Sentencję „Człowiek uczy się przez całe życie”, można potraktować dosłownie, mając na myśli licea dla dorosłych. Dają one możliwość zdobycia średniego wykształcenia w każdym wieku, po wielu latach przerwy, nawet będąc już starszym człowiekiem. Jakie płyną korzyści z uczenia się w takiej szkole, na ile semestrów trzeba się przygotować i jakie są tego koszty? Odpowiedzi poniżej w artykule.
Do kogo skierowana jest oferta liceum ogólnokształcącego dla dorosłych?
Osoby, które mogą wstąpić w progi takiej szkoły, przede wszystkim muszą mieć ukończone 18 lat i nie posiadają świadectwa ukończenia szkoły średniej albo chcą poprawić oceny – co jest sytuacją raczej niespotykaną, ale nie niemożliwą. W ławkach liceum dla dorosłych zasiadają ludzie w różnym wieku, z różnym stażem i doświadczeniem, którzy mieli styczność z paroma reformami oświaty na przestrzeni wielu lat. Dlatego uczyć się tam mogą absolwenci gimnazjum, ośmioletniej szkoły podstawowej, zasadniczej szkoły zawodowej lub szkoły branżowej I stopnia. Także jest to miejsce dla osób, które przerwały naukę w liceum lub technikum – to dla nich dodatkowa szansa na zakończenie edukacji.
Czas trwania liceum dla dorosłych i tryb nauki
Przed rokiem 2019 droga do zakończenia edukacji pod względem trwania nauki była łatwiejsza i krótsza, dlatego że dla gimnazjalistów i 8-klasistów okres nauki trwał 3 lata, a dla szkół zawodowych tylko 2 lata. Teraz wszystkich obowiązuje 4-letni okres kształcenia, co ma miejsce w przypadku liceów wieczorowych i zaocznych, gdzie nauka odbywa się w sobotę i w niedzielę. Wyjątkiem od reguły jest tryb eksternistyczny. Polega on na zapisaniu się do liceum ogólnokształcącego dla dorosłych online, gdzie kształci się we własnym zakresie, a potem podchodzi do egzaminów. W takim przypadku nauka trwa jeden rok.
Quo vadis? Co potem?
Ukończenie liceum dla dorosłych otwiera szereg możliwości. Po pierwsze można podejść do matury i kontynuować edukację na studiach wyższych. Po drugie nie trzeba zdawać egzaminu dojrzałości i można kształcić się dalej na przykład w szkołach policealnych. Wielu osobom niepotrzebne są te dwie drogi, zatrzymują się na zdobyciu średniego wykształcenia, które ułatwia im karierę zawodową.
Takim najszerszym przypadkiem, pokazującym jak dużo daje liceum ogólnokształcące dla dorosłych, jest hipotetyczna, ale bardzo wiarygodna sytuacja, gdzie starsza obecnie osoba, pełna aspiracji, nie miała możliwości kształcenia się w przeszłości ze względu na ciężką sytuację materialną lub osobistą. Dlatego bardzo szybko musiała iść do pracy, co zdeterminowało wybór szkoły zawodowej. W przedsiębiorstwie, w którym pracuje, zauważono jej potencjał i zadeklarowano zapłatę za przyszłe studia, w przypadku gdy ukończy szkołę średnią i zda maturę. Liceum ogólnokształcące dla dorosłych zwiększa szansę na rozwój zawodowy, a co za tym idzie, poprawę standardu życia.
Pomimo różnych przeciwności zawsze warto kontynuować edukację, nawet po latach. W szczególności, jeśli nauka jest bezpłatna, tak jak w przypadku osób dorosłych kształcących się w Pro Civitas, liceum w Kielcach. Niczym się nie ryzykuje, co najwyżej zdobytą wiedzą i chęcią kontynuowania nauki dalej. Więcej informacji na temat liceum dla dorosłych znajdziesz pod adresem: https://procivitas.edu.pl/oferta-edukacyjna/licea-dla-doroslych/. Jeśli chcesz natomiast poznać całą ofertę szkoły Pro Civitas, zajrzyj na stronę: https://procivitas.edu.pl/oferta-edukacyjna.