Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec

Jak w wyborach zagłosują mieszkańcy regionu? Zobaczcie naszą sondę!

Od jakiegoś czasu kandydaci do sejmu i senatu wyskakują nam praktycznie z lodówek. Ich banery reklamowe wiszą na każdym rogu i płocie czy w autobusach. Nic dziwnego, trwa wyborczy wyścig o władzę. Na kilka dni przed świętem demokracji, byliśmy w kilku miejscowościach z okręgu wyborczego nr 27.

Wybraliśmy się do Bielska-Białej, w powiecie bielskim do Kóz, Czechowic-Dziedzic, Ligoty, w powiecie żywieckim do Węgierskiej Górki, Żywca oraz w powiecie cieszyńskim do Skoczowa, Ustronia, Goleszowa i Cieszyna.  Zapytaliśmy mieszkańców, czy wybiorą się do urn 15 października, na jaką partię i którego kandydata zagłosują. Próbowaliśmy prosić także o uzasadnienie wyboru.

W sumie przepytaliśmy około 300 przypadkowo spotkanych przechodniów. Spora część, choć stanowczo przyznała, że weźmie udział w głosowaniu, nie chciała jednak dzielić się z nami swoimi preferencjami wyborczymi.

Przerażające jest jednak to, jak sporo spotkanych osób – i to głównie młodych, w wieku około 25 do 40 paru lat, w ogóle nie zagłosuje. – Mi to „loto” – powiedział krótko młody żywczanin. – Nie wybieram się na wybory, bo nie ma na kogo zagłosować. Wybór między złem a złem to żaden wybór. Nie ma osób, które przedstawiają jakieś wartości – usłyszeliśmy w Kozach. – Nie wybieram się, bo głosowałabym przeciw, a nie za. Nie ma wyboru, żadna opcja nie jest dla mnie interesująca. To jest wybór mniejszego zła. Są to ludzie, którzy od lat siedzą w polityce i tylko zmieniają barwy. Nie widzę więc żadnego sensu – dodała kobieta spotkana na placu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej.

– I tak to nic nie zmieni. Niby trzeba wybrać mniejsze zło, ale i tak to dalej zło. Nie ma więc znaczenia, jaką partię się wybierze. Zostawię to innym. Jest jak jest i lepiej nie będzie – skomentował mężczyzna spotkany w Goleszowie. – Nie interesuję się polityką. Ale prawdą jest, że nie ma na kogo głosować, można wybrać tylko mniejsze zło – skwitował mieszkaniec Cieszyna.

Na parędziesiąt przepytanych starszych osób w kilku miejscowościach tylko jedna zastanawiała się, czy dotrze do lokalu wyborczego. – Mam 80 lat, ale nie wiem czy się wybiorę. Już nie lubię polityki. Wszystkich mam dość. Nie mam na kogo głosować – wyjaśniała nam mieszkanka Czechowic-Dziedzic.

Byli i tacy, którzy o swoim wyborze mówili głośno, z przekonaniem. – Będę głosować na PiS, bo dużo dobrego zrobili i dla dzieci, i dla osób starszych. Inflacja i drożyzna jest na całym świecie – skomentowała mieszkanka Węgierskiej Górki. Na PiS zagłosuje też spotkana kobieta w Ligocie. – Niech jest jak jest, byleby nie było gorzej – powiedziała.

Sporo było też osób w opozycji do aktualnie rządzącej partii. – Na pewno zagłosuję na opozycję. Nie wiem jeszcze do końca, na którą partię, ale na pewno nie będzie to też Konfederacja. Nie pasuje mi światopogląd, który przedstawia, nie jest to moja bajka. Nie mam 20 lat i nie daję się nabierać, nie będę głosował na podstawie tego, co dzieje się na Tik Toku, tylko po własnych przemyśleniach – dodał przechodzień w Żywcu.

– Każdy głos, który nie jest oddany na PiS, jest naszym zwycięstwem – usłyszeliśmy w Bielsku-Białej. – Nie wgłębiłam się jeszcze w programy partii, ale na pewno nie zagłosuję za obecnie rządzącymi, bo jest źle. 800 plus, czyli 1600 zł w moim przypadku, ani żadne pieniążki, które oferują, mnie nie przekonują – dodała czechowiczanka na spacerze z dwójką dzieci.

– Konkretnego wyboru jeszcze nie mam. Ale liczę, że obudzimy się w lepszej Polsce. To będzie nasza wspólna wygrana – stwierdziła mieszkanka Ustronia.

Według skoczowianina spotkanego na rynku każda władza, którą wybieramy, po czasie nie spełnia oczekiwań. – Bo władza deprawuje każdego – dodał. – Wszyscy obiecują strasznie dużo, a jak wejdą, to wszystko znika – skwitował bielszczanin.

google_news
36 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
tylko pytam
tylko pytam
7 miesięcy temu

Wybory parlamentarne już w tym tygodniu. Z tego też powodu w mediach cały czas pojawiają się nowe sondaże. Tym razem opublikowany został sondaż pracowni IBRIS dla Polsat News.  Gdyby wybory odbyły się teraz niezmiennie Zjednoczona Prawica uplasowalaby się na pierwszym miejscu uzyskując poparcie 34,6 proc. Na drugim miejscu pojawiła się Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowałoby 27,9 proc badanych. Trzecie miejsce zajęłaby Lewica otrzymując 11,4 proc. Do Sejmu dostałaby się jeszcze Konfederacja otrzymując 7,7 proc.  Bardzo zły wynik otrzymała Trzecia Droga – 7,6 proc. Nie przekroczyłaby progu gdyż jako koalicja uzyskać by musiała 8 proc.  Poza Sejmem znaleźliby się jeszcze Bezpartyjni… Czytaj więcej »

Tetryk
Tetryk
7 miesięcy temu

Pamięć wyborców jest krótka jak widza telenoweli. Naród, który nie zna i nie rozumie swej historii jest skazany na powtarzanie błędów ze swej przeszłości.

Hermenegilda
Hermenegilda
7 miesięcy temu
Reply to  Tetryk

Naród, a szczególnie młodzi co nie chcą uczestniczyć w wyborach – jest skazany na niezmienne rządy

Dziadek
Dziadek
7 miesięcy temu

Niestety w ciągu 8 lat rządów pisiory tak wyprały mózgi swojemu elektoratowi że nawet widzą jak są okradani nadal chcą na nich glosować ślepo wierząc że rozdawnictwo nadal będzie kwitło.Już niedługo się oczka otworzą kto te gigantyczne długi będzie spłacał.

JURAND ZE SPYCHOWA
JURAND ZE SPYCHOWA
7 miesięcy temu

młodzi nie wiedzą co było za PO

historia niewspółczesna?
historia niewspółczesna?
7 miesięcy temu

a i nie wiedzą co było za PRL

proste
proste
7 miesięcy temu

było POdobnie

krzywe
krzywe
7 miesięcy temu
Reply to  proste

gdyby nie żyli ludzie którzy doświadczyli, mógłbyś wciskać że POdobnie

Komatsu
Komatsu
7 miesięcy temu

Było spokojnie budowlanka w której robię zawsze szła i tyle w temacie

taka prawda
taka prawda
7 miesięcy temu

Pamiętam, jak Kwaśniewski – głodny kariery prezydenckiej – rozjechał Wałęsę. pamiętam, jak ten sam Kwaśniewski – syty dwóch kadencji, przepity i syty – przerżnął z kretesem debatę z Kaczyńskim 10 lat później. To samo przydarzyło się Tuskowi. W 2007 roku głodny władzy i koryta rozjechał Kaczyńskiego w debacie, będąc błyskotliwym, zajadłym, zaczepnym, pełnym wigoru i chęci do walki, do zwycięskiej walki. A w poniedziałek ? To był inny człowiek, zmęczony, syty, wykonujący bez wiary rolę jaką narzucili mu mocodawcy, nie miał ochoty walczyć jak lew i został pożarty przez Morawieckiego. Na nic zaklinanie rzeczywistości w GWnie, cała Polska widziała jak facet przegrał z… Czytaj więcej »

za krótkie
za krótkie
7 miesięcy temu
Reply to  taka prawda

Propagandzista jestem sobie z bożej łaski

wyborca
wyborca
7 miesięcy temu

To nie sonda przedwyborcza tylko lewacka agitacja, osobiście nigdy na was nie zagłosuję wy POlitycznie POdejrzani zdrajcy

Jerry
Jerry
7 miesięcy temu

Pisiory kaput.

Śmiechu warte
Śmiechu warte
7 miesięcy temu
Reply to  Jerry

Kaputt to był twój ryży szef na debacie przedwyborczej

Kris
Kris
7 miesięcy temu

No i jak to procentowo wam to wyszło bo coś nigdzie nie widzę. Nie wasza opcja na czele? 🤣🤣🤣🤣🤣🤣

JP2GMD
JP2GMD
7 miesięcy temu

Kto wie co to znaczy ten wie

Gorąco Polecam!!!
Gorąco Polecam!!!
7 miesięcy temu

“Jak Oni Kłamią” w TVP Info, godz. 19.20.

nie polecam
nie polecam
7 miesięcy temu

Oczywiście tylko jedni kłamią

Oto Pytanie
Oto Pytanie
7 miesięcy temu
Reply to  nie polecam

Podaj jeden jakikolwiek przykład że kłamią!!!!

nie wiadomo mi
nie wiadomo mi
7 miesięcy temu
Reply to  Oto Pytanie

Oglądnąłeś o 19:20, więc wiesz, ja nie ogdałem i nie wiem

olać ta-PICERÓW
olać ta-PICERÓW
7 miesięcy temu
Reply to  nie wiadomo mi

Od takiej siary jaką odwala TVP i dziennikarze prowadzący programy informacyjne Wiadomości, Minęła 20 i te inne Rachoniowe pierdy to już robale zdychają. Tego politycznego badziewia nie się oglądać ani słuchać bo szkoda czasu i atłasu.

$
$
7 miesięcy temu

Fanatyk kłamstwa nienawiści – jaka TVPiS taki program żenada, nad wami trzeba się litować może kiedyś przywróci wam Najwyższy rozum.

żywiecki Rumcajs
żywiecki Rumcajs
7 miesięcy temu
Reply to  $

Znaczna część wyborców na Podbeskidziu a zwłaszca mieszkający na Żywiecczyżnie
będą głosować na PIS. Powód jest taki że mieskańców rozpiera duma bowiem rodowity hipster Prawicy jest prezesem TVP. A jako, że TVPiS w serwisach informacyjnych zapodaje prawdy objawione na Nowogrodzkiej to nie ważny jest rozum ale wiara.

Hermenegilda
Hermenegilda
7 miesięcy temu

Ja się ubieram w spódniczkę tenisową tak ładnie reklamowaną w artykule sponsorowanym niżej i po wyborach idę na kort.

Mała Czarna
Mała Czarna
7 miesięcy temu

Naprawdę nie widzicie sensu głosować? Naprawdę chcecie tym samym dać przyzwolenie obecnie rządzącym na przewalanie ich na budowę gigantycznego i nikomu niepotrzebnego CPK, odbudowę Pałacu Saskiego w Warszawie, na gigantyczne wypłaty zatrudnianych w tysiącach członków rodzin i znajomych prominentnych działaczy, na ich milionowe odprawy, na fundacje Gazety Polskiej, Ojca Rydzyka i wiele, wiele innych? Na Ministra Sprawiedliwości, który z funduszu mającego pomóc ofiarom przestępstw finansuje własną partię? Na stworzony układ, w którym partyjny Minister Sprawiedliwości jako Prokurator Generalny decyduje przeciw komu prowadzić śledztwa, a przeciw komu nie lub wlec je latami bez rezultatu? To i wiele innych z moich i… Czytaj więcej »

Mała Czarna Komuszka
Mała Czarna Komuszka
7 miesięcy temu
Reply to  Mała Czarna

A co wolałabyś dawać kasę gejom i lesbom albo nielegalnym ciapatym?pytanie z czego byś to chciała finansować jak wszystko z Orlenem na czele chcecie sprywatyzować, sprzedać. Czyli uważasz czym gorzej tym lepiej.

Na szybko
Na szybko
7 miesięcy temu
Reply to  Mała Czarna

Każdy zatrudniał od zawsze swoich, ale aktualnie udało się znaleźć takie osoby jak ty co łatwo się manipuluje i uwierzyly w jakąś lepsza Polskę… Lepiej jak będzie wszystko sprzedane za granicę, a ty będziesz bała się wyjść z domu bo pod blokiem będzie stało 20 kolorowych i czekało na twóje pieniądze i telefon. CPK jest bardzo potrzebne bo takie lotnisko Chopina już ledwo mieści wszystkich chętnych pasażerów, ale wiemy jest przecież w Berlinie lotnisko….

Na szybko
Na szybko
7 miesięcy temu
Reply to  Na szybko

Do minusujących. Z czym się nie zgadzacie, że dajecie minusa? Czy po prostu jesteś antypis i na tym twoja wiedza się kończy?

H2L
H2L
7 miesięcy temu
Reply to  Na szybko

Orlenu nie sprzedadzą bo on już sprzedany:30 % sprzedano Arabii Saudyjskiej a Lotos Węgrom.Kasa gejom?Przecież tyle pieniędzy idzie na KK ,pełno w nim gejów /nawet orgie urządzają vide Dąbrowa Górnicza/ I pedofili więc o czym mówimy.!Otwórzcie oczy i zacznijcie myśleć.

Imię
Imię
7 miesięcy temu
Reply to  H2L

Znalazł się znawca spółek. Powinieneś zostać maklerem…

Kris
Kris
7 miesięcy temu
Reply to  H2L

G.. wiesz o Orleanie…

Śmiech Na Sali
Śmiech Na Sali
7 miesięcy temu

Tekst mieszkanki Ustronia typu “…konkretnego wyboru jeszcze nie mam. Ale liczę, że obudzimy się w lepszej Polsce…” to śmiech na sali. Dziś jak jest spokojnie i bezpiecznie w Polsce i się szybko rozwijamy to jest źle?? Przecież z drugiej strony czyli opozycji PO=Holowania (czyli też PSL)=Lewica jak oni rządzili to była tragedia i wszyscy za granicę wyjeżdżali a dziś oni chcą zadymy w Polsce i na dzień dobry czyli nie za rok czy dwa tylko od razu jak będą rządzić (oby nie!!!) Chcą nas zalać nielegalnymi z grup przestępczych ciapatymi!!!Webber z Donaldem już to przypilnują i już to zapowiedzieli!!!i ty… Czytaj więcej »

$
$
7 miesięcy temu

Sam siebie zatytułowałeś – śmiech na sali- czy ty coś oglądasz poza TVPiS, coś czytasz, czymś się interesujesz, z twojego wpisu wynika że jaka partia taki wpis – pastewny buraczany-

Śmiechu warte
Śmiechu warte
7 miesięcy temu
Reply to  $

A ty bałwanie ukryty pod kilkoma nicami czujesz się czymśl lepszym bio pusty czerep pompujesz “Faktami ” z TVN -U?

moja babicka z Chrzanowa
moja babicka z Chrzanowa
7 miesięcy temu

A jak to widać z sondy w zakresie głosowania kobiet, o których w kampanii szczególnie dużo hałasu?

tak to widzę
tak to widzę
7 miesięcy temu

Kampania wyjątkowa, jeszcze nigdy nie było tak dużo banerów, które wchodzą kierowcom do aut z wiszących na każdym słupie elektrycznym przy głównych drogach (poseł Kmita), marnotrawienie pieniędzy publicznych. W miejscowościach regionów konserwatywnych co do poglądów od lat rozkład głosów jest podobny niezależnie od władzy u steru, sondaż niepotrzebny. Dużo osób się nie wypowiada bo się po raz pierwszy od komuny szerzej boi się w poróżnieniu w naszej “pięknej” demokracji