Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jak poznać wysokość swojej przyszłej emerytury?

Fot. Pixabay.com

Wiele osób, które są już blisko wieku emerytalnego, niejednokrotnie zadaje sobie pytanie o wysokość swojego przyszłego świadczenia. Czy otrzymana kwota będzie wystarczała na „emeryckie” życie? Czy może lepiej popracować dłużej, żeby potem dostawać więcej? Przyszli emeryci, zanim podejmą decyzję o zakończeniu aktywności zawodowej, mogą sprawdzić jej wysokość.

– Kwotę swojej przyszłej emerytury można poznać bardzo łatwo. Wystarczy skorzystać z kalkulatora emerytalnego, który znajduje się na stronie internetowej ZUS lub na indywidualnym profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Można też skorzystać z pomocy doradcy emerytalnego, który jest dostępny w każdej placówce ZUS – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

Rozmowa z doradcą może odbyć się na miejscu w urzędzie, ale taką konsultację można przeprowadzić również zdalnie, bez wychodzenia z domu, korzystając z e-wizyty. – Niezależnie od tego, czy z naszym ekspertem będziemy rozmawiać online z domu czy na miejscu w placówce ZUS, ważne, aby podczas tego spotkania mieć przy sobie dokument tożsamości. Doradca na podstawie danych z konta ubezpieczonego wyliczy prognozowaną emeryturę. Ponadto, poza symulacją wysokości świadczenia, podpowie kiedy najkorzystniej na nie przejść, sprawdzi też, czy klient ma już wyliczony kapitał początkowy, który jest ważnym czynnikiem wpływającym na wysokość przyszłej emerytury – dodaje rzeczniczka.

Kwotę swojej przyszłej emerytury można także poznać wczytując się w „Informację o stanie konta ubezpieczonego”, którą ZUS co roku udostępnia każdemu ubezpieczonemu na profilu PUE ZUS. W tym elektronicznym zestawieniu znajduje się wysokość prognozowanej emerytury na moment osiągnięcia wieku emerytalnego, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat u mężczyzn. – Natomiast dla osób, które przekroczyły wiek emerytalny, ale nie mają jeszcze ustalonej emerytury, prognozowana wartość emerytury została ustalona zarówno dla rzeczywistego wieku, jak też dla kolejnych pięciu lat – dodaje Beata Kopczyńska. Dlatego jeśli ktoś nie ma jeszcze swojego profilu na PUE ZUS, warto go założyć, dzięki temu wiele spraw w instytucji można załatwić zdalnie, bez konieczności wizyty w ZUS.

Kwotę przyszłej emerytury każdy może obliczyć sam. Na stronie www.zus.pl jest ogólnie dostępny kalkulator emerytalny, gdzie po wprowadzeniu niezbędnych danych, kalkulator wyliczy hipotetyczną emeryturę. Podobny kalkulator znajduje się na profilu PUE, ale tam już większość danych do wyliczenia przyszłego świadczenia pobieranych jest z systemu ZUS, z indywidualnego konta każdego ubezpieczonego.

Jeżeli ktoś zbliżył się do wieku emerytalnego, wówczas może złożyć wniosek o świadczenie. Można to zrobić nie wcześniej niż na miesiąc przed osiągnieciem wieku emerytalnego. ZUS emeryturę obliczy i przyzna, jednak nie rozpocznie jej wypłacania. Bowiem prawo do emerytury to nie to samo, co prawo do jej wypłaty, ponieważ można złożyć wniosek o przyznanie emerytury i dalej pracować. ZUS wypłaci świadczenie dopiero po dostarczeniu przez klienta świadectwa pracy potwierdzającego rozwiązanie stosunku pracy, w którym pozostawał bezpośrednio przed nabyciem prawa do emerytury.

– System emerytalny w naszym kraju opiera się na prostej zasadzie: im dłużej pracujemy, tym wyższa będzie emerytura. Dzięki dłuższej pracy gromadzimy więcej środków na indywidualnym koncie emerytalnym i krótsza jest prognozowana średnia naszego życia, która jest brana pod uwagę, gdy już zdecydujemy się przejść na emeryturę. Te wszystkie składniki są bardzo ważne, bo emeryturę wyliczamy dzieląc sumę zwaloryzowanych składek i kapitału początkowy przez statystyczną średnią dalszą długość życia w momencie przejścia na emeryturę – wyjaśnia rzeczniczka.

W województwie śląskim najwyższą emerytura to 17,7 tys. zł. Otrzymuje ją klient oddziału ZUS w Chorzowie. Wniosek o emeryturę złożył w wieku 77 lat i 6 miesięcy, a jego staż pracy to prawie 57 lat okresów składkowych i nieskładkowych. To pokazuje, że dłuższa praca się opłaca. Każdy rok pracy przepracowany po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego to wyższa emerytura o około 8 proc. Najwyższa emerytura wypłacana przez bielski oddział ZUS, do którego należy również inspektorat w Cieszynie, to ponad 17,2 tys. zł. Otrzymuje ją mężczyzna, który na emeryturę przeszedł w wieku 85 lat.

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bot
Bot
2 lat temu

Czy was tam porypalo z tymi emeryturami!!! Kto idzie na emeryturę w wieku 77 lat!!!!? No chyba że pismaki z beskidzkiej 24.!

Konstantynopolitanka
Konstantynopolitanka
2 lat temu

Cieszymy się.