Bielsko-Biała Sport Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Historia i popularność MMA – od ulicznych walk do sportu na światowym poziomie

MMA cage. Side scene view under lights. Fighting Championship. Fight night. MMA octagon. 3D

Jest to jeden z najbardziej popularnych sportów w Polsce. Początki nie wskazywały, że tak się zaś właśnie stanie. Gdzie możesz obstawiać MMA? Jak to wszystko się zaczęło? W dzisiejszym poradniku dowiesz się także więcej na temat KSW. Obecnie to wielka, europejska organizacja. Jak Martin Lewandowski i Maciej Kawulski rozwijali swój biznes?

Gdzie obstawiać MMA?

Interesujesz się tym sportem? M.in. bardzo często śledzisz UFC i KSW? A może przede wszystkim ciekawi Cię to, co dzieje się w polskim świecie freak fightów? Warto dodać, że zawodowe MMA możesz obstawiać w wielu rozmaitych podmiotach hazardowych. W tym celu wystarczy sprawdzić ranking bukmacherów. Warto to zrobić, aby dowiedzieć się, które podmioty hazardowe są nie tylko legalne, ale także hojne. W tym gronie znajdują się zaś na pewno STS, ETOTO, czy Fortuna. Potem trzeba się zarejestrować i wpłacić pierwszy depozyt. Należy dodać, że obecnie możesz swobodnie obstawiać MMA nawet bez wychodzenia ze swojego domu lub mieszkania. Nie ma problemu, aby grać online. A do wyboru są rozmaite gale UFC, KSW itd. Jeśli zaś chcesz obstawiać np. pojedynki Fame MMA, to dobrze byłoby mieć konto w Betclicu. Spokojnie, to legalna, bezpieczna firma. Tymczasem gale High League oraz Prime Show MMA są do typowania w Fortunie.

Historia MMA

Co ciekawe, początki MMA sięgają antycznych Igrzysk Olimpijskich. Warto wspomnieć tutaj o pankrationie. Zawodnicy stosowali zaś m.in. rozmaite techniki wywodzące się z pięściarstwa oraz zapasów. Współczesne mieszane sztuki walki w dużej mierze bazują natomiast na brazylijskich turniejach „vale tudo”, które były organizowane od lat 20. XX wieku. W Japonii rozgrywano zaś turnieje „kakutougi”. Warto zaznaczyć, że pierwsza gala UFC została założona już w 1993 roku. Mieszane sztuki walki nadal były popularne w Azji. Np. w Japonii założono organizacje Shooto oraz Pancrase. Później sporo do powiedzenia miał Pride. W 2007 roku ta organizacja została jednak wchłonięta przez UFC. Aktualnie ta amerykańska federacja jest zdecydowanie największa na całym świecie. Jeśli ktoś jest dobry w MMA, to marzy o tym, aby walczyć w UFC. Obecnie prezydentem tej federacji jest charyzmatyczny Dana White. W UFC walczy aktualnie kilku Polaków. Przed laty wielką furorę robiła m.in. Joanna Jędrzejczyk, która była mistrzynią kategorii słomkowej. Obecnie w UFC walczą zaś m.in. Jan Błachowicz (były mistrz kategorii ciężkiej), czy Mateusz Gamrot.

Początki KSW w Polsce…

KSW to skrót od Konfrontacji Sztuk Walki. Co ciekawe, pierwsze wydarzenie spod tego szyldu zorganizowano już 27 lutego 2004 roku. Wielu ekspertów uważa, że ta federacja została zaś wypromowana przede wszystkim starciem Mariusza „Pudziana” Pudzianowskiego z Marcinem „El Testosteronem” Najmanem. Wtedy o KSW zrobiło się bardzo głośno, a włodarze do dzisiaj notują na swoim koncie wiele sukcesów. Ta organizacja ma się na tyle dobrze, że w czerwcu 2023 roku po raz drugi w historii zorganizuje galę… na Stadionie Narodowym w Warszawie.

google_news