Po śmierci bliskiej osoby czekają nas smutne obowiązki związane z pochówkiem. Jak się okazuje, wybór nagrobka wiąże się z różnymi opcjami, które uzależnione są na przykład od regulaminu cmentarza.
Jakiej wielkości nagrobek?
Wydaje się, że wymiary nagrobków wszędzie są podobne. Nic bardziej mylnego – to, jaką wielkość może mieć nagrobek na cmentarzu komunalnym określa regulamin (najczęściej znajdziemy go przy wejściu głównym na cmentarz). Na cmentarzach parafialnych natomiast wymiary ustalane są często przez księży, którzy nimi administrują.
Biorąc pod uwagę rozmiar nagrobków, wyróżniamy ich trzy rodzaje:
- Nagrobki pojedyncze – najczęściej występujący rozmiar to 190×90 cm. Nagrobki pojedyncze nowoczesne charakteryzują się ponadczasową elegancją, prostą bryłą, zastosowaniem znakomitej jakości materiałów oraz precyzją wykonania. Uwagę zwracają oszczędność formy i odpowiednie proporcje.
- Nagrobki podwójne – najczęściej występują w rozmiarach 190×140 cm, zdarzają się też wymiary 190×130 cm, a największe dopuszczalne to 200×160 cm. Ze względu na coraz mniejszą ilość miejsc na cmentarzach, obecnie istnieje tendencja do zmniejszania wymiarów nagrobków.
- Grobowce (nagrobki rodzinne) – ich wymiary są zróżnicowane, jednak większe, niż 200×160 cm. Ich nazwa, rozmiar czy wygląd zależy od zakładów kamieniarskich. W ofercie znajdziemy grobowiec wysoki z kryptą, z płytą poziomą, kapliczkę czy standardową głowicę z napisami.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze pomnika?
Pomniki mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów, jak kamienie naturalne czy lastriko. Największą popularnością cieszą się nagrobki z kamieni naturalnych, ze względu na ich trwałość i odporność na warunki zewnętrzne. Zdecydowanym faworytem jest tu granit, który może mieć różnorodną barwę i fakturę. Wybierane są najczęściej pomniki w kolorze czarnym i szarym, ale można wybrać również granit czerwony, zielony czy brązowy.
Marmurowe pomniki, choć piękne, w naszym kraju nie są zalecane, ze względu na często występującą erozję i wymywanie tego materiału, co sprawia, że płytę trzeba wymieniać. Lastriko natomiast, choć tańsze, wymaga regularnej pielęgnacji i czyszczenia, gdyż łatwo ulega zabrudzeniom.
Nowoczesne nagrobki podwójne są odporne na działanie czynników atmosferycznych, jak deszcz, śnieg, wilgoć, niskie czy bardzo wysokie temperatury. Co istotne, łatwo utrzymać je w czystości, ponieważ nie wymagają specjalnych działań pielęgnacyjnych.
Wybierając pomnik na kilka osób, warto zwrócić również uwagę, czy zmieszczą się na nim wszystkie dane. To bardzo ważne, ponieważ na nagrobkach pojedynczych umieszczana jest nieco mniejsza tablica, na której zostaną umieszczone danej jednej osoby, jak: imię i nazwisko, data urodzenia i śmierci, a także zazwyczaj krzyż. Nagrobki podwójne mają dużo większą tablicę napisową, dlatego o tym, czy nagrobek będzie pojedynczy czy podwójny koniecznie trzeba poinformować zakład kamieniarski podczas składania zamówienia. Dzięki temu pracownicy będą wiedzieli, czy na tablicy pozostawić miejsce na dodatkowe dane osobowe.
Jak widać, wybór pomnika, zwłaszcza w tak trudnym okresie żałoby, może sprawić trudności. Dlatego warto zapoznać się z różnymi możliwościami i przemyśleć, jakiego rodzaju nagrobka potrzebujemy.
Ja bym tu do konca też nie patrzyła po tym jakie są standardowe, bo nie oszukujmy się nagrobek ma być indywidualny dla konkretnej osoby. Jeśli chcecie iść w masówkę to tak będziecie mieć nagrobek jak każdy inny ale mi na tym nie zależało nigdy dlatego wybrałam firme Rg Studio do tego żeby zaprojektowali nowy nagrobek dla moich dziadków i jestem pewna, że bedzie unikatowy.