Porady i inspiracje

Jak zapobiegać żylakom?

Żylaki to odwracalna kondycja, w której żyły tracą swoją elastyczność i stają się rozszerzone. Powstają, gdy pewne żyły nie mogą sobie poradzić ze swoim obciążeniem i krew zamiast płynąć do serca, cofa się. Żylaki mogą powodować bolesne uczucie ciężkości nóg lub napuchnięcia, a także poważniejsze problemy zdrowotne, takie jak owrzodzenia.

Istnieje kilka czynników ryzyka żylaków, w tym:

  • Dziedziczność
  • Otyłość
  • Ciąża
  • Zatrzymywanie płynów w organizmie
  • Praca stojąca lub siedząca przez długi czas
  • Zakrzepowe zapalenie żył (ZAZ)

Jest kilka sposobów, które można zastosować, aby zapobiec żylakom lub zmniejszyć ich nasilenie:-Unikaj długotrwałego stania lub siedzenia-Rozciągaj się i wykonuj lekkie ćwiczenia każdego dnia, aby poprawić krążenie-Nosić odpowiednie buty, takie jak te ze wsparciem dla kostki i poduszkami na pięty-Unikaj ciężkiego liftingu-Trzymaj się diety bogatej w błonnik-Pij dużo wody-Rozciągaj się codziennie-Nosić wygodne buty.

Istnieje kilka sposobów, które można zastosować, aby zapobiec żylakom. Są one następujące:

  • Unikaj ciężkiego liftingu. Jeśli musisz podnieść coś ciężkiego, staraj się robić to powoli i ostrożnie, a także stosuj odpowiednią technikę.
  • Trzymaj się diety bogatej w błonnik. Błonnik pomoże Ci utrzymać jelita w dobrej kondycji i zapobiegnie zatrzymywaniu się płynów w organizmie. – Pij dużo wody. Woda pomaga rozrzedzać krew i zapobiega jej zastojowi. Powinieneś pić około 8 szklanek wody dziennie.
  • Unikaj siedzenia lub stania przez długi czas w jednym miejscu. Jeśli musisz to robić, staraj się robić to przez krótki okres czasu, a następnie odpocznij. Jeśli masz możliwość, chodź co jakiś czas lub postaraj się urozmaicić swoją pozycję. – Zrzuć kilka kilogramów, jeśli masz nadwagę lub jesteś otyły.
Jak powstają żylaki?

Żylaki to nic innego jak rozszerzone i powiększone żyły, które mogą pojawić się w dowolnej części ciała, najczęściej jednak występują na nogach. Powstają wtedy, gdy żyły tracą swoją elastyczność i są w stanie utrzymać krew tylko w jednym kierunku – od serca do nóg. W rezultacie krew zaczyna się gromadzić w żylakach i powoduje ich rozszerzenie?

Żylaki mogą powodować ból, uczucie ciężkości nóg i swędzenie. Mogą także prowadzić do poważniejszych problemów, takich jak owrzodzenia żylne. Lekarstwem mogą okazać się rajstopy uciskowe damskie. 

Jak zapobiegać żylakom?

Najlepszym sposobem na zapobieganie żylakom jest utrzymanie prawidłowej wagi ciała i unikanie długotrwałego przebywania w pozycji stojącej lub siedzącej. Regularna aktywność fizyczna pomoże również w utrzymaniu prawidłowego krążenia krwi. Ponadto, unikaj noszenia obcisłych ubrań. Jeśli masz predyspozycje do żylaków, koniecznie skonsultuj się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniego leczenia.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments