Wydarzenia Bielsko-Biała

Inwestycje na szpitalnym bloku operacyjnym. Po 20 latach użytkowania

Fot. Kuba Jarosz

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej w tym roku zmodernizuje dwie sale Centralnego Bloku Operacyjnego. Inwestycja ma kosztować 3,7 mln zł. Pieniądze na ten cel pochodzą z budżetu województwa śląskiego.

Centralny Blok Operacyjny Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej został oddany do użytkowania w 2001 roku. – Po ponad 20 latach intensywnego użytkowania sale bloku oraz zaplecza wymagają gruntownego remontu w celu dostosowania ich do aktualnie obowiązujących standardów – mówi Łukasz Matlakiewicz, zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych Szpitala Wojewódzkiego. Dodaje, że inwestycja jest konieczna z uwagi na istotną funkcję, jaką pełni Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej, będąc jednostką na III stopniu referencyjności. Większość oddziałów posiada profil zabiegowy, co jest nierozłącznie związane z przeprowadzaniem zabiegów chirurgicznych na Centralnym Bloku Operacyjnym.
Dzięki zastosowaniu w zmodernizowanych salach nowoczesnych rozwiązań informatycznych, kupnie nowego sprzętu i wyposażenia m.in. stołów operacyjnych, lamp operacyjnych, kolumn anestezjologicznych – zwiększy się dostęp chorych do usług medycznych. Modernizacja przyczyni się również do podniesienia bezpieczeństwa osób operowanych poprzez m.in. zmniejszenie zagrożenia epidemiologicznego.
Planowana inwestycja to kolejny etap modernizacji Centralnego Bloku Operacyjnego. W następnych latach planowane są prace w pozostałych salach CBO. Pierwszym etapem modernizacji CBO było uruchomienie w 2022 roku sali hybrydowej. Jedna z sześciu sal – w której odbywały się operacje z zakresu chirurgii ogólnej i naczyniowej – zamieniona została w hybrydową, czyli taką, która łączy w sobie funkcje diagnostyczne i zabiegowe w zakresie chirurgii naczyniowej.

google_news