaście, a dwadzieścia jeden stopni.

google_news