Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Ile wynosi i od czego zależy oprocentowanie karty kredytowej?

Korzystanie z karty kredytowej może przynosić różnorakie korzyści, o ile wybierze się ją patrząc na swoje zwyczaje zakupowe (liczba dokonywanych transakcji i ich wysokość, miejsca ich wykonywania) a także będzie się z niej rozsądnie korzystało. Popatrzmy na parametry „kredytówek” i zastanówmy się, która z nich jest najlepsza.

Karty kredytowe to bardzo atrakcyjne produkty pozwalające dokonywać zakupów w okresie rozliczeniowym bez angażowania własnych środków. Ważne, by dokonać spłaty wydatków w dniu wskazanym przez bank i nie ponieść żadnych kosztów. 

Od czego zależy oprocentowanie karty kredytowej?

Oprocentowanie karty kredytowej powiązane jest z wysokością stopy kredytu lombardowego, którą ustala Rada Polityki Pieniężnej, a która określa oprocentowanie kredytu dla banków komercyjnychKażda zmiana stopy lombardowej – wynoszącej aktualnie 2,5% – przekłada się więc na wysokość oprocentowania karty kredytowejbo jego wysokość może wynosić maksymalnie czterokrotność stopy lombardowej. Oznacza to, że obecnie oprocentowanie „kredytówki” nie może przekroczyć 10% w skali roku. 

Zasady naliczania odsetek

Najważniejszą cechą karty kredytowej jest możliwość bezpłatnego korzystania z pieniędzy banku przez pewien czas. Okres bezodsetkowy jest ustalany przez każdą instytucję finansową samodzielnie, jego długość zawiera się w przedziale od 50 do 60 dni. W przypadku spłaty zadłużenia w całości, posiadacz karty kredytowej nie ponosi żadnych kosztów. Gdyby jednak nie uregulował zobowiązania, to od chwili dokonania transakcji, do momentu spłaty zadłużenia, bank będzie naliczał odsetki w wysokości 10% w skali roku. 

Trzeba przy tym rozróżnić dwie sytuacje – pierwszą, gdy właściciel „kredytówki” spłacił minimalną wymaganą kwotę i drugą, gdy do tego nie doszło. W tym ostatnim przypadku, bank obciąży posiadacza karty kredytowej także odsetkami za zwłokę. Jeśli przypomnienia o długu nie skłonią dłużnika do uregulowania należności, to musi się on liczyć z postępowaniem windykacyjnym i związanymi z tym wysokimi kosztami. 

Dla pełnego obrazu zasad korzystania z „kredytówki” dodajmy, że okres bezodsetkowy nie obowiązuje w przypadku transakcji gotówkowych, np. wypłaty  pieniędzy z bankomatu albo dokonania przelewu z rachunku karty. Po takich czynnościach odsetki są naliczane od dnia wykonania operacji. 

Możliwe też jest, że bank naliczy opłatę za przekroczenie limitu karty. 

Porównanie kart kredytowych – na co zwracać uwagę?

Skoro oprocentowanie wszystkich kart kredytowych wynosi 10%, a różnica w długości okresu bezodsetkowego zaledwie kilka dni, to jakie czynniki należy brać pod uwagę dokonując porównania kart kredytowych? 

Najważniejszy z nich to opłaty za „kredytówkę” (pobierane co miesiąc lub raz do roku) i warunki ich uniknięcia. Na ogół konieczne jest wykonanie w danym miesiącu lub okresie rozliczeniowym, określonej liczby transakcji bezgotówkowych albo wydanie kartą kredytową wymaganej kwoty. 

Drugi ważny czynnik, to wszelkiego rodzaju bonusy związane z kredytówką. Mogą to być premie za sięgnięcie po nią, zwrot określonej części wydatków (tzw. moneyback), rabaty w punktach współpracujących z wystawcą karty albo udział w programach lojalnościowych. 

Ranking kart kredytowych

Czas zastanowić się, która z kart kredytowych jest najlepsza? Próbą odpowiedzi na to pytanie jest ranking kart kredytowych przygotowany przez redakcję Najlepsze.Konto.pl – https://www.najlepszekonto.pl/ranking-kart-kredytowych. Przy jego tworzeniu uwzględniono bardzo wiele czynników, dzięki czemu każdy może wybrać „kredytówkę” najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb. Dotyczy to zarówno tych, którzy planują używać jej sporadycznie (dla nich polecane są bezwarunkowo bezpłatne karty kredytowe), jak i tych, którzy będą z niej korzystali na co dzień. 

Rozsądek nade wszystko

Na zakończenie podkreślmy raz jeszcze, że karta kredytowa to niezwykle praktyczne narzędzie pozwalające poprawić płynność finansową domowego budżetu. Walory „kredytówki” w pełni docenimy w razie nieoczekiwanych wydatków, gdy będziemy mogli korzystać przez pewien czas z pieniędzy banku. Ważne, by nie przekraczać przyznanego limitu wydatków i spłacić kartę w terminie, co pozwoli w pełni cieszyć się z atutów kredytówki”. 

google_news