Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jak poradzić sobie z odpadami BIO w upalne dni?

Upał, wysokie temperatury czy wilgoć w powietrzu okazuje się, że doskwierają nie tylko człowiekowi czy zwierzętom, lecz niestety mają ogromny wpływ na odpady, szczególnie na odpady BIO. Dlatego też w okresie wakacji bardzo często skarżymy się na nieprzyjemny zapach z koszy, do których wyrzucamy odpady organiczne. Choć trudno walczyć z naturalnym procesem biologicznym, można spróbować złagodzić trochę uciążliwości, które z niego wynikają. Dlatego podpowiadamy kilka pomysłów, jak „okiełznać” odpady BIO w upalne dni.

Przede wszystkim powinno się zacząć od pierwszej, kardynalnej rady: powinniśmy dokonywać przemyślanych zakupów spożywczych. To oznacza, że dobrze, abyśmy mieli ze sobą listę zakupów, którą wcześniej sporządziliśmy. Wtedy będziemy doskonale widzieć, czego w domu nam brakuje i nie będziemy kupować na zapas. Z drugiej strony, być może prozaiczna sugestia, ale warto pamiętać, aby na zakupy iść najedzonym, nie głodnym. Postrzeganie naszych potrzeb żywieniowych jest wówczas mocno zaburzone. Co wpływa automatycznie na ilość kupowanych produktów, a w efekcie na ilość wytwarzanych odpadów.
Jeśli natomiast już stajemy przed faktem poradzenia sobie z odpadami BIO w swojej kuchni, pamiętajmy, jeśli wyrzucamy resztki jedzenia, należy oddzielić od nich opakowania, tak aby do kosza na BIO trafiała jedynie zawartość organiczna. Pamiętajmy że opakowania z produktów spożywczych powinny trafić do właściwego kosza.

Pojawia się kolejne pytanie, w czym najlepiej gromadzić odpady BIO? W koszach, a może specjalnych workach, czy luzem? Gromadzenie odpadów luzem jest najlepszą opcją, ponieważ zapewniamy im dostęp powietrza, przez co ulegną zasuszeniu, a nie zgniciu i uwodnieniu. Inną, równie skuteczną metodą , jest wykorzystanie papierowych toreb, lub specjalnych koszy z otworami, które również zapewnią dostęp powietrza. Pamiętajmy również, aby nie wyrzucać do koszy na odpady BIO zużytych środków higienicznych, np. pampersów, czy zwierzęcych odchodów. Na tego typu odpady przeznaczony jest kosz na pozostałości po segregowaniu.

Oczywiście jeśli tylko mamy taką możliwość – kompostujmy we własnym zakresie odpady BIO, które się do tego nadają.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
słabe
słabe
1 rok temu

Marne rady