Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Ile kosztuje studnia głębinowa?

Wiele osób, które są na etapie budowania domu lub też chcą korzystać z własnej wody o lepszych parametrach, zastanawia się, ile kosztuje studnia głębinowa, z czym wiąże się wiercenie studni i jaka powinna być głębokość oraz inne parametry niezbędne do korzystania z własnej wody. Oto najważniejsze dane w zakresie wykonania własnej studni i instalacji, która zapewnia stały i bezpłatny dostęp do wody.

Dlaczego warto mieć własną studnię głębinową?

Każdy budynek mieszkalny wymaga dostępu do wód. W praktyce to od właścicieli zależy czy chcą korzystać z miejskiej sieci wodnej, czy wykonać odwiert i zainwestować w budowę własnej studni głębinowej. Często działka, na której stoi dom, nie może zostać połączona z siecią wodną lub w danej okolicy jej nie ma, a wówczas opcjonalnym rozwiązaniem jest wykonanie odwiertu i kopanie studni głębinowej jako głównego źródła wody pitnej. W tym tekście wskazujemy, ile kosztuje studnia głębinowa i jaki koszt należy brać pod uwagę, zanim przystąpimy do odwiertu. Cenę możesz również sprawdzić na: https://www.studniepolskie.pl/

Jaki jest koszt studni głębinowej?

Studnie głębinowe nie należą do tanich inwestycji, a na ostateczny koszt ma wpływ wiele czynników, takich jak: inwestycja w pompę, cena za odwiert, koszt badania przydatności wody i możliwości jej spożywania, koszty, jakie ponosi się za samo wiercenie studni i inne. Czasami ogólna kwota jest w takiej sytuacji wysoka, ale kiedy nie ma możliwości dołączenia do sieci wodociągowej miejskiej lub innej to wówczas budowa studni jest jedynym rozwiązaniem. Jak wyglądają kwestie finansowe w praktyce?

Nie da się jednoznacznie wskazać konkretnej kwoty za wykonanie studni głębinowej, ponieważ składa się na nią wiele czynników. Cena zależy m.in. od takich cech jak ilość betonów do wykonania studni lub wybór konkretnej pompy głębinowej czy cena wykonania studni.
Podstawowy podział, który odnosi się do kwoty, jaką musimy uiścić za nowa studnie, dotyczy podziału na studnie kopane i studnie wiercone. Studnie kopane są tradycyjne, znane od lat, a do ich budowy nie są potrzebne specjalistyczne narzędzia i ciężki sprzęt. Najczęściej też ich wielkość- tj. położenie w miejscu, gdzie znajduje się woda nie przekracza kilku metrów, a sam wykop takiej studni wykonywany jest na ogół ręcznie. W tego typu studni nie ma też zastosowania pompa, gdyż stanowi ona zbiornik ujęcia wody obok domu, z którego woda pobierana jest ręcznie. Charakterystyczne dla tego typu studni jest wpuszczenie do wykopu betonowych kręgów, które chronią ściany przed osuwaniem się na znacznej głębokości studni. Ich ilość obliczana jest na każdy metr głębokości studni. Tego typu studnia jest znacznie tańsza od głębinówki wierconej, gdzie wodę uzyskuje się w efekcie pracy ciężkiego sprzętu.

Studnie głębinowe wiercone, które nazwane są też rurowymi, są droższe w wykonaniu, co wynika wprost z opłat, jakie ponosi się za pracę ciężkiego sprzętu i fachowca. Cena często odnosi się do konkretnych parametrów za każdy metr studni, jednak zasadą jest, że głębokość na ogół przekracza 10 metrów by móc uzyskać jak najlepszą jakość wody. Studnie tego typu działają w oparciu o zastosowanie dwóch rodzajów rur: osłonowej i filtracyjnej. Pierwsza z nich znajduje się tam, gdzie warstwa wodonośna, zaś druga przenika do warstw wodonośnych w efekcie wiercenia studni. Koszty, które trzeba ponieść by móc przeprowadzić budowę studni tego typu zawierają także zakup obsypki żwirowanej, która usprawnia dopływanie wody. W praktyce cena za tego typu studnię jest więc znacząca i zaczyna się od kilkunastu tysięcy złotych, w co wlicza się m.in. koszt wiercenia przez ciężkie maszyny (Podawany często za metr bieżący), oczekiwana głębokość studni i cena samego wybudowania studni, czyli kosztów materiałów niezbędnych do tego.

Jakie inne elementy mają wpływ na cenę studni?

Na ostateczny koszt wybudowania ma wpływ także dobór materiałów. A te są niezbędne. Mowa tu o takich produktach jak pompy i rury. Jeśli chodzi o pompy, to rzadko dziś mocuje się ręczne, ponieważ czerpanie wody z ich pomocą wymaga dość dużo wysiłku i czasu. Dlatego stosuje się elektryczne. Niekiedy pompy ręczne są alternatywą na wypadek awarii, kiedy można ręcznie pobrać wodę.
Wybudowanie studni wymaga też zakupu materiałów takie jak rury – ich ilość wynika z samej wielkości. Specjalista wskaże dokładnie jakie rury są potrzebne i wyliczy ich koszt.

Jak wyglądają kwestie finansowe w praktyce?

Chcąc podać przybliżone ceny w przypadku budowy studni głębinowych, warto wskazać, że zaczynają się one od około 110 do 140 złotych za metr bieżący wykopanej powierzchni, na której możliwe jest uzyskanie wody pitnej i dotarcie do właściwej warstwy wodonośnej. W przypadku studni abisyńskiej cena samej inwestycji jest niższa – średnio około 80 złotych za metr, co zależy jednak dokładnie od lokalizacji i opłat dla fachowców.

Choć wybudowanie własnej studni głębinowej nie jest tanie i wymaga posiadania budżetu rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, jednak wiele osób uważa to za dobre rozwiązanie na wiele lat. W efekcie uzyskuje się bowiem własną wodę o dobrej jakości – znacznie przewyższającej tę z sieci miejskiej.

Jeśli szukasz firmy, która kompleksowo zajmie się Twoją studnią w Krakowie sprawdź – studnie głębinowe Kraków

Dane kontaktowe:
Studnie Bielsko
HYDRO DRILL SP. Z O.O.
ul. Waryńskiego 39G, 43-516 Zabrzeg
tel. 500 600 833
tel. 512 747 243
[email protected]

google_news
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wojtek
Wojtek
3 lat temu

Polecacie firmę która nie posiada odpowiedniego sprzętu do wiercenia oraz jest nie kompetentna.Chodzi o firmę Hydro Drill.Polecam firmę Wodmar z Bjelskaktóra nie naciąga klienta na nie potrzebne koszty.

Kamil
Kamil
3 lat temu
Reply to  Wojtek

Panie Wojciechu,
W moim przypadku jestem zadowolony z wykonania usługi, czyli studni głębinowej przez firmę Hydro Drill. Wszystko zostało wyjaśnione przed wykonaniem zlecenia i teraz mogę się cieszyć własną, czystą wodą.

taki se
taki se
3 lat temu

Tak + wszystkie filtry czyli odrzelzaziacz odmanganiacz ewentualne złoże do odkamieniania. Te pierwsze mam bo woda nie nadawała się nawet do mycia auta takie to nasze głębinówki w górach

hu man
hu man
3 lat temu
Reply to  taki se

No oczywiście, a koszty takich stacji uzdatniania też zależą od jakości wody. Wszystko jest zależne 🙂
U nas również jest taki system do studni, kosztował kilkanaście tys zł, ale z pomarańczowej wody tworzy idealnie czystą i zdatną do picia 🙂
Cudowna sprawa, polecam firmę Klarsan i Ecoperla, przeprowadzili mnie przez cały proces za rączkę, zaczynając od analizy wody, kończąc na montażu 🙂

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu

W tytule jest pytanie ile kosztuje studnia głębinowa ale odpowiedzi nie ma niżej. Jeśli nie można określić konkretnie ile, są widełki. Aha, kilkadziesiąt tysięcy czyli może być 20 a i 99 a to jednak nie jest drobna różnica. Co będzie jeśli wydajność studni będzie kiepska?