Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jak wybrać krzesło biurowe?

Godziny spędzane za biurkiem mogą odbijać się negatywnie na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Dbamy, by nasze stanowiska pracy wyposażone były w dobrej jakości sprzęt komputerowy i niezbędne przybory, a zapominamy o rzeczy podstawowej – wygodnym krześle, które pozwala zachować właściwą postawę. Jeśli pracujesz przed komputerem, spędzasz po kilka godzin dziennie, siedząc za biurkiem, a Twoje ciało coraz częściej daje znać, że nie jest mu wygodnie, sprawdź, jak wybrać odpowiednie krzesło biurowe i poprawić sobie komfort pracy.

Dlaczego wybór odpowiedniego krzesła do pracy jest tak ważny?

Osoby pracujące za biurkiem często skarżą się na różne dolegliwości bólowe. Warto zdawać sobie sprawę, że ich główną przyczyną jest niewłaściwa postawa. Wbrew pozorom siedzenie po kilka godzin dziennie w tej samej pozycji jest dla organizmu bardzo obciążające. Niewygodne, źle dopasowane krzesła biurowe sprawiają, że siedzimy zgarbieni, nie mamy odpowiedniego podparcia nóg i rąk. Jest to bardzo niekorzystne nie tylko dla kręgosłupa, ale również dla układu krążenia i całego ciała. Sygnałem, że powinniśmy pomyśleć o zmianie krzesła są m.in. pojawiające się bóle pleców i kręgosłupa, bóle lędźwi, osłabienie i bóle rąk, sztywność karku, bóle barków, przykurcze bioder i kolan czy drętwienie łydek. Dolegliwości fizyczne to nie jedyne skutki wielogodzinnego siedzenia w niewygodnej pozycji. Odbijają się one negatywnie na koncentracji, co oznacza, że znacznie trudniej jest się nam skupić na pracy, a nasza efektywność spada.

Dobre krzesło – czyli jakie?

Na rynku dostępne są różne modele krzeseł biurowych. W zależności od producenta, parametrów krzesła, materiałów, z jakich jest wykonane, czy możliwości regulacji ich ceny wahają się od kilkuset nawet do kilku tysięcy złotych. Można zatem zadać pytanie, czy im krzesło jest droższe, tym jest lepsze. Okazuje się, że niekoniecznie. Bywa, że klienci płacą więcej tylko dlatego, że kupują fotel w popularnym sklepie meblowym. Kryterium wyboru na pewno nie powinna być jedynie cena, która przecież nie zawsze oznacza wysoką jakość. Najważniejsze, by fotel biurowy był właściwie dopasowany, zapewniał wygodę i komfort pracy, nawet jeśli spędzamy za biurkiem długie godziny. Dobre i tanie fotele zapewniają odpowiednie podparcie, chronią kręgosłup i mięśnie przed zmęczeniem oraz sprzyjają zachowaniu prawidłowej postawy.

Jak dobrać odpowiednie krzesło?

Pracując przed komputerem, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Najlepiej, jeśli nasze plecy są proste, lekko odchylone do tyłu. Unikajmy nienaturalnych przegięć i pochylania się do przodu. Ramiona i nogi powinny być ustawione pod kątem 90 stopni, a stopy powinny swobodnie opierać się na podłodze (dla poprawy komfortu można pomyśleć o podnóżku). Bardzo ważne jest odpowiednie podparcie przedramion i głowy. Jak zatem dobrać odpowiednie krzesło? Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy jest stabilne i czy będzie zapewniało odpowiednie podparcie plecom, ze szczególnym uwzględnieniem odcinka lędźwiowego. Zaplecek powinien być dość wysoki. Optymalnie, jeśli sięga minimum do łopatek. Wybierając krzesło biurowe, warto sprawdzić możliwości i zakres regulacji. Właściwie standardem jest regulacja wysokości siedziska czy jego głębokości. Dobrze, jeśli można regulować również pochylenie oparcia. Warto postawić na model z podłokietnikami, dzięki którym ręce nie wiszą w powietrzu (w ten sposób unikniemy drętwienia i przemęczenia kończyn), oraz z zagłówkiem. Ciekawą propozycją są fotele z podnóżkiem i zagłówkiem, które można rozłożyć do pozycji półleżącej, zapewniając sobie chwilę odprężenia w ciągu dnia.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments