Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jak zachęcić babcię lub dziadka do posiadania konta w banku? ZUS prosi o pomoc młode pokolenie

Rys. z archiwum ZUS

Konto w banku jest bezpieczne i wygodne, a korzystanie z internetu oraz bankowości elektronicznej nie jest wcale takie trudne. ZUS chce o tym przekonać seniorów i aby to zrobić, prosi o pomoc młode pokolenie. To właśnie do wnuków jest bowiem adresowany konkurs „Jak zachęcić babcię lub dziadka do posiadania konta w banku?”.

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz szkół wyższych. Ich zadaniem jest przedstawienie korzyści z posiadania konta w banku i zachęcenie w pomysłowy sposób swoich bliskich seniorów do założenia takiego rachunku i korzystania z niego na przykład online.

– Doświadczenia młodych ludzi w obsłudze internetu są bardzo przydatne przy wprowadzeniu dziadka lub babci w wirtualny świat. To wnukowie najlepiej wiedzą, jakie obawy towarzyszą ich dziadkom przy korzystaniu z komputera, internetu, czy aplikacji w telefonie komórkowym. To często oni są proszeni o pomoc przez babcię bądź dziadka, gdy coś im nie zadziała w smartfonie. Dlatego jesteśmy przekonani, że młodzież najlepiej będzie wiedziała, jak nakłonić swoich dziadków do posiadania konta w banku, w tym także do dokonywania opłat i zakupów przez internet. Poprzez taką międzypokoleniową współpracę chcemy pokazać, że korzystanie z internetu, z rachunku bankowego i bankowości elektronicznej jest proste, bezpieczne i wygodne – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Jakie zadanie czeka na uczniów i studentów? Muszą skorzystać z tego, co jest ich atutem, czyli nieograniczonej kreatywności i poprzez pracę plastyczną czy multimedialną odpowiedzieć na zadane pytanie konkursowe. Rozwiązanie mogą przedstawić za pomocą plakatu, komiksu, filmu lub infografiki czy materiału multimedialnego. Rodzaj przygotowanej pracy zależy od wieku uczestnika i poziomu szkoły. Można je wykonywać indywidualnie lub zespołowo. Do 10 grudnia należy przesłać wykonaną pracę. Łączna pula nagród wynosi 35 tys. zł.

kB65
Subskrybuj
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ilonka
Ilonka
1 miesiąc temu

Dajcie spokój z tym nachalnym przymusem zakładania kont bankowych, senior ma nikłe dochody, emerytury i renty to niewielkie kwoty, musi oszczędzać na czym się da, a konta nie są darmowe, za wszystko się płaci, senior ogląda każda złotówkę zanim ja wyda, poza tym gotówka to wolność, zero kontroli ze strony banków i państwa, a tego nasz nierząd nie nawidzi. Tylko gotówka!!!To konstytucyjne prawo, zapamiętajcie sobie drodzy rodacy!!!

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  Ilonka

Jeszcze może być złoto, biżuteria, obrazy,…

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

Pani Beata Kopczyńska musi wiedzieć a także może się dowiedzieć pani redaktor, jaki to jest procent seniorów, którzy nie mają założonego konta w banku. I napisać tutaj. Założenie konta w banku a posługiwanie się internetem – dwie różne sprawy.

kamyk
kamyk
1 miesiąc temu

Pytanie konkursowe: “Dlaczego ZUS-owi tak bardzo zależy na założeniu przez emerytów kont bankowych?” Ja znam odpowiedź, a Wy?

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  kamyk

Odpowiedź jest prosta ale tutaj wydaje się, że pieniądze przeznaczone na konkurs dla wnuków – nieproduktywnie, aby coś się zmieniło. Nie przez taki konkurs zwiększy się ilość Dziadków operujących biegłością w posługiwaniu się komputerami, smartfonami.

kamyk
kamyk
1 miesiąc temu

Cóż, jak widać, komuś pomyliły sie epoki. Obecni Dziadkowie doskonale posługują się komputerami. Przed przejściem na emeryturę, musieli z nich korzystać. Nie mówię o małej garstce emerytów w wieku 85-90 lat, którzy wymagają opieki. Tak więc, jeżeli starsza osoba nie chce korzystać z konta bankowego, jest to jej świadomy wybór, a nie brak wiedzy.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  kamyk

Traf na wsie.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

Chyba jednak pani Beata Kopczyńska się myli, że młode pokolenie potrafi przekonać babcię, dziadka którzy nie korzystali z komputera aby założyli konto bankowe i dalej korzystali z niego on-line. Aby mieć konto i go kontrolować (a taką potrzebę ma babcia, dziadek którzy nie ufają powierzenia pieniędzy), trzeba mieć odwagę do komputera i nieco znajomości komputera, siadania do niego osobiście. Były parę lat temu modne kursy podstawowej obsługi komputera dla seniorów – znikły też z powodu pandemii. Nie ma szans aby wnuk nauczył, jest zbyt niecierpliwy, nie da radę w bardzo wielu przypadkach. Na konkurs wnukowie złożą prace, któreś wygrają i… Czytaj więcej »