Wydarzenia Bielsko-Biała

Jak przygotować się do remontu łazienki? Sporządzamy kosztorys i harmonogram prac

Pierwszym krokiem w przeprowadzaniu remontu łazienki jest opracowanie właściwego planu. Co warto wziąć pod uwagę, jaki budżet zaplanować i jakie prace wykonywać w danej kolejności?

Podstawą planowania remontu łazienki jest kosztorys oraz harmonogram. Podpowiedzi, jak to zrobić krok po kroku udziela serwis Fixly, w którym łatwo i wygodnie można znaleźć fachowców do remontu.

Stworzenie kosztorysu remontu łazienki

Pierwszym krokiem, który towarzyszy planowaniu remontu łazienki jest opracowanie kosztorysu. Już na tym etapie warto zaczerpnąć konsultacji u specjalisty, który oceni aktualny stan łazienki i podpowie, jakie prace trzeba wykonać. Przygotowanie kosztorysu daje możliwość kontrolowania poszczególnych etapów prac oraz dokładnego zaplanowania budżetu. Dzięki temu możliwie jest przeanalizowanie, jaką kwotą się dysponuje, a jaka konkretnie jest potrzebna do wykonania remontu.

1. Koszt materiałów i narzędzi

Remont łazienki zaczyna się od kupna najpotrzebniejszych materiałów. Płytki, fugi, klej, farba, silikon – to tylko niektóre materiały, w które trzeba się wyposażyć. Orientacyjny koszt poszczególnych materiałów:

  • Zaprawa klejowa: 2-8 zł/kg
  • Zaprawa do fugowania: 5-50 zł/kg
  • Glazura: 20-200 zł/m²
2. Koszt armatury, mebli i akcesoriów

Kompleksowy remont łazienki nie opiera się wyłącznie na skuciu starych płytek i położeniu nowych. W kosztorys trzeba wpisać także cenę wanny, sedesu, umywalki, mebli łazienkowych, oświetlenia oraz akcesoriów i elementów wykończeniowych, takich jak baterie czy lustra. Szacunkowy koszt wybranych elementów to:

  • Umywalka: 100-500 zł
  • Wanna: 300-2 000 zł
  • Brodzik: 120-500 zł
  • Kabina prysznicowa: 250-900 zł
  • Sedes: 300-1000 zł
  • Grzejnik łazienkowy: 100-500 zł
3. Koszt robocizny

W kosztorys remontu łazienki należy wliczyć również koszt usług realizowanych przez fachowców. Można zaliczyć do nich między innymi:

  • skuwanie płytek: 21-30 zł/m²
  • wylewka samopoziomująca: 19-25 zł/m²
  • układanie glazury ściennej: 47-55 zł/m²
  • instalacja wodno-kanalizacyjna z materiałami: 400-500 zł za punkt
  • montaż grzejnika: 50-80 zł/m²
  • montaż wanny: 140-200 zł/szt.
  • montaż umywalki: 50-60 zł/szt.
  • montaż kabiny prysznicowej: 200-300 zł/szt.
  • montaż WC: 80-110 zł/szt.

Łączny koszt remontu łazienki może wynieść od kilku do nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko zależy od materiałów, które się wykorzystuje, cen usług świadczonych przez wybranych fachowców oraz od kosztu zakupu poszczególnych elementów do wyposażenia wnętrza.

Harmonogram prac remontowych

Plan remontu łazienki nie obejmuje wyłącznie kwestii finansowych. Trzeba w nim uwzględnić konkretną kolejność prac i konsekwentnie się jej trzymać. Na początku należy sprawdzić stan instalacji wodno-kanalizacyjnej – w przypadku starszego budownictwa często konieczna jest modernizacja lub wymiana poszczególnych elementów instalacji.

Jako pierwsi do łazienki wchodzą hydraulik i elektryk, a później glazurnik. Kolejnym krokiem, po sprawdzeniu wszystkich instalacji, jest zatem demontaż starych urządzeń sanitarnych oraz skucie płytek. Przy układaniu nowych należy zachować odpowiednią kolejność: najpierw ściana, później podłoga. Przed położeniem płytek na podłogę warto również pomalować sufit. Po tych pracach czas na tzw. biały montaż, czyli instalację nowych urządzeń sanitarnych.

Remont łazienki to czasochłonny proces, który wielu osobom kojarzy się także z wysokimi kosztami. Jednak odpowiednio przygotowany kosztorys oraz szczegółowo zaplanowane prace pozwolą uniknąć nieprzewidzianych wydatków i przedłużającego się remontu.

google_news
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
karmel
karmel
3 lat temu

My wybraliśmy farbę śnieżki specjalna do kuchni i łazienki. odcień jest faktycznie śnieżnobiały. Takie białe wnętrze bardzo mi się podoba. Dodałam czarne i białe dodatki i wygląda to dobrze razem.

Gabriel
Gabriel
4 lat temu

Moim zdaniem należy bardzo ostrożnie wybierać meble łazienkowe, sprzęt i akcesoria. Jeśli mają nam służyć latami, to warto zainwestować raz a porządnie. Ja przy wyborze kabiny postawiłem na piekną szklaną (i robioną na wymiar!) wykonaną przez szklane EU. Nigdy nie żałowałem 🙂

Damian
Damian
4 lat temu
Reply to  Gabriel

Jako zadowolony klient sprzed roku również bardzo polecam tę firmę! Kabina po roku użytkowania nadal prezentuje się wspaniale 😀

Henryk
Henryk
3 lat temu
Reply to  Damian

Podłączam się pod oba komentarze. Bardzo dobrze funkcjonująca, sprawdzona firma 😉 U mnie również robili z kabiną ;p