Sport Oświęcim

Igrzyska Europejskie trafią też i do Oświęcimia

Fot. UM Oświęcim

Jest oficjalne potwierdzenie, że Oświęcim będzie jednym z miast, w których rozegrane zostaną III Igrzyska Europejskie Kraków – Małopolska 2023.

Jak informuje Katarzyna Kwiecień, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Oświęcim, od 23 do 27 czerwca miejska pływalnia będzie areną zmagań w pływaniu artystycznym.

Potwierdzenie udziału miasta w jednym z najważniejszych tegorocznych wydarzeń sportowych miało miejsce pod koniec stycznia. Poprzedziło go spotkanie, podczas którego omówiono kwestie organizacyjne. Obok gospodarza, prezydenta Oświęcimia Janusza Chwieruta, wśród zaproszonych gości był dyrektor departamentu Igrzysk Europejskich 2023 Ministerstwa Sportu i Turystyki Marcin Zagórski, wiceprezes spółki Igrzyska Europejskie 2023 Maciej Kurp, przewodniczący Komisji Koordynacyjnej Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich Hasan Arat odpowiedzialny za organizację III Igrzysk Europejskich oraz Anna Budzanowska z Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Przewodniczący Hasan Arat podkreślił, że oświęcimska kryta pływalnia jest jednym z najlepszych obiektów w Europie – podkreśla Katarzyna Kwiecień.

Rozmowy o udziale miasta w wydarzeniu prowadzimy od listopada ubiegłego roku, kiedy to Urząd Marszałkowski Województwa Małopolski ogłosił informację o dodatkowych konkurencjach i ich lokalizacjach. Nie mieliśmy jednak oficjalnego potwierdzenia i czekaliśmy na to spotkanie. Mamy deklarację przewodniczącego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich o zakupie telebimu. Inną kwestią jest inwestycja, która poprawi komunikację w rejonie Hotelu Olimpijskiego, wystąpiliśmy już o pieniądze na jej realizację do Urzędu Marszałkowskiego – zaznacza prezydent Janusz Chwierut.

Igrzyska Europejskie Kraków – Małopolska 2023 potrwają od 21 czerwca do 2 lipca. Do rywalizacji m. in. w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Krynicy, Nowym Targu, Oświęcimiu i Zakopanem przystąpi w niemal 30 dyscyplinach w sumie około 800 sportowców. Rywalizacja w pływaniu artystycznym będzie miała rangę mistrzostw Europy i zarazem kwalifikacją do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

 

google_news