Porady i inspiracje

Jak wygląda kurs pierwszej pomocy online?

Nawet kurs z zakresu pierwszej pomocy może być organizowany przez Internet, a jednocześnie zapewniać sporą dawkę wiedzy, która z pewnością zwiększy bezpieczeństwo pracowników. Kluczowe znaczenie ma tylko to, żeby szkolenie było przeprowadzone przez kompetentne i doświadczone osoby. Po prostu przekonaj się, na jakich zasadach odbywa się kurs pierwszej pomocy online.

Na czym polega kurs pierwszej pomocy dla pracowników?

Najważniejsze jest to, żeby szkolenie z zakresu pierwszej pomocy obejmował zagadnienia, które są najbardziej przydatne dla pracowników. Dzięki temu szczególna uwaga zostanie zwrócona na zagrożenia, wynikające z pracy na danym stanowisku i obowiązków, jakie się z tym wiążą. 

Szkolenie obejmuje treści podstawowe, które tak naprawdę przydadzą się każdemu pracownikowi. Poza tym odnosi się to wiedzy z zakresu rozpoznawania zagrożeń u innych osób oraz sposobów, w jaki należy udzielić pomocy. Standardowym zagadnieniem jest pierwsza pomoc na wypadek udaru, zawału serca czy omdlenia.

Niezwykle istotne jest to, żeby kurs pierwszej pomocy online był w pełni zrozumiały i obrazowy dla odbiorców. Dlatego bardzo przydatne są filmiki, animacje, quizy i interakcje z platformą e-learningową – jak w wersji https://online-center.pl/sklep/szkolenie-z-zakresu-pierwszej-pomocy-przedmedycznej/. To z pewnością wpłynie na szybsze przyswojenie wiedzy.

Pamiętaj także o tym, że szkolenie uczy pracowników, jak należy postępować na wypadek wypadku w zakładzie pracy – nawet wtedy, gdy dotknęło to większą liczbę osób. Szczególnie jest to ważne w przypadku firm produkcyjnych, gdzie pracownicy mają nieustanny kontakt z maszynami. Większość spersonalizowanych kursów obejmuje też zagadnienia nakierowane właśnie na pierwszą pomoc w razie zranienia przez wykorzystywane urządzenia.

Warto podkreślić, że pakiety szkoleniowe mogą trwać od 2 do nawet 8 godzin. Zazwyczaj obejmują część teoretyczną, ale mogą również dotyczyć kwestii praktycznych – w czym bardzo pomagają filmy instruktażowe.

Czy warto wybierać kurs pierwszej pomocy online?

Jednym z najważniejszych atutów szkolenia z pierwszej pomocy przeprowadzanego na platformie e-learningowej jest to, że może być wyświetlany w dowolnym miejscu. Dzięki czemu nie musisz wynajmować dodatkowej sali, która pomieści wszystkich uczestników. Po prostu możesz stopniowo włączyć kurs pierwszej pomocy online dla każdego działu lub brygady. Ma to również ogromne znaczenie w przypadku konieczności zachowania pracy wszystkich maszyn.

Wystarczy, że przygotujesz projektor, zadbasz o dobre nagłośnienie i włączysz kurs, a reszta zostanie wyjaśniona na przesłanych materiałach. Dzięki temu nie musisz zlecać kolejnego zadania pracownikowi. Jednocześnie masz pewność, że dokładna wiedza została przekazana innym osobom. Treści są oparte na obowiązujących przepisach, które wyraźnie wskazują na to, jakie zagadnienia powinny obejmować szkolenia okresowe czy wstępne.

Kolejną zaletą jest to, że internetowe szkolenia mogą być wyświetlane dowolnej liczbie osób. Pozwala to na znaczne ograniczenie kosztów, ponieważ jeden materiał możesz wykorzystać do wszystkich pracowników – jedynie, że obowiązują nieco inne wymagania dla konkretnej grupy stanowisk. W przypadku zasad pierwszej pomocy tak naprawdę wiedza jest dość uniwersalna, choć oczywiście warto, żeby była wzbogacona o indywidualnie dopasowane treści.

Zwróć również uwagę na to, że duża część płatnych, internetowych szkoleń z pierwszej pomocy umożliwia bezterminowy dostęp. Jednocześnie większość z nich zapewnia aktualizacje materiałów, dzięki czemu masz pewność, że kurs obejmuje wszystkie nowelizacje wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji

Dlaczego warto wziąć udział w kursie pierwszej pomocy?

Większa pewność siebie

Bardzo często uczestnicy wypadków czy świadkowie omdleń – zarówno w pracy, jak i na ulicy – nie udzielają pierwszej pomocy z powodu strachu. Dlatego dobrze przygotowany kurs z tego zakresu zapewni znacznie więcej pewności siebie, a dzięki temu każdy pracownik będzie wiedział, jak należy postępować, aby udzielić drugiej osobie pomocy. Szczególnie dotyczy to resuscytacji krążeniowo-oddechowej, gdzie nie ma znaczenie przypadkowe złamanie żebra, jeśli tylko odpowiednie postępowanie może uratować życie.

Zwiększenie kwalifikacji zawodowych

Jeśli pracujesz jako opiekun dzieci bądź osób starszych lub dopiero chcesz rozpocząć taką pracę, to przejście kursu pierwszej pomocy online pozwoli Ci poprawić swoje kwalifikacje. W końcu profesjonalne szkolenie z certyfikatem to świetny sposób na potwierdzenie swoich umiejętności.

Tak naprawdę kurs z zakresu pierwszej pomocy powinien być też ważną częścią kwalifikacji każdej osoby pracującej w dziale obsługi klientów, rejestracji i miejscu, gdzie skupia się większa liczba osób. W końcu wartościowy pracownik to taki, który będzie umiał zareagować i wykorzystać swoje umiejętności do ratowania życia drugiej osoby.

Wzrost bezpieczeństwa w miejscu pracy

Im większa liczba pracowników będzie znała podstawy pierwszej pomocy, tym wzrasta bezpieczeństwo w zakładzie pracy. Dzięki temu w razie omdlenia czy zatrzymania akcji serca na pewno znajdzie się osoba, która wykona odpowiednie działanie, wezwie pomoc i będzie wiedziała, jak należy się zachować, żeby poradzić sobie z biernością tłumu.

Kiedy niezbędne jest szkolenie z pierwszej pomocy?

Kurs pierwszej pomocy jest obecnie bardzo ważnym elementem szkolenia okresowego. Dlatego właściwie każdy pracownik powinien znać te zasady, a dzięki temu nie tylko będzie wiedział, jak trzeba zachować się w razie wystąpienia niebezpiecznej sytuacji, ale też, w jaki sposób należy udzielić pomocy drugiej osobie. Wówczas pierwsza pomoc może uratować życie drugiej osobie, więc jeszcze ważniejsze jest to, żeby ta część szkolenia BHP była przeprowadzona w sposób dokładny i kompleksowy.

Skoro pierwsza pomoc jest częścią szkolenia okresowego, to oznacza, że niektórzy pracownicy każdego roku biorą udział w takich kursach, a inni co pół roku czy nawet raz na trzy lata. Jest to uzależnione od stopnia niebezpieczeństwa danego stanowiska oraz rodzaju wykonywanej pracy.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments