Bielsko-Biała E-edukacja Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jak wrócić do pracy po urlopie wychowawczym

Wiele kobiet decyduje się przerwać karierę, aby poświęcić więcej uwagi nowonarodzonemu dziecku. Czasami przerwa trwa kilka miesięcy, bywa jednak że wydłuża się do kilku lat. Zgodnie z polskim prawem na urlopie wychowawczym można być do momentu skończenia przez dziecko czterech lat. Z pewnością miną one szybko, jednak z perspektywy zawodowej to dosyć długi czas. Jak wrócić do obowiązków służbowych?

Powrót do dawnej firmy

Na szczęśliwców praca czeka aż do końca urlopu wychowawczego. W takiej sytuacji pracownik wraca albo na dawne stanowisko, albo zajmuje to równorzędne, ewentualnie zgodne z jego kwalifikacjami. To dosyć komfortowa sytuacja, ponieważ przynajmniej do pewnego stopnia dana osoba zaczyna tam, gdzie skończyła. W większości branż kilkanaście miesięcy, nie mówiąc już o czterech latach, to dosyć dużo. Wiele mogło się w tym czasie zmienić, dlatego jeszcze przed powrotem do pracy dobrze jest nadrobić nowinki i branżowe nowości. Chociażby po to, by mieć argumenty, gdyby pracodawca szykował się do zwolnień. Jednak nawet i bez takiego widma, powrót do obowiązków służbowych bywa wymagający. Stres związany z nowymi zadaniami, a jednocześnie rozłąka z dzieckiem, mogą być problemem. Chcąc uniknąć wielkich zmian w życiu swoim i pociechy, niektóre mamy decydują się wcześniej wrócić do pracy w mniejszym wymiarze godzin.

Szukanie pracy po dłuższej przerwie

Podobnie jak w przypadku powrotu do dawnej firmy, także i szukanie nowego pracodawcy dobrze zacząć od nadrobienia zaległości. Zorientować się, co dzieje się w danym sektorze i jakie są wymagania rekrutujących. Jeszcze przed końcem urlopu wychowawczego w ramach swoich możliwości warto uzupełnić kompetencje, te twarde, ale również miękkie. Następnie pozostaje przeglądanie i odpowiadanie na oferty pracy. Początkowo aplikowanie zapewne nie będzie łatwe, zwłaszcza jeżeli zatrudnienia nie szukało się od naprawdę długiego czasu. Zamiast się jednak załamywać i zniechęcać, najlepiej skupić się na działaniu. W pierwszej kolejności trzeba przyswoić wiedzę dotyczącą cv i listu motywacyjnego. Muszą być to dokumenty czytelne, przejrzyste i możliwie konkretne. Jednocześnie powinny się czymś wyróżniać, ponieważ wówczas zwrócą uwagę rekruterów. Źródłem informacji o wolnych stanowiskach jest Internet, ale również lokalna prasa, a przede wszystkim znajomi. Choć w Polsce wciąż nieprzychylnie patrzy się na korzystanie ze znajomości, to jednak faktem pozostaje, że większość ludzi opiera się na nich. Tak naprawdę nie ma w tym nic złego, jeżeli są pewni swoich umiejętności i dają z siebie wszystko w pracy.

Wiele kobiet po urodzeniu dziecka i urlopie wychowawczym ma wrażenie, że zaczynają od początku. Dłuższa przerwa w pracy zawsze powoduje pewien dyskomfort psychiczny. Człowiek boi się, że nie podoła. W chwilach zwątpienia najlepiej działać. Zapisać się na kurs czy wziąć jakieś dodatkowe zlecenie, dzięki któremu łatwiej będzie na nowo uwierzyć w swoje kompetencje i wrócić na zawodowe tory.

Tekst sponsorowany

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments