Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku dochodowego?

Od początku 2019 roku każdy podatnik może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Daje ona możliwości odliczenia od podatku wydatków związanych z fotowoltaiką. Jakie są jej warunki? Które wydatki można uwzględnić? Czy dzięki temu instalacja fotowoltaiczna opłaca się?

2021 rok to doskonały moment na montaż paneli fotowoltaicznych. Pewnie zauważyłeś, że wraz z początkiem roku ponownie płacisz więcej za prąd. Z czego to się bierze? Z jednej strony wzrastają taryfy, co jest spowodowane zwiększającymi się wartościami uprawnień do emisji dwutlenku węgla oraz rosnącymi cenami paliw kopalnianych. Z drugiej do naszych rachunków dochodzę też inne opłaty, w tym między innymi opłata mocowa. Czy można spodziewać się, że to już koniec tego trendu? Jak się okazuje, niestety nie. W dokumencie „Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku” dokonano estymacji dalszego wzrostu taryf energii elektrycznej. Już do 2030 roku nasze rachunki wzrosną o kolejne 20%, a to pewnie nie koniec.

Dobrym sposobem na uniezależnienie się od kolejnych wzrostów cen za prąd jest fotowoltaika. Pozwala ona na redukcję rachunków na poziomie nawet 90%. Środki, które do tej pory przeznaczaliśmy dla dostawcy energii elektrycznej, teraz możemy przelewać na konto banku. Okazuje się bowiem, że kredyty preferencyjne na montaż paneli fotowoltaicznych, wcale nie muszą być obciążeniem dla budżetu domowego. Są też szanse otrzymania dotacji z różnych programów krajowych i europejskich. Najważniejszym dofinansowaniem pozostaje jednak ulga termomodernizacyjna. Dzięki niej kwota wydana na nowy zestaw fotowoltaiczny może zmniejszyć się nawet o kilkadziesiąt procent.

Fotowoltaika odliczenie od podatku – jak to działa?

Ulga termomodernizacyjna została wprowadzona 1 stycznia 2019 roku ustawą z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Daje ona szanse na odliczenie od dochodu (skala podatkowa, podatek liniowy) albo od przychodu (ryczałt ewidencjonowany) ulgi z tytułu poniesionych przez osobę fizyczną wydatków na materiały budowlane, urządzenia i usługi w ramach przeprowadzania termomodernizacji budynku. Celem ustanowienia tego rozwiązania jest chęć ograniczenia zanieczyszczeń przedostających się do atmosfery, a także wsparcie gospodarstw domowych w przejściu na gospodarkę niskoemisyjną.

Zobacz też: https://ekohub.pl/najbardziej-zanieczyszczone-miasta-w-polsce

Kogo obejmuje ulga termomodernizacyjna?

Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać wszyscy podatnicy, którzy są właścicielami albo współwłaścicielami mieszkalnego domu jednorodzinnego. Jednym z podstawowych warunków wsparcia jest fakt, że obiekt musi być już wybudowany. Wszystkie nieruchomości znajdujące się na etapie budowy nie mogą więc skorzystać z ulgi. Co ważne, z ulgi mogą skorzystać także osoby, które wnioskowały o dotację z programu Mój Prąd.

Jakie wydatki można odliczyć?

Kompletny wykaz zadań objętych ulgą termomodernizacyjną został zawarty w Rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21.12.2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. W jego skład zaliczyć można między innymi: wymianę okien i drzwi, koszty zakupu kotła kondensacyjnego lub pomp ciepła, wykonanie przyłącza do sieci lub demontaż źródła ciepła na paliwo stałe. Koszty związane z fotowoltaiką dotyczą szerokiego wachlarza usług, w tym wykonanie audytu energetycznego, zakupu ogniw wraz z osprzętem i montażu instalacji fotowoltaicznej. Ważne, aby na wszystkie wydatki posiadać prawidłowo wystawione faktury.

Wartość ulgi termomodernizacyjnej?

Zgodnie z zapisami wskazanej ustawy, każdy podatnik przeprowadzający termomodernizację swojego budynku może odliczyć w zeznaniu rocznym kwotę o wartości maksymalnie 53 000 złotych. Dokonuje się tego w zeznaniu rocznym wykorzystując załącznik PIT/O. Należy pamiętać, że czas realizacji inwestycji premiowanej ulgą termomodernizacyjną nie powinien przekraczać trzech lat. W sytuacji, gdy kwota odliczenia nie ma pokrycia w naszym rocznym dochodzie, można dokonywać odliczeń w kolejnych sześciu latach.

Więcej na temat odliczenia fotowoltaiki od podatku przeczytasz tu: https://ekohub.pl/fotowoltaika-odliczenie-od-podatku

Podsumowanie

Ulga termomodernizacyjna to doskonałe rozwiązanie, które umożliwia odliczenie fotowoltaiki od podatku. Zakres pomocy jest bardzo szeroki, a wachlarz beneficjentów zawiera wszystkich podatników. Dzięki temu wsparciu wydatek związany z instalacją fotowoltaiczną będzie jeszcze niższy i pozwoli na wygenerowanie szybkich oszczędności.

Jeśli interesuje Cię temat fotowoltaiki, to więcej treści znajdziesz tu: https://ekohub.pl/fotowoltaika

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
mILIK
mILIK
3 lat temu

Kolejny bzdurny artykuł o niczym. Gdzie tu odpowiedz na pytanie:”Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku dochodowego?” Jedna wielka paplanina!!!Autorzyno POSZUKAJ INNEJ PRACY BO SIE NIE NADAJESZ NA REDAKTORA!!!!