Jesteś mistrzem planowania domowego budżetu? A może po prostu zależy Ci na bezpieczeństwie finansowym, który zapewnić może tylko racjonalne zarządzanie wydatkami? Sprawdź, co zrobić, aby mieć niższe rachunki za prąd.
Po pierwsze, postaw na ekologię. Kilka słów o fotowoltaice
Odnawialne źródła energii (OZE) z roku na rok zyskują na popularności. Jedną z najważniejszych w światowej gospodarce energetycznej jest energia słoneczna. Za pomocą ogniw fotowoltaicznych można łatwo zamienić ją w prąd zmienny o napięciu i częstotliwości określonych w polskich przepisach. Koszt zakupu paneli fotowoltaicznych i ich montażu na dachu to co najmniej kilkanaście tysięcy złotych, ale inwestycja szybko się zwraca. Dodatkowo możesz liczyć na ulgi podatkowe oraz dotacje finansowe, np. samorządów albo organizacji wspierających pozyskiwanie energii z OZE.
Spośród najważniejszych zalet fotowoltaiki w domu warto wspomnieć dużą niezależność od zmieniających się cen prądu i niższe rachunki za energię. Jeżeli jesteś podłączony do sieci energetycznej (to tzw. fotowoltaika w systemie on-grid), jako tzw. prosument korzystasz z prądu przetworzonego przez ogniwa słoneczne na własnym dachu. Nadmiar energii przesyłany jest do dostawcy, a w razie potrzeby możesz kupić go z dużym upustem, sięgającym nawet 80%.
Po drugie, przeanalizuj swoje przyzwyczajenia w korzystaniu z urządzeń elektrycznych
Podobno diabeł zawsze tkwi w szczegółach, dlatego zastanów się, czy racjonalnie korzystasz z domowych sprzętów. Metoda małych kroków i zmiany w codziennych nawykach mogą poskutkować niższym rachunkiem za prąd. Pamiętaj:
- Wybieraj urządzenia o jak najwyższej klasie energetycznej. Im więcej plusów przy „A”, tym lepiej. Minimalnie wybieraj A+, ideałem jest A+++. Stary sprzęt zamień na energooszczędny.
- Dbaj o maksymalne wykorzystywanie urządzeń. Wybierz lodówkę, którą w całości zapełnisz jedzeniem. Włączaj pralkę tylko z pełnym wsadem. Gotuj wyłącznie w garnkach pod przykryciem, tak aby uciekało z nich jak najmniej ciepła. Zawsze odłączaj z gniazdka nieużywany sprzęt, np. telewizor albo czajnik.
- Minimalizuj konieczność włączania źródeł sztucznego oświetlenia. Postaw na jasne ściany, np. białe, które odbijają nawet 80% światła słonecznego. Biurko czy zlew, które powinny być dobrze oświetlone, ustaw przy oknie z dostępem do dużej ilości naturalnego światła.
- Ogranicz liczbę sprzętów zasilanych prądem. Pomyśl, czy elektryczny młynek do pieprzu albo szatkownica są Ci rzeczywiście potrzebne. Klasyczny młynek albo zwykła tarka napędzane darmową siłą dłoni sprawdzą się tak samo dobrze.
- Postaw na moc natury. Zrezygnuj z suszarki do włosów i suszarki do ubrań. Włosom daj czas na wyschnięcie, a odzież rozwieś np. na balkonie.
Poszukaj własnych sposobów na niższe rachunki za prąd dzięki zmianie przyzwyczajeń w korzystaniu z urządzeń elektrycznych.
Po trzecie, zastanów się nad zmianą taryfy albo dostawcy prądu
Ważną kwestią jest także wybrana taryfa i dostawca prądu. Pamiętaj, że jeżeli nie odpowiadają Ci warunki, na których prąd dostarczany jest do Twojego domu, zarówno taryfę, jak i dostawcę możesz łatwo zmienić. Szczegółowy poradnik dotyczący taryf prądu znajdziesz tutaj: kobiecefinanse.pl. Warto go przeczytać, bo prostym językiem wyczerpująco omawia skomplikowane zagadnienia.
Ujmując kwestię taryf w skrócie, podstawową dla gospodarstw domowych jest taryfa G11. Jest ona korzystna przede wszystkim dla osób, które nie chcą zmieniać swoich nawyków, a najwięcej prądu pobierają w szczytowych godzinach (7:00-21:00). Zastanów się, czy korzystniejsza nie będzie dla Ciebie jednak taryfa G12, w której najdroższe są godziny w szczytach przedpołudniowym (6:00-13:00) i popołudniowych (15:00-22:00). To dobry wybór dla osób korzystających z prądu głównie poza popularnymi godzinami i tych, których dom ogrzewany jest urządzeniami elektrycznymi z możliwością ustawienia pracy na konkretne godziny. Możesz wybrać również taryfę G13, o ile masz trójfazowe podłączenie do sieci. Koszt energii różni się jednak w zależności od pór roku, poza tym taryfa G13 jest dostępna tylko w niektórych regionach Polski.
Jak widzisz, zmniejszenie kwoty widocznej na rachunku za prąd nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Skorzystaj z naszych porad, przeczytaj poradnik dotyczący taryf prądu i zacznij wprowadzać zmiany w codzienne życie. To się po prostu opłaca!
To nie wystarczy już fotowoltaika gdzie prąd jest reklamowany za darmo?