Porady i inspiracje Cieszyn

Jak zapobiec kradzieży roweru? Policja radzi i ostrzega

Fot. Poglądowe/ Z archiwum SM w Cieszynie

Rowery znikają z balkonów, piwnic i schowków na korytarzu. Nie ma się co oszukiwać – złodzieje w kilka sekund potrafią ukraść słabo zabezpieczony jednoślad. Zdaniem stróżów prawa możemy jednak mocno utrudnić im “pracę” stosując się do kilku podstawowych zasad.

Straż Miejska w Cieszynie rozpoczęła coroczną akcję znakowania rowerów metodą syntetycznego DNA. Ze względu na ograniczenia związane z epidemią wywołaną zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 nie są to jednak tradycyjne spotkania z rowerzystami np. na cieszyńskim rynku. W czasie pandemii znakowane rowerów odbywa się na terenie komendy przy ul. Limanowskiego 7,  w specjalnie przygotowanym do tego miejscu. Aby oznakować swój rower należy w pierwszej kolejności zadzwonić do dyżurnego komendy i ustalić dogodny dla obu stron termin. Dopiero po rozmowie ustala się termin dla właściciela roweru do jego oznakowania. Właściciel roweru musi posiadać maseczkę lub materiał zasłaniający usta i nos oraz rękawiczki jednorazowe. Rower przeznaczony do oznakowania musi być czysty.

A jakie zasady pomogą nam lepiej zadbać o bezpieczeństwo naszego jednośladu? Pamiętajmy, żeby:

1. zostawiać rower w widocznym miejscu – rower pozostawiony w miejscu widocznym dla wielu osób nie będzie „łatwym łupem” dla złodzieja, ponadto w przypadku kradzieży prawdopodobieństwo, że ktoś zapamięta sprawcę jest znacznie większe.

2. pamiętać o stosowaniu zabezpieczeń– należy stosować tzw. zapięcia do rowerów bez względu na czas na jaki pozostawiany jest rower. Nawet najprostsze zabezpieczenie to dodatkowy czas jaki musi poświęcić złodziej. Zwiększa to jednak prawdopodobieństwo zauważenia go przez inne osoby. Zawsze przypinaj rower do przytwierdzonego, nieruchomego obiektu, np. stojaka przytwierdzonego do ziemi.

3. zachować kartę gwarancyjną lub spisać numer ramy – każdy rower posiada swój numer fabryczny ramy. W przypadku kradzieży roweru numer ten wprowadzany jest do systemu informacyjnego. W razie odnalezienia lub kontroli takiego jednośladu w dowolnym miejscu na terenie kraju – możliwe jest natychmiastowe ustalenie jego właściciela i odzyskanie jednośladu.

4. sfotografować rower – w przypadku kradzieży zdjęcia przekaż policji. Rozpowszechnienie w Internecie zwiększa szanse na odnalezienie roweru.

Stuprocentowe zabezpieczenie roweru przed kradzieżą niestety nie istnieje. Doświadczenie pokazuje jednak, że ryzyko kradzieży można w znacznym stopniu ograniczyć. Właściciele rowerów bardzo często pozostawiają je tylko „na minutkę” i w żaden sposób nie zabezpieczone.

Pamiętajmy, że stosowanie powyższych zasad nie daje gwarancji, że nasz rower nie zostanie ukradziony, jednakże znacznie minimalizuje takie ryzyko. W przypadku, gdy rower będzie oznakowany, łatwiej też będzie zidentyfikować go w przypadku kontroli lub odnalezienia.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments