Bielsko-Biała Cieszyn Na sygnale Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Internetowi oszuści w natarciu! Jak się im nie dać?

Fot. z arch. KPP w Cieszynie

Internet to medium, w którym zmiany zachodzą bardzo dynamicznie, a wymiana informacji, rozrywka, zakupy, bankowość dostępne są przez całą dobę. Kupić można wszystko, zawrzeć umowę ubezpieczeniową, założyć konto bankowe – bez biegania po mieście, bez stania w kolejkach, nie martwiąc się o godziny otwarcia placówek handlowych czy usługowych. Niestety jednak, wraz z rozwojem internetu powstają także kolejne, nowe metody okradania lub oszukiwania jego użytkowników.

Mundurowi przypominają reguły, których stosowanie może w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko narażenia się na działania nieuczciwych użytkowników internetu. Korzystając z portali społecznościowych i kont pocztowych, logując się do osobistych profilów i kont, używajmy dobrze zabezpieczonych urządzeń, nigdy nie wykorzystujmy do tego celu przygodnych, ogólnie dostępnych komputerów lub u znajomych, ponieważ zawsze istnieje możliwość przejęcia naszych danych dostępowych. Ponadto unikajmy stosowania łatwych do przełamania haseł zabezpieczających dostęp, typu: “12345”, “hasło”, “użytkownik” itp. Nie udostępniajmy też naszych profili, kont pocztowych lub kont w serwisach aukcyjnych innym, nawet dobrze znanym osobom. Pamiętajmy, że w takiej sytuacji każde niepożądane zdarzenie wędruje na nasz rachunek. Jeśli otrzymamy informację na portalu społecznościowym od naszego znajomego lub członka rodziny o pilnej potrzebie wykonania przelewu lub zasilenia jego konta, koniecznie sprawdźmy prawdziwość tej informacji kontaktując się z osobą będącą w potrzebie najlepiej osobiście lub telefonicznie.

W przypadku otrzymania fałszywego listu e-mail, na przykład od dostawcy mediów, internetu, komornika lub innej instytucji, wraz z załącznikiem, zachowajmy ostrożność przy jego otwieraniu. W przypadku, gdy takiej usługi nie zamawialiśmy (faktury drogą elektroniczną), nigdy takiego załącznika nie otwieramy. Gdy mamy wątpliwości, sprawdźmy telefonicznie u nadawcy, czy faktycznie jesteśmy adresatem wiadomości.

Zachowajmy ponadto ostrożność w przypadku innego rodzaju listów e-mail lub wiadomości zawierających odnośnik do strony internetowej. Kliknięcie takiego linku może skutkować odwiedzenie strony, poprzez którą instaluje się na naszym komputerze złośliwe oprogramowanie, które może wykraść dane do bankowości elektronicznej, hasła dostępowe do profili lub zaszyfrować dane na naszym komputerze.

google_news