Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jakich kosmetyków używać w ciągu dnia, a jakich na noc?

Kosmetyki do codziennej pielęgnacji wybieramy głównie na podstawie typu skóry i jej indywidualnych potrzeb. Warto też kierować się odpowiednią kolejnością ich aplikacji i porą dnia. Skóra potrzebuje innego traktowania w ciągu dnia, kiedy należy zapewnić jej m.in. ochronę, a nieco innego nocą, gdy procesy regeneracyjne zachodzą najintensywniej. Podpowiadamy, jakie kosmetyki to podstawa w trakcie porannej i wieczornej rutyny pielęgnacyjnej!

Dlaczego w zależności od pory dnia warto stosować inne kosmetyki?

Wiele procesów w naszym organizmie zachodzi etapowo. Jednym z podstawowych cykli są naprzemienne fazy snu i czuwania. Podporządkowanie się naturalnemu rytmowi to najlepszy sposób dbałości o urodę. Dlaczego? Ponieważ również skóra ma własne potrzeby, różne w zależności od pory dnia.

Nocą, gdy my odpoczywamy, procesy regeneracyjne przebiegają ze wzmożoną intensywnością. Dochodzi do naturalnej przebudowy tkanek – nowe komórki skóry powstają nawet dziesięciokrotnie szybciej niż w ciągu dnia. W trakcie odpoczynku bardziej aktywne są również gruczoły łojowe, które poprzez wzmożone wydzielanie sebum oczyszczają ciało z toksyn i zanieczyszczeń. Organizm naprawia też wszelkie uszkodzenia i przygotowuje skórę do kolejnego dnia, który jest dla niej pełen wyzwań. W trakcie aktywności nasz zewnętrzny płaszcz ochronny ma kontakt z dużą ilością czynników szkodliwych, głównie z promieniami UV, zanieczyszczeniami czy zmienną temperaturą.

Ważne jest więc, aby kosmetyki stosowane na noc wspierały regenerację skóry, dostarczając jej substancji odżywczych dostosowanych do jej potrzeb. Skład dobrych preparatów zwykle zapewnia też stopniowe uwalnianie składników aktywnych, tak aby mogły one działać w trakcie całego snu. Z kolei preparaty na dzień powinny dodatkowo zabezpieczać skórę, dlatego często zawierają związki antyoksydacyjne i filtry UV. Kosmetyki na dzień zwykle mają też lżejszą konsystencję, dzięki czemu dobrze się wchłaniają i umożliwiają swobodne nałożenie makijażu.

To, czego nie potrzebujemy nocą, ale w ciągu dnia już tak, to również dodatkowe właściwości, jakich możemy oczekiwać od kosmetyków na dzień. Mowa np. o składnikach, których celem jest nadanie skórze nieskazitelnego wyglądu. Wybierając kosmetyki na dzień, można skupić się np. na dodatku różnych drobinek zapewniających efekt soft focus czy pigmentów kryjących niedoskonałości.

Na czym powinna się skupiać poranna pielęgnacja skóry?

Rano zwykle nie mamy wiele czasu, dlatego rutyna pielęgnacyjna obejmuje raczej zastosowanie podstawowych kosmetyków. Najważniejszym jej etapem jest dokładne oczyszczenie skóry. Mając na uwadze, że nocą dochodzi do wzmożonej produkcji sebum i wymiany komórek naskórka, tuż po przebudzeniu warto zastosować łagodny płyn, żel lub piankę oczyszczającą. Zwykle wystarczy jednorazowe umycie twarzy, a tuż po tym kroku tonizacja skóry zapewniająca jej utrzymanie prawidłowego pH.

Niezbędnym kosmetykiem na dzień jest krem. Powinien on zapewniać cerze nawilżenie. Pozostałe właściwości tego preparatu dobieramy w zależności od konkretnych potrzeb skóry. Aby spotęgować działanie kremu, warto wcześniej nałożyć odżywczy koncentrat, ale rano nie jest to krok obowiązkowy.

W ciągu dnia chcemy wyglądać pięknie. Najlepiej wybierać więc kosmetyki, które podkreślają nasze zalety i maskują drobne mankamenty. To najlepsza pora dnia, aby wybierać kremy z upiększającymi pigmentami. W wielu przypadkach produkty takie pozwalają na zastąpienie kolorowych pudrów. Dobrze też, jeśli kosmetyk ma właściwości ochronne i filtr UV, ponieważ ochrona przeciwsłoneczna jest konieczna zarówno latem, jak i zimą.

Kosmetyki niezbędne podczas wieczornej rutyny  

Zdarza się, że wieczorem, zwłaszcza po ciężkim dniu, trudno znaleźć chwilę tylko dla siebie. Warto jednak przyłożyć odrobinę wysiłku do zorganizowania przynajmniej 10–15 minut, które poświęcimy własnej skórze. Czas przeznaczony na wieczorny rytuał pielęgnacyjny traktuj też jako sposób na ukojenie emocji i relaks.

Wieczorem skóra potrzebuje przede wszystkim złagodzenia podrażnień i przygotowania do intensywnej dla niej nocy. W pierwszej kolejności usuń dokładnie makijaż. Kolejno umyj twarz, tym razem dwukrotnie, tak aby w całości usunąć zanieczyszczenia osadzające się na powierzchni skóry w ciągu dnia.

Idealnie czysta cera jest przygotowana na dalsze kroki pielęgnacyjne. Kolejność aplikacji kosmetyków się nie zmienia, więc po myciu zastosuj tonik. Jednak wieczorem nie zapominaj o koncentracie odżywczym. Różnego rodzaju serum, emulsje czy boostery działają najefektywniej w porze nocnej. Po nich nałóż oczywiście krem, tym razem taki o bardziej treściwej konsystencji, którego działanie skupia się nie na maskowaniu niedoskonałości, a ich niwelowaniu poprzez stymulację procesów regeneracyjnych.

google_news