Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec

Inspirują innych do dobra. Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego wręczone

Fot. diecezja bielsko-żywiecka

Księża Przemysław Gawlas i Jakub Kuliński, kierujący bielsko-żywieckim duszpasterstwem służby liturgicznej, organizatorzy licznych rekolekcji, warsztatów i pielgrzymek, zaangażowani w kształtowanie duchowości młodych, zostali laureatami „Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego”. 5 stycznia bp Roman Pindel wręczył tę nagrodę już po raz dziewiąty w Oświęcimiu. Uhonorowanie laureatów wiązało się z przekazaniem kopii figurki „Matki Bożej zza drutów” z harmęskiego kościoła, symbolu nagrody za działalność ewangelizacyjną i apostolską.

W niedzielny wieczór zaprezentowano dziewięć nominacji do nagrody – od osób indywidualnych przez wspólnoty, świeckich po osoby życia konsekrowanego i kapłanów. Biskup Roman Pindel zauważył, że wśród nominowanych do „Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego” są osoby, które w różny sposób, a czasem niezwykle podobny sposób do patrona tego wyróżnienia, inspirują innych do dobra.

Ks. Gawlas, odbierając nagrodę, zaznaczył, że nie traktuje jej jako dowartościowania swojej osoby, lecz jako wyróżnienie całego środowiska duszpasterstwa liturgicznego. – Ta nagroda nie jest dla mnie ani dla księdza Jakuba – to nagroda przede wszystkim dla tych młodych, wspaniałych ludzi, którzy są tutaj z nami. To przedstawiciele diakonii liturgicznej z różnych parafii naszej diecezji, którzy wspierają nas każdego dnia, aby to duszpasterstwo mogło działać i rozwijać się – powiedział, zapraszając na scenę młodych przedstawicieli LSO. – Chylimy czoła przed wszystkimi nominowanymi, bo wielu z nich posługuje w diecezji od lat. My, być może, działamy krócej, ale ksiądz biskup powiedział, że to wyróżnienie powinno nas jeszcze bardziej zmobilizować do pracy i dalszego zaangażowania – dodał, przyznając, że praca z młodzieżą to wymagające, ale piękne zadanie.

Fot. diecezja bielsko-żywiecka

Duchowny podzielił się również opowieścią z początków swojej posługi z ministrantami. – W pierwszej parafii, w której pracowałem, podczas rorat przychodziło wielu kandydatów. Pamiętam, jak pewnego razu siedziałem w zakrystii, czekając na rozpoczęcie rorat, gdy zaczęli schodzić się chłopcy. Wieszak w zakrystii, na którym wieszali kurtki, nagle się urwał, bo było ich ponad 60. Wtedy pomyślałem sobie: Dobra, o to chodzi, mogę iść do ołtarza. Ksiądz Jakub, który obecnie posługuje w parafii w Rudzicy, powiedział mi dzisiaj, że ma już 17 kandydatów. Życzę mu, żeby jego wieszak także szybko się urwał! – zażartował.

Księża Przemysław Gawlas i jego zastępca Jakub Kuliński koordynują działalność duszpasterstwa służby liturgicznej. Jest to jedno z najlepiej funkcjonujących duszpasterstw w diecezji bielsko-żywieckiej. Organizują warsztaty liturgiczne, kursy ministrantów, rekolekcje, pielgrzymki i inne wydarzenia. Wśród ich inicjatyw są „Liturgiczny Survival”, wyjazdy na Festiwal Młodych do Medjugorje i Rzymu, a także spotkania formacyjne w parafiach. Kapłanów charakteryzuje ogromna pasja i profesjonalizm w koordynacji działań liturgicznych.

W tym roku nominowanymi do nagrody były też osoby i grupy, które poprzez swoje zaangażowanie i działalność znacząco wpływają na życie społeczności lokalnych oraz ewangelizację – Bractwo Trzeźwości przy parafii św. Maksymiliana w Oświęcimiu, Andrzej Brandys, który przez 25 lat z oddaniem pełnił funkcję kościelnego w kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego w Nickulinie należącej do parafii w Rajczy, Magdalena Jodłowska, dyrektor parafialnego przedszkola katolickiego przy parafii św. Stanisława BM w Andrychowie, siostra Honorata Klonowska, kierująca Domem Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Służebniczek w Skoczowie, Koło „Misyjna Jutrzenka” ze Skoczowa, działająca w Caritas Anna Tomaszek z parafii w Radziechowach, organizatorka żywieckiej pielgrzymki na Jasną Górę Marta Wolska z konkatedralnej parafii oraz Izabela Żwak z parafii w Puńcowie, która organizuje koncerty charytatywne na rzecz hospicjum.

Gala w Oświęcimskim Centrum Kultury rozpoczęła się wykładem Teresy Wontor-Cichy z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Badaczka, historyk i pracownik Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, autorka licznych publikacji poświęconych historii obozu Auschwitz, przybliżyła historię Stanisławy Leszczyńskiej, przedwojennej położnej, która po osadzeniu w obozie Auschwitz-Birkenau ratowała życie nowonarodzonych dzieci. Na koniec odbyła się projekcja dokumentu filmowego poświęconego tej kandydatce na ołtarze.

Fot. diecezja bielsko-żywiecka

google_news