Listwy przypodłogowe wydają się być bardzo niepozornym elementem wnętrza. Pełniąc rolę drugorzędną, pozostają właściwie niezauważalne. Stanie się tak jednak tylko wówczas, gdy odpowiednio dobierzemy je do wnętrza. W przeciwnym razie zepsują efekt aranżacyjny. Czasami zdarza się, że listwy przypodłogowe dobierane są na zasadzie kontrastu, jednak nie jest to powszechnie obowiązującą regułą.
1. Listwy dopasowane do podłogi
2. Listwy dopasowane do stolarki
3. Listwy dopasowane do ścian
4. Listwy przypodłogowe kontrastowe
Listwy przypodłogowe mają wiele funkcji. Ich głównym zadaniem jest zamaskowanie szczeliny między podłogą a ścianą. Zabezpieczają tym samym posadzkę przed zawilgoceniem. Pełnią także rolę ochronną w przypadku ścian, podnoszą estetykę i ułatwiają prowadzenie kabli.
Listwy dopasowane do podłogi
Tradycyjnie listwy przypodłogowe dobiera się do podłogi. Jest to rozwiązanie bezpieczne, nie wprowadzające do wnętrza dodatkowego elementu kolorystycznego. W ten sposób można także optycznie powiększyć metraż pokoju. Pamiętajmy tylko, że im wyższa listwa, tym niższe wyda się dane pomieszczenie. Przy ciemnym parkiecie i analogicznych listwach może to nadać efekt przytłoczenia.
W przypadku niektórych podłóg, zwłaszcza wykonanych z drewna egzotycznego lub fantazyjnych paneli, trudno jest dobrać takie same listwy. Jeśli nie znajdziemy takich w ofercie producentów, można sięgnąć po listwy PCV w bogatej kolorystyce. Są one jednak mniej eleganckie od drewnianych.
Listwy dopasowane do stolarki
Listwy przypodłogowe dopasowane do stolarki pozwalają uzyskać harmonijny i elegancki efekt. W tym przypadku, dzięki zastosowaniu koloru już istniejącego w pomieszczeniu, można pokusić się o bezpieczny kontrast z podłogą. Najczęściej nie ma też kłopotu z kolorystycznym doborem, chyba, że zdecydowaliśmy się na stolarkę szczególnie fantazyjną.
Listwy dopasowane do ścian
Kolejnym często praktykowanym rozwiązaniem jest pomalowanie listew przypodłogowych wraz ze ścianami. To rozwiązanie subtelne i eleganckie, a jednocześnie nie obniżające optycznie pomieszczenia. W taki sposób możemy także umiejętnie obejść problem kolorystycznego dopasowania. Można zastosować ciekawe i oryginalne faktury. Jeśli nie chcemy decydować się na jeden kolor, spróbujmy zróżnicować barwę ścian i podłogi o jeden lub dwa tony.
Listwy przypodłogowe konstrastowe
A kiedy listwa nie nawiązuje kolorem do żadnego innego elementu? To śmiałe i rzadziej praktykowane wyjście. Najczęściej zdarza się tak w przypadku listew mocno dekoracyjnych, które same w sobie stanowią ozdobę wnętrza. Popularną i rozwiązującą wiele problemów jest także montaż listew białych, zwłaszcza gdy trudno dobrać barwę do stolarki, a w pomieszczeniu występuje biały sufit.