Bielsko-Biała Kultura i rozrywka

I Festiwal Górski “U źródeł Białki”

Od 7 do 9 października w Gminnym Ośrodku Kultury “Promyk” w Bystrej odbędzie się I Festiwal Górski “U źródeł Białki”. Będzie to kilkanaście prelekcji na tematy związane z wyprawami górskimi. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

W piątek o 17.00 odbędzie się wernisaż fotografii festiwalowej, a pół godziny później nastąpi oficjalne rozpoczęcie festiwalu. O 17.40 prelekcję “Krótka historia AKPG Bielsko-Biała” wygłosi prezes tego koła Franciszek Wawrzuta, a dwadzieścia minut później historię Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego na terenie Bielska-Białej nakreśli prezes bielskiego oddziału PTT Szymon Baron. Z kolei o 18.20 o działalności GOPR-u opowie naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR Marcin Szczurek. O 18.40 opowieść “Ural Subpolarny – na granicy Europy i Azji” będzie snuł Szymon Baron.

W sobotę odbędą się cztery pokazy zdjęć z górskich wypraw. Jako pierwszy o 15.30 prelekcję “Punta de Atacama” wygłosi Janusz Pilszak. O 17.00 Anna i Witold Smęder przedstawią opowieść “W górach Bośni i Hercegowiny”. O 18.30 Łukasz Łagożny przedstawi prezentację “Mój Everest”, a o 20.00 przyjdzie czas na “Skandynawską przygodę” Łukasza Kornatki.

Na niedzielę zaplanowano aż sześć prelekcji. Będą to: “Gorgany i Czarnohora” Marka Żura o 14.00, “Słowacja – raj dla każdego” Mariusza Kabuta o 15.30, “Joga pod szczytami Himalajów” Tadeusza Soleckiego o 17.00, “Do źródeł Gangi” również Tadeusza Soleckiego o 17.45, “Gruzja i Armenia” Franciszka Wawrzuty o 18.30 oraz “Kanadyjski raj” Grzegorza Holerka o 20.00.

W niedzielę między 10.00 a 14.00 przy GOK-u Promyk stacjonował będzie krwiobus RCKiK Katowice, w którym będzie można honorowo oddać krew. Natomiast między 14.00 a 20.00 odbędą się pokazy ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR.

Organizatorami festiwalu są Akademickie Koło Przewodników Górskich w Bielsku-Białej, Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział Bielsko-Biała oraz Gminny Ośrodek Kultury “Promyk” w Bystrej. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują portal beskidzka24.pl i “Kronika Beskidzka”.

google_news