Porady i inspiracje

Jak dobrać oświetlenie do pomieszczenia – garść wskazówek

Remont? Zmiana stylu? Nowy pomysł na wystrój? Każdy moment jest dobry, by pomyśleć o piękniejszym, bardziej efektywnym i lepiej dobranym oświetleniu.

Czy oświetlenie jest naprawdę takie ważne?

Urządzając mieszkanie czy dom, często traktujemy oświetlenie po macoszemu. To tylko lampa – myśli wielu z nas. W efekcie nietrudno natknąć się, szczególnie w stosunkowo świeżo urządzonych mieszkaniach, na oświetlenie przypadkowe, wybrane bez pomysłu. Czasami są to po prostu „gołe” żarówki, które ostatecznie pozostają z właścicielem na lata.

Tymczasem odpowiedni dobór oświetlenia to bardzo istotna kwestia. Ma znaczenie nie tylko ze względów estetycznych. Prawidłowo dobrane światło uwydatnia wizualne walory pomieszczeń i ułatwia codzienne funkcjonowanie. Ma też niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie.

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, planując oświetlenie.

Odpowiednia ilość światła

Światło, aby spełniało swoją funkcję, musi mieć przede wszystkim odpowiednią moc. Na nic nie zda nam się lampka do czytania, przy której po kwadransie zmęczy się wzrok. Bez odpowiednio podświetlonych blatów, praca w kuchni będzie uciążliwa i nerwowa.

Przede wszystkim moc oświetlenia dobieramy do wielkości wnętrza.

Przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy pomieszczenia powinno przypadać około 200-400 lumenów. Podlega to oczywiście modyfikacji, innej mocy światła potrzebujemy bowiem w toalecie, innej w salonie. Warto jednak pamiętać o tej ogólnej zasadzie. Optymalną moc światła należy też zawsze rozbić na kilka punktów świetlnych.

W obliczeniu odpowiedniej dla danego pomieszczenia mocy oświetlenia oraz liczby punktów świetlnych pomogą dostępne w internecie kalkulatory.

Funkcjonalność oświetlenia

Druga kwestia to funkcja danego elementu oświetlenia. Lampa stołowa, która będzie służyła do pracy (np. szycie, pisanie), musi dawać inne światło, niż lampka umieszczona za telewizorem w celu zmniejszenia kontrastu między jasnym ekranem a ciemnym pokojem.

Biorąc pod uwagę funkcję pomieszczenia, które oświetlamy, warto dodatkowo pamiętać, że z reguły jedna lampa to za mało. I tak na przykład:

  • salonie/pokoju dziennym, gdzie wykonujemy różne czynności, musi znajdować się kilka źródeł światła. Zazwyczaj mówi się minimum o pięciu. Konieczne jest oświetlenie ogólne – żyrandol pośrodku sufitu lub nad stołem jadalnym (najlepiej, by miał kilka żarówek). Alternatywą mogą być np. wpuszczane w sufit halogeny. Główne źródło światła uzupełniamy oświetleniem bocznym. Wspomniane już delikatne światło za telewizorem czy stojąca obok sofy lampa podłogowa stworzą miłą atmosferę.
  • sypialni najlepiej sprawdza się światło rozproszone, nie potrzeba tutaj żyrandola o wielu żarówkach. Często można w ogóle zrezygnować z lamp sufitowych, koncentrując się na oświetleniu bocznym. Pamiętajmy, że sypialnia jest pomieszczeniem, które ma sprzyjać wyciszeniu i intymnej atmosferze. Idealne będą kinkiety oraz lampki nocne, z możliwością regulacji kąta padania światła.
  • Łazienka to pomieszczenie często całkowicie pozbawione światła dziennego. Jednocześnie ważne, by była dobrze oświetlona, zatem warto pomyśleć o kilku punktach świetlnych. W małych łazienkach sprawdzają się wpuszczane w sufit reflektorki lub plafony – nie zabierają dużo miejsca. Istotne jest doświetlenie lustra równomiernie rozmieszczonymi lampkami, najlepiej o neutralnej barwie światła. Pamiętajmy, by w łazience stosować lampy odporne na działanie wody!
  • kuchni potrzebujemy silnego, równomiernego oświetlenia, ze szczególnym uwzględnieniem powierzchni roboczych. Oprócz głównego źródła światła pod sufitem warto postawić na miejscowe oświetlenie blatów, na których przygotowujemy posiłki. Dobrym rozwiązaniem są świetlówki lub pojedyncze halogeny pod szafkami.

Dobór lampy do stylu wnętrza

Oświetlenie pełni nie tylko funkcję praktyczną. Ma też pasować do stylu mieszkania i podkreślać jego walory, np. wydobywać nietypowy kolor ścian lub fakturę mebli. Pięknie i pomysłowo urządzony pokój nie będzie kompletny bez lamp spójnych ze stylistyką całego wnętrza.

Internetowe sklepy z oświetleniem oferują lampy sufitowe, stojące, kinkiety czy lampki nocne w każdym stylu, jaki tylko może nam przyjść do głowy.

google_news