Porady i inspiracje

Jak planować zakupy spożywcze? – Oszczędzanie przez planowanie

Cheerful woman carrying grocery bag while walking on street. Young beautiful woman smiling holding a paper bag full of groceries. Woman with a bag of groceries shopping

Jak planować zakupy spożywcze? – Oszczędzanie przez planowanie

Planowanie zakupów spożywczych to oszczędność czasu i pieniędzy. Posiadając gotowy pomysł na menu i korzystając z listy zakupów, nie tylko zapobiegamy marnowaniu żywności, ale spędzamy mniej czasu w sklepie i nie kupujemy zbędnych produktów pod wpływem chwili lub głodu. Jak robić zakupy, aby były one racjonalne i tanie?

W jaki sposób planowanie zakupów pozwala oszczędzać i nie marnować?

Zakupy łączą się z pewną dozą emocji. Półki przyciągają nas promocjami i apetycznym wyglądem, skłaniając do kupowania. Nietrafione produkty zalegają potem w lodówce i wyrzucamy je ostatecznie do kosza. Planowanie posiłków i spisanie na liście związanych z nimi niezbędnych zakupów pozwala na uniknięcie takich wpadek. Skraca też czas poświęcony na kupowanie. Trudniej wówczas, chociażby zapomnieć o ważnych produktach, po które musimy się potem wracać do sklepu. Planowanie i korzystanie z listy zakupów oszczędza czas i pieniądze, a także sprawia, że kupujemy artykuły przemyślane, unikając wyrzucania jedzenia.

Jak często robić zakupy spożywcze?

Są osoby, które lubią kupować na bieżąco to, co jest im potrzebne. Inni wybierają duże zakupy robione rzadziej. Każdy system ma swoje wady i zalety, jednak stwierdzono, że zbyt częste robienie zakupów wpływa na to, że przynosimy do domu mnóstwo niepotrzebnych rzeczy kupionych pod wpływem emocji. Z kolei zakupy raz w miesiącu mogą być niewystarczające i powodować, że pewnych częściej używanych produktów zabraknie.

Aby zaplanować skutecznie i racjonalnie menu na cały tydzień, optymalne jest robienie zakupów raz na siedem dni. Pozwala to na konsekwentne zaplanowanie menu i nie zagraża szybkim wyczerpaniem podstawowych produktów.

Planowanie zakupów spożywczych — Lista zakupów to podstawa

Dzięki sporządzeniu listy zakupów koncentrujemy się na naprawdę potrzebnych produktach. Nie trzeba wówczas zastanawiać się, czy wszystkie niezbędne nam rzeczy są już w koszyku albo wracać się po nie przez całą długość sklepu.

Lista zakupów to również oszczędność pieniędzy. Konsekwentne przestrzeganie kupowania tylko tego, co się na niej znajduje, zmniejszy bowiem Twoje koszty. Nie kupujesz wówczas niezdrowych produktów, bo masz więcej czasu na przemyślenie, czy naprawdę chcesz wypić w ciągu tygodnia dużą zgrzewkę słodzonych napojów, czy wolisz wodę mineralną.

Ponadto spokojniejsze i mniej chaotyczne zakupy wpływają na mniejszą dawkę stresu, rekompensowanego później jedzeniem niezdrowych produktów.

Jak więc stworzyć listę zakupów?

Sprawdź jakie produkty masz w domu

Zanim wybierzesz się na zakupy spożywcze, sprawdź, co pozostało z poprzedniego tygodnia w Twojej lodówce i szafkach. Szczególnie dotyczy to produktów o krótkim okresie ważności, gdyż one powinny zostać zjedzone w pierwszej kolejności. W następnej spożyj resztę tego, co już posiadasz, a dopiero na końcu te świeże artykuły, które musisz dokupić. Pomoże Ci w tym właściwa organizacja i wiedza, jak układać produkty w lodówce.

Zaplanuj posiłki na cały tydzień

Planowanie zakupów na cały tydzień polega na wymyślaniu z wyprzedzeniem, co będziesz jeść. Gdy masz już pomysły, przygotuj na ich podstawie listę niezbędnych zakupów, biorąc pod uwagę czas poświęcony na gotowanie oraz domowy budżet.

Aby prawidłowo się odżywiać i racjonalnie robić zakupy, najlepiej jest planować jadłospis na cały tydzień zakładając, że przynajmniej jeden obiad wystarczy na 2 dni, lub że okazjonalnie zdarzy Ci się zjeść na mieście. Dobieraj dania w taki sposób, by jeść rzeczy różnorodne i urozmaicone, aby nie znudzić się domowymi posiłkami i znajdować w nich przyjemność.

Stwórz listę zakupów

Niektórzy lubią zanotować potrzebne rzeczy na kartce, która ma tę wadę, że może się zgubić. Inni wolą przygotowywać listę zakupów w telefonie przy pomocy dostępnej w internecie aplikacji. Każdy sposób jest dobry. Najważniejsze jest jednak właściwe planowanie zakupów i trzymanie się listy. Dzięki niej dostosujemy ilość nabywanych produktów do faktycznych potrzeb rodziny. Kupując ich właściwa ilość, unikniemy marnowania żywności.

Jak planować zakupy spożywcze? – Co jeszcze warto zapamiętać?

Aby robić racjonalne i tanie zakupy spożywcze, warto pamiętać o kilku zasadach.

Noś własne opakowania, unikniesz zaśmiecania planety kolejnymi torbami jednorazowymi. Korzystaj także z wyprzedaży produktów o krótkim terminie ważności, dzięki czemu wydasz mniej pieniędzy na pełnowartościowe artykuły. Kupuj duże opakowania środków czystości. Są one tańsze, a nie grożą przeterminowaniem.

Porównuj zawsze ceny poszczególnych produktów. Nie każda promocja jest faktycznie dobra okazją. Warto też szukać artykułów znajdujących się na dolnych półkach sklepowych. Znajdują się tam z reguły produkty tańsze, a często wcale nie gorsze.

Staraj się nie chodzić do sklepu po jeden produkt. Idąc po niego, dokupisz dużo innych, niekoniecznie potrzebnych. Nigdy nie udawaj się także po artykuły spożywcze, kiedy jesteś głodny, bo przyniesiesz mnóstwo zbędnych zakupów. Pełny żołądek to bowiem podstawa podejmowania racjonalnych wyborów.

google_news