Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jak wygląda detoks narkotykowy?

Narkomania jest bardzo ciężką chorobą, która niszczy cały organizm człowieka zarówno pod względem psychicznym jak i fizycznym. Może także często doprowadzić do trwałej utraty zdrowia. Dlatego tak istotne jest, aby pacjent jak najszybciej zdał sobie sprawę z istnienia tego problemu, porzucił przyjmowanie substancji psychoaktywnych i rozpoczął detoks narkotykowy, a potem profesjonalne leczenie.

Nałóg narkotykowy ma to do siebie, że w czasie jego trwania pacjent nie ma świadomości jego istnienia, neguje wszelkie negatywne zachowania z nim związane, usprawiedliwia i bagatelizuje swojego postępowanie. Zwykle osoby nim dotknięte przez długi czas zaprzeczają temu, że stracili kontrolę nad swoim życiem oraz ignorują szkody spowodowane nałogiem. Dlatego po pierwsze należy pacjentowi uświadomić jego problem i wzbudzić w chęć do poszukania profesjonalnej pomocy. Musi być w ten proces zaangażowanych kilka osób z najbliższej rodziny narkomana, które spokojnie, ale stanowczo będą pokazywać mu jego zachowania i to, co traci w wyniku nałogu. To dość trudne i długotrwałe, ale niezbędne działanie, ponieważ wszystko musi odbywać się za zgodą pacjenta. Nie można zmusić go do leczenia lub przetrzymywać w zamknięciu, Gdy w końcu uda się go namówić, to pierwszym krokiem do leczenia jest detoks narkotykowy?

Jak wygląda detoks narkotykowy?

Detoks narkotykowy to nie jest jeszcze właściwe leczenie uzależnienie od narkotyków. Jego przeprowadzenie jest jednak niezbędne, aby móc przystąpić do kolejnych etapów. W czasie jego trwania pacjent nie tylko odstawia narkotyki, ale również sukcesywnie pozbywa się toksyn, które w czasie trwania nałogu nagromadziły się w jego organizmie. Całkowite zaprzestanie brania narkotyków oraz uregulowanie procesów biochemicznych decydujących o zdrowiu i samopoczuciu pacjenta to pierwszy warunek leczenia, ponieważ w stanie odurzenia, chory nie może świadomie kontrolować swoich zachowań i decyzji, a także nie jest gotowy na terapię, która jest dopiero kluczem do osiągnięcia pełnego sukcesu.

To ile trwa detoks narkotykowy różni się u każdego pacjenta, ponieważ jest uzależnione o czasu brania narkotyków, ich rodzaju, stanu zdrowia pacjenta oraz stopnia zatrucia organizmu. O długości trwania detoksu decyduje zawsze lekarz, po przeprowadzeniu obszernego wywiadu i wynikach badań chorego. Przyjmuje się jednak, że przeciętnie trwa on od siedmiu do-dziesięciu dni. Dopiero po tym całkowitym odtruciu organizmu można przystąpić do różnych form terapii, które trwają jednak znacznie dłużej. Najczęściej jest to co najmniej kilka tygodni. Zobacz, jak wygląda leczenie narkomanii w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień https://dezyderata.com/.

Czy detoks narkotykowy można robić w domu?

Niektórzy mogą wątpić, czy konieczne jest przeprowadzanie detoksykacji w profesjonalnej klinice. Można przecież odstawiać narkotyki w domu i przyjść na leczenie już po odtruciu organizmu. Będzie taniej i prościej.

To błędne i niebezpieczne myślenie. Tylko opieka lekarzy specjalistów jest kluczowym elementem gwarantującym nie tylko skuteczność i relatywny komfort, ale również bezpieczeństwo detoksu. Trzeba wiedzieć, jak stopniowo redukować przyjmowanie narkotyku, aby nie doprowadzić do szoku i niebezpiecznych zmian w zdrowiu leczącego się. Syndrom odstawienia może powodować różne objawy: rozdrażnienie, bezsenność, wzmożoną potliwość, dreszcze, bóle głowy, brzucha, uczucie osłabienia, bóle mięśni i stawów, skoki ciśnienia, wymioty, swędzenie skóry, zaburzenia apetytu, stany depresyjne lub lękowe. Szczególnie te ostatnie mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Poza tym część pacjentów ma bardzo nietypowe zachowania wynikające z syndromu odstawienia. Mają czasowe omamy, halucynację i urojenia. Mogą być agresywni i niebezpieczni dla siebie i innych. W czasie detoksu narkotykowego w domu łatwiej ulec pokusie, aby dolegliwości z nim związane zlikwidować biorąc po prostu kolejną działkę. W ośrodku nie ma dostępu do narkotyków, a psychologowie i terapeuci cały czas wspierają i motywują pacjentów do wysiłku i cierpliwości.

Poza tym tylko lekarz zapewni największy komfort detoksu również od strony farmakologicznej. Zadbają o jego nawodnienie, a także zaaplikuje wymagane leczeniem elektrolity, witaminy i minerały. Czasem jest również konieczność podania innych środków farmakologicznych. Na przykład leków uspokajających, regulujących ciśnienie, przeciwgorączkowych, przeciwbólowych, nasennych lub łagodzących głód narkotykowy.

Zwłaszcza w przypadku detoksu związanego z braniem silnych substancji odurzających, trudno często przewidzieć rodzaj i nasilenie objawów abstynencyjnych, które mogą się pojawić. Dzięki wiedzy i obecności lekarzy ma się gwarancję, iż odpowiednio dobrane leki dostanie się tak szybko jak jest to tylko możliwe.

google_news