Każdy kurs bukmacherski nie bierze się znikąd, musi mieć swoje przyczyny, dla których jest taki niski lub bardzo wysoki. Skąd biorą się kursy bukmacherskie? Co wpływa na ich wysokość?
Kurs bukmacherski – co to jest?
Kurs jest to odnośnik prawdopodobieństwa wejścia danego typu. Im niższy kurs, tym większa szansa, że zakład może być trafiony przez stawiającego. I odwrotnie, im wyższy kurs, tym większe ryzyko porażki. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że są to szacunki bukmacherów, którzy nie są wyrocznią. Jednak ich estymacje muszą mieć w czymś potwierdzenie i najczęściej są bardzo realne.
Kursy przedstawiane są w liczbach dziesiętnych, aby osoba stawiająca kupon, mogła sobie w prosty sposób pomnożyć i obliczyć ile może wygrać. Obecnie jednak, potencjalna wygrana wyliczana jest przez automat. Po dodaniu kolejnego typu, liczba pokazująca możliwe do zgarnięcia pieniądze się zmienia. Jest to dużo bardziej przejrzyste rozwiązanie niż ukazywanie prawdopodobieństwa w procentach.
Jak obliczany jest kurs?
Osoby odpowiedzialne za ustalanie kursów na dane zdarzenie nazywani są oddsmakerami. W swoich analizach dotyczących wysokości kursu biorą pod uwagę m.in.
- kontuzje
- statystyki poprzednich meczów
- miejsce w tabeli
- to czy drużyna gra na własnym stadionie
- wartość spotkania (inaczej w przypadku gry w pucharze ligowym, inaczej w przypadku ligi)
Zazwyczaj jest to grupa osób, która wraz z ekspertami od danej dyscypliny dokonuje oszacowania prawdopodobieństwa. Kursy wraz z upływem czasu ulegają zmianie (im bliżej do spotkania, tym większe wahania można zaobserwować). Zależne są nawet od składów, pogody czy liczby kibiców na stadionie.
Każdy z bukmacherów inaczej określa wysokość swoich kursów. Nierzadko się zdarza, że najwięksi rynkowi gracze świadomie obniżają kursy, aby móc odnieść większy zysk. Warto więc sprawdzić ofertę wszystkich bukmacherów i wybrać takiego, który oferuje najlepsze kursy. Dzięki temu nasze profesjonalne typy bukmacherskie są w stanie więcej zarobić.
Wzór na obliczenie prawdopodobieństwa z kursu
1/kurs dziesiętny x 100 = prawdopodobieństwo
Z tego wzoru łatwo wywnioskować, że przykładowo kurs na wygraną Legii z Napoli, który wynosi 16.0, daje drużynie z Warszawy 6,25% szans na zwycięstwo z drużyną Piotra Zielińskiego, zaś w przypadku Napoli (kurs 1.16) (1/1.16×100) to 86% szans.
Marża bukmachera i podatek
Każdy z bukmacherów nakłada swoją marżę na kurs, w zależności od stopnia chęci zarobku. Jest to całkowicie zrozumiałe, muszą oni w końcu opłacić pracowników, w tym analityków i oddsmakerów. Do tego dochodzi kwestia podatku nakładanego na bukmacherów.
„Ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych” to podstaw która opodatkowuje wszystkie legalnie postawione kupony.
Według niej wysokość podatku ustawiony został na poziomie 12%. Taki podatek obowiązuje zarówno w punktach naziemnych, jak i bukmacherach internetowych.
W przypadku wygranej powyżej 2280 zł ponownie trzeba oddać część pieniędzy do budżetu państwa. Oczywiście leży to po stronie bukmachera, który musi wyegzekwować 10% od wygranej obstawiającego.