Bez wątpienia, zadbany oraz lśniący lakier jest wizytówką każdego auta. Niestety, wbrew pozorom lakier wcale nie jest trwały i wraz z upływem czasu mogą powstawać nieestetyczne rysy czy odpryski. Każdy kto dba o swój samochód i lubi kiedy dobrze się prezentuje, będzie chciał odświeżyć lakier. W jaki sposób odnowić lakier oraz w jakich przypadkach ma to sens? Czy możemy zrobić to samodzielnie? Dowiedz się, w jaki sposób dbać o lakier i kiedy warto udać się do profesjonalisty.
W jaki sposób powstają rysy oraz odpryski?
Nieestetycznie wyglądające wszelkie uszkodzenia, które powstają na lakierze naszego samochodu, wbrew pozorom to nie tylko problem który dotyka starszych samochodów. Odpryski czy rysy mogą pojawić się nawet na stosunkowo nowych autach. Dlaczego tak się dzieje?
Powodem najczęściej jest zła pielęgnacja samochodu, a dokładniej częste wizyty w myjni automatycznej. Na wirujących szczotkach, często znajdują się drobne zabrudzenia, po myciu innych samochodów. Właśnie z tego pwoodu, szczotki mogą zostawić na naszym samochodzie wiele drobnych, czasami nawet niezauważalnych zarysowań.
Odpryski, to już poważniejsza sprawa. Głównie powstają, podczas jazdy za innym samochodem, szczególnie chodzi o samochody ciężarowe. Drobne kamienie spod jadącego przed nami samochodu, uderzają głównie w nasz przedni zderzak, maskę oraz przednią część dachu. W takim przypadku odnowienie lakieru może już być bardziej skomplikowane, ale nie dla specjalisty.
Wgniecenia – czyli udręka wszystkich właścicieli samochodów
Poza tym, że wgniecenia jak każde uszkodzenie karoserii, wyglądają nieestetycznie to na dodatek mogą znacznie obniżyć wartość samochodu. Może to również być impuls, do powstania korozji. Każde wgniecenie tak naprawdę się od siebie różni, niektóre z nich są małe oraz płytkie i mogą powstawać na przykład przez opady gradu. Inne, mogą być już poważniejsze, mowa o tych głębokich oraz dużych, najczęściej powstają w wyniku stłuczki. Te pierwsze, zazwyczaj nie wymagają jakiejś poważnej naprawy, inaczej jest w przypadku dużych wgnieceń.
Naprawa wgnieceń Kraków, zazwyczaj przebiega w oparciu o dwie metody:
- pierwsza z nich to metoda PDR, która polega na wyciągnięciu blachy bez potrzeby lakierowania,
- druga dotyczy tradycyjnej naprawy blacharskiej z wykorzystaniem szpachli, w tym przypadku lakierowania nie można pominąć.
Jak wygląda odświeżanie lakieru i od czego zależy?
Sposób renowacji lakieru, dobiera się w zależności od rodzaju uszkodzenia, możemy wyróżnić cztery grupy. Optyczna poprawa wyglądu lakieru, jest najmniej inwazyjną metodą. Używane są kosmetyki samochodowe, jednak efekty nie utrzymują się długi czas, właśnie z tego względu ta metoda stosowana jest doraźnie.
Korekta lakieru samochodowego, to już znacznie lepszy sposób. Rysy są trwale usuwane, co pozwala cieszyć się efektem przez bardzo długi czas, właściwie do powstania nowych. Korekta nie jest możliwa, jeśli rysy są zbyt głębokie.
Niektóre sytuacje, będą wymagały odnowienia lakieru. Może to zostać wykonane miejscowo, lakier zostaje dobierany komputerowo. W najgorszym przypadku, trzeba malować cały element. Jest to najdroższe ale jednocześnie najbardziej skuteczne rozwiązanie.