Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jak zadbać o hamulce w ciągniku?

Ciągnik jest podstawową maszyną wykorzystywaną w rolnictwie, dzięki której możliwe jest wykonywanie szerokiego zakresu obowiązków. Bez niego trudno byłoby mówić o funkcjonalności innych maszyn, które potrzebują dodatkowego napędu, jakie jest w stanie zapewnić właśnie ciągnik. Jest on jednak pojazdem, który musi być cyklicznie serwisowany — w ramach prac serwisowych powinny być sprawdzane różnorodne elementy, w tym także siłowniki hamulcowe. Jak prawidłowo zadbać o hamulce w ciągniku, aby dobrze sprawowały swoją funkcję przez długi czas?

Czym są siłowniki hamulcowe?

Ciągnik, jak wszystkie inne pojazdy, składa się z wielu różnorodnych części, które tworzą odrębne podzespoły. Choć posiadają one inną specyfikację techniczną, to jednak podczas działania ciągnika uzupełniają się, co bardzo pozytywnie wpływa na komfort korzystania z pojazdu na co dzień. Choć ciągnik nie rozwija zawrotnych prędkości podczas pracy na roli, to sprawność układu hamulcowego jest niewątpliwie kluczowa. Świadczy to o bezpieczeństwie korzystania z ciągnika, zgodnym z zasadami Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Jak więc rozpoznać, czy układ hamulcowy jest w odpowiednim stanie, jednocześnie przygotowując ciągnik rolniczy do pracy?

Warto zwrócić uwagę na stan techniczny takich elementów, jak siłowniki hamulcowe. Są to niewielkie części w zestawieniu z kilkudziesięciotonowym pojazdem, jednak w rzeczywistości pełnią one bardzo istotną rolę w kontekście bezpieczeństwa. Siłowniki hamulcowe to części, dzięki którym możliwe jest zahamowanie pojazdu w dowolnym momencie. W zależności od wybranego modelu mogą to być elementy jedno lub dwuczęściowe. Ważną rolę w funkcjonowaniu siłowników hamulcowych odgrywa sprzężone ciśnienie, które gromadzone jest w komorze roboczej. W trakcie pracy siłowników to ciśnienie zamieniane jest na siłę mechaniczną, dzięki której możliwe jest hamowanie pojazdem. Zasada działania siłownika hamulcowego jest zatem dość prosta, jednak wszystkie elementy tej konstrukcji muszą działać, aby bezpieczne hamowanie było możliwe.

Siłownik hamulca — dlaczego należy go serwisować?

Siłownik hamulca nie jest widoczny na pierwszy rzut oka, dlatego często rolnicy zapominają o konieczności ich sprawdzania. Awaria tej części to już ostatni etap, do którego najlepiej jest nie dopuścić. Sprawdzając na bieżąco, w jakim stanie jest siłownik hamulca w ciągniku, można bez problemu zlokalizować ewentualny problem. Co zrobić, gdy pojawia się jakaś trudność z funkcjonowaniem siłownika hamulca? Wszelkie próby naprawy skazane są raczej na niepowodzenie, ponieważ jest to dość skomplikowana pod względem budowy część. Z tego względu w zdecydowanej większości przypadków wskazana jest wymiana całego siłownika hamulca. Jest to zdecydowanie najprostsza, a zarazem najskuteczniejsza metoda, która sprawdza się nawet w wymagających przypadkach. Często skorzystanie z takiej opcji jest bardzo trafne, ponieważ nie ma innego sposobu na poradzenie sobie z tym problemem.

Nowy siłownik hamulca — jakość i staranność wykonania

Gdy siłowniki hamulca przestają działać tak, jak należy, konieczna jest jak najszybsza reakcja. W takiej sytuacji nie można sobie pozwolić na dłuższe wyłączenie ciągnika z użytku, szczególnie jeśli ma on bardzo duże znaczenie w prowadzeniu gospodarstwa. Wymiana siłownika hamulca na nowy powinna więc zostać przeprowadzona możliwie jak najszybciej. Pierwszym krokiem do przywrócenia maszyny do pełnej sprawności powinien być zakup odpowiedniej części w sklepie internetowym: https://agri-truck.pl/pl/844-silowniki-hamulcowe.

Obecnie na rynku dostępne są różnorodne siłowniki hamulcowe, dlatego nie zawsze jasne jest, który z nich wybrać i czym się kierować podczas zakupu. Odpowiedź na tę zagwozdkę brzmi następująco: naczelnym wyznacznikiem powinna być przede wszystkim jakość, która decyduje o późniejszej funkcjonalności całego układu hamulcowego. Zatem chcąc być usatysfakcjonowanym z dalszej pracy ciągnika, warto postawić na dobry siłownik hamulca. Tańsze rozwiązania być może wydają się bardziej atrakcyjne na pierwszy rzut oka, jednak w rzeczywistości bardzo szybko mogą zacząć zawodzić.

Więcej na https://agri-truck.pl/

google_news