Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jakie książki dla dzieci wybrać? Na co zwracać uwagę?

Czy warto kupować małym dzieciom książki? Maluchy co prawda nie potrafią czytać, ale pełnymi garściami czerpią z dobrodziejstwa wspólnego czytania z rodzicami. Wiemy, jakie serie dla najmłodszych cieszą się największym zainteresowaniem dzieci i rodziców.

Jak powinna wyglądać książka dla dzieci?

Książki dla dzieci, niezależnie od tytułu, autora i wydawnictwa, często mają wiele cech wspólnych. Należą do nich:

– długość – książka dla małego dziecka nie powinna być zbyt długa (większość dzieci nie jest w stanie skupić się dłużej niż przez kwadrans),

– format – dobrze sprawdzają się niewielkie książeczki, które dzieci są w stanie utrzymać w rękach bez pomocy rodziców,

– kolorystyka – powinna być bogata, przyciągająca uwagę. Książki dla dzieci na ogół są dobrze widoczne z daleka,

– jakość wykonania – sztywne i grube kartki z twardej tektury to najlepsza opcja – nawet jeśli dziecko będzie samo oglądało książeczkę, kartki wytrzymają bez uszczerbku co najmniej kilka lat.

W książeczkach dla małych dzieci najważniejszą rolę odgrywają ilustrację.

O czym są książeczki dla małych dzieci?

Im bardziej tematyka książki jest bliska codziennemu życiu dziecka, tym lepiej zostanie przyjęta. Nieprzypadkowo najpopularniejsze książeczki dla dzieci opowiadają o zwykłych sprawach: zakupach, sprzątaniu, usypianiu, jedzeniu, zabawie itp. To tematyka, którą dzieci dobrze znają, mogą więc w pewien sposób identyfikować się z bohaterami książeczek.

Niektóre książki dla najmłodszych mają też walory edukacyjne – pomagają rozwijać słownictwo i umiejętność wypowiadania się, przybliżają świat roślin i zwierząt.

Kiedy warto kupić dziecku pierwszą książeczkę?

Właściwie nie ma dolnej granicy wieku na książeczki dla dzieci. Już niemowlętom można kupować kontrastowe książeczki do oglądania.

Pierwsze książeczki to najczęściej obrazki z podpisami, które pozwalają na naukę zapamiętywania nazw. Kolejną dobrą propozycją są książki z wierszykami, które można czytać okazyjnie po jednym lub dwa.

Książeczki dla 2 latka powinny mieć już nie tylko ilustracje, ale i treść. Oczywiście jej ilość będzie marginalna w stosunku do ilustracji, niemniej dziecko powinno móc wskazać głównego bohatera, a jeśli umie mówić – powiedzieć w kilku słowach, o czym była książeczka.

Najpopularniejsze serie książek dla najmłodszych

Kicia Kocia, Jadzia Pętelka i Pucio to niekwestionowani idole najmłodszych czytelników.

Pucio to seria książeczek interaktywnych, zachęcających dziecko do trenowania umiejętności mówienia. Jest polecana jako pomoc logopedyczna dla dzieci, które mają trudności z wymową.

Jadzia Pętelka to kilkulatka, a seria o niej przybliża dzieciom codzienne życie i jest wsparciem w nauce podstawowych czynności typu mycie zębów, korzystanie z nocnika, ubieranie, przygotowanie do spaceru itp.

Kicia Kocia to zabawna, ale i bardzo pomocna dla rodziców książeczka, która zachęca dzieci do aktywnego czytania poprzez naśladowanie, odpowiadanie na pytania itp. Podobnie jak Jadzia Pętelka porusza głównie tematy związane z codziennością.

google_news