Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Ile kosztują schody z kamienia?

Schody zewnętrzne stanowią bardzo ważny, reprezentacyjny element wykończenia elewacji budynku. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnych materiałów, z których można je wykonać – drewno, kostka brukowa, marmur oraz najbardziej popularny ostatnimi czasy granit. Dobrze zaprojektowane i wykonane schody z kamienia stanowią piękną ozdobę i nadają niepowtarzalnego charakteru każdemu budynkowi.

Od czego zależy cena schodów z kamienia?

Kamień należy do najbardziej eleganckich i wytrzymałych materiałów budowlanych. Jest bezpieczny, plastyczny i uniwersalny.  Schody kamienne posłużą Wam lata i nigdy nie wyjdą z mody. Schody z kamienia w zależności od materiału będą kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Końcowa cena schodów z kamienia zależy bowiem od kilku czynników, które chcemy bardziej szczegółowo omówić.

  • Schody zewnętrzne i wewnętrzne

Pierwszym z nich jest ich umiejscowienie. Schody z kamienia są dobrym rozwiązaniem zarówno do wewnątrz jak i na zewnątrz budynku, ale różni je materiał oraz technika ich wykonania. O ile na schody zewnętrzne polecany jest granit, schody wewnątrz domu mogą być wykonane także z marmuru i konklomeratów.

  • Rodzaj kamienia

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na wycenę schodów z kamienia jest rodzaj surowca, użytego do ich wykonania. Obecnie najpopularniejszym z nich jest granit. Jest to materiał o wysokiej odporności na działanie zmiennych temperatur oraz wilgoci. Najważniejszą zaletą, jaką posiadają schody z kamienia na zewnątrz, jest ich wytrzymałość, zarówno na uszkodzenia mechaniczne jak i warunki atmosferyczne.  Schody z kamienia są właściwie niezniszczalne. Oczywiście wraz z kolejnymi latami ich użytkowania będą wymagały niewielkiego odświeżenia, dlatego zaleca się okresową impregnację specjalistycznymi preparatami do użytku wewnętrznego i zewnętrznego. Dzięki temu, na co dzień, aby utrzymać je w czystości, wystarczy ciepła woda i niewielka ilość detergentu.

  • Rodzaj i rozmiar schodów

Kolejną częścią składającą się na ostateczną wycenę jest rodzaj schodów oraz ich obróbka. Jeśli mowa o schodach tradycyjnych, prostych, to wystarczy odpowiednio pociąć kamień i wypolerować jego krawędzie. Jest to zdecydowanie najtańsza wersja schodów, a niższa cena wynika z potrzeby mniejszego nakładu pracy. Im większy rozmiar i bardziej skomplikowana forma schodów tym cena za wykonanie będzie większa.

Dodatki

Producenci schodów z kamienia oferują swoim klientom wykonanie podstopni z kamienia polerowanego. Ten zabieg pozwala na piękne wyeksponowanie struktury użytego kamienia. Aby zniwelować śliskość kamiennych stopni najczęściej stosuje się kamień w obróbce płomieniowanej. Pozwala to na zachowanie bezpieczeństwa podczas złych warunków atmosferycznych i niskich temperatur poprzez zmniejszenie śliskości kamienia.

Zalety i wady schodów z kamienia.

Kolejną zaletą kamienia na schodach zewnętrznych jest jego bogata gama kolorystyczna –  od ciemnych odcieni, po delikatne beżowe tonacje. Daje to możliwość wykonania ciekawych projektów dopasowanych do charakteru i elewacji budynku. Im mniej popularny kolorystycznie kamień tym jego cena jest niestety wyższa.

Jedynym “minusem” wypolerowanych schodów z kamienia może być to, że bywa on śliski. Łatwo temu zapobiec zabezpieczając schody zewnętrzne kamienne paskami antypoślizgowymi.  Oprócz tego należy pamiętać, że kamień nie magazynuje ciepła i na ogół pozostaje zimny. O ile jest to zaletą w upalne, letnie dni, zimą może być to nieco uciążliwe.

Podsumowanie – dlaczego warto zamówić schody z kamienia?

Podsumowując, schody zewnętrzne z kamienia to znakomity wybór, jeśli szukacie eleganckiego i solidnego materiału. Ważne, żeby schody prowadzące do domu były bezpieczne i funkcjonalne, ale także stanowiły dekorację budynku. Są one wizytówką Waszego domu albo siedziby firmy, dlatego naprawdę warto zadbać, aby były solidnie wykonane z materiału o najwyższej jakości. Warto także wybrać specjalistów, którzy przygotują projekt, wykonają i zamontują schody według Waszych wskazówek.

Schody z kamienia cena.

Ceny schodów kamiennych są zróżnicowane i zależą od  jakości surowca, jego struktury oraz odcienia. Na cenę wpływa także jego późniejsza obróbka – odpowiednie docinanie, polerowanie i frezowanie.  Dlatego też flagowi producenci schodów z kamienia, tacy jak renomowana firma Masterstone z Bielska-Białej wykonają indywidualną wycenę dla każdego klienta. Na ich stronie internetowej – https://www.masterstone.pl/oferta/schody możecie zapoznać się ich realizacjami i oferowanymi produktami, a także zadzwonić i umówić się na pomiar oraz wycenę.

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Edyta
Edyta
2 lat temu

Obstawiam, że to tanie rzeczy nie są, tak samo jak drewniane schody. Teraz materiał sporo podrożał. Z mężem zdecydowaliśmy się na spiralne schody dolle i taniej nas to wyszło. Schody mają oryginalny wygląd i łatwo było je zamontować.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Mowa o schodach zewnętrznych z kamienia a na zdjęciu pokazane akurat z przekory zapewne – schody wewnętrzne i bodaj drewniane stopnie.