Wydarzenia Bielsko-Biała

Jasienica marzy o basenach zasilanych wodą geotermalną. Dwie oferty złożone w przetargu

Najpóźniej za rok dowiemy się czy na terenie gminy Jasienica powstanie kompleks basenowy z wykorzystaniem wód geotermalnych. Na razie dwie oferty złożone w przetargu na wykonanie odwiertu w Grodźcu są o kilka milionów złotych wyższe niż zakładany budżet.

Gmina przetarg na odwiert rozpisała pod koniec ubiegłego roku. Zamówienie podzielono na siedem etapów, pierwszy z nich zakłada opracowanie w porozumieniu z inżynierem kontraktu tzw. planu ruchu oraz przygotowanie placu wiertni, dróg dojazdowych i zbudowanie rurociągu. Prace wiertnicze prowadzone mają być w ramach drugiego etapu – na działkach w Grodźcu odwiercony ma zostać otwór o roboczej nazwie „Jasienica GT-1” do ok. 1800 m, ale z podziałem na kilka etapów – do 1100 m, 1425 m i na docelową głębokość. Na podstawie wyników badań (polowych i laboratoryjnych) inwestor podejmować ma decyzję, który horyzont wodonośny przeznaczy do ujęcia – najistotniejszymi parametrami w tym przypadku będą temperatura wody i wydajność eksploatacyjna. W zależności od założonego wariantu i przeanalizowanej dokumentacji archiwalnej, przewidywana temperatura wody geotermalnej ma wynosić w złożu od 35 do nawet 55 stopni Celsjusza, a jej wydajność wynosić od 20 do 45 m3/h.

W przygotowywanej dokumentacji projektowej inwestycji oceniono ryzyko nieosiągnięcia zakładanych parametrów wody termalnej. – Należy zaznaczyć, że może ono wystąpić. Planowane do ujęcia warstwy wodonośne dewonu górnego i środkowego oraz miocenu rozpoznano w sąsiednich otworach archiwalnych, w których uzyskano dopływy wody złożowej (odwierty wykonywane wiele lat temu w Ustroniu czy Jaworzu – red.). Uzyskane z tych otworów parametry złożowe są zróżnicowane, co oznacza, że parametry zakładane dla otworu Jasienica GT-1 mogą okazać się gorsze od prognozowanych. W przypadku uzyskania niższych od zakładanych parametrów temperatury i wydajności wody złożowej istnieje możliwość jej alternatywnego wykorzystania w balneologii i rekreacji – piszą projektanci. Ich zdaniem, za pozytywny efekt robót geologicznych uznane zostanie uzyskanie jednego z dwóch wariantów wydajności wody termalnej powyżej 5 m3/h o temperaturze powyżej 20 st. C.

Po realizacji prac górniczych oraz zrealizowaniu badań wydobywanej wody geotermalnej, kolejne etapy prac zakładają demontaż urządzeń i likwidację placu budowy wraz z rekultywacją terenu. Ostatni etap obejmuje przygotowanie pełnej dokumentacji z wykonanej inwestycji. Zgodnie z załączonym projektem, gmina Jasienica zakłada, że wydobyta woda termalna spełni pokładane w niej nadzieje i będzie możliwe jej wykorzystywanie do celów ciepłowniczych. Najprawdopodobniej temperatura z wody termalnej będzie odbierana przy pomocy pomp ciepła i następnie będzie mogła być wykorzystywana w projektowanej ciepłowni geotermalnej, zaopatrującej w ciepło m.in. budynki użyteczności publicznej zlokalizowane na terenie gminy. Po schłodzeniu woda termalna będzie ponownie zatłaczana, za pomocą otworu chłonnego, do tej samej warstwy wodonośnej, z której została wydobyta ze źródła. Inwestor wierzy, że eksploatowana woda termalna będzie mogła być wykorzystywana również do celów balneologiczno-rekreacyjnych. Mówiąc prościej – gmina Jasienica marzy o uruchomieniu w Grodźcu, w ramach Jasienickiego Kompleksu Zamkowego, obiektu o charakterze basenowym z funkcjami rekreacyjnymi, ale również leczniczymi.

Zgodnie z warunkami postępowania, prace inwestycyjne mają potrwać nie dłużej niż 12 miesięcy. Gmina Jasienica otworzyła oferty w postępowaniu przetargowym, w którym wystartowały dwie firmy – tańsza z propozycji opiewa na 17,78 mln zł, droższa na ponad 19,5 mln zł. Problem w tym, że w budżecie gminy na ten cel zapisano kwotę niespełna 14,2 mln zł (środki na ten cel wójt Janusz Pierzyna pozyskał z rządowego programu pozyskiwania wód geotermalnych), czyli o ok 3,5 mln zł mniej niż wynosi tańsza z propozycji. Co ciekawe, złożyła ją ta sama spółka, która realizuje podobne prace w gminie Jaworze. Tam realizowana jest inwestycja polegająca na rewitalizacji odwiertu geotermalnych wód solankowych.

bak

google_news
16 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ijk
ijk
1 rok temu

jak woda będzie mieć 35 stopni, to do ogrzewania się nada? do basenu tak, ale ile wody trzeba do basenu…

Romek
Romek
1 rok temu

Janusz l Waza wie co robi wierci dziury może ropa będzie w Grodzcu pod Zamkiem.

nie rozumiem
nie rozumiem
1 rok temu

A analiza ryzyka? – konkretnie na jakim poziomie? Projektant w jaki sposób będzie odpowiadł w ryzyku?

Ewa
Ewa
1 rok temu

W Jaworzu Zdroju TAK nie na wsi gminy josienica normalne wiejskie jaja.

Czysta Gmina :)
Czysta Gmina :)
1 rok temu

14 mln na odwierty? A kanalizacja w Grodźcu? Przecież Zlewaniec to jeden ściek.

Magdalena z tela
Magdalena z tela
1 rok temu

Szef to lubi lepiej D moczyć i oddychać smrodem z rowów co za gmina z urojeniami

Olek
Olek
4 miesięcy temu

Gmina się zatroszczy żeby gnębić częstymi wywózkami szamb i jeszcze ma tym sporo zarobi.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 rok temu

JPRD kanalizacje nie, ale widy geotermalne, Oso, pałac. Co to jest q*w* nędzy za gmina!

Irena
Irena
1 rok temu
Reply to  Mieszkaniec

Lipa gmina chce dorównać Jaworzu tylko są kw tyle i zasyfione za Jaworze Zdrój.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 rok temu

Prywatny biznes za Gminne pieniądze? Niechaj NIK będzie z wami Jasienica Gmina Cudów.

Stanisław
Stanisław
1 rok temu
Reply to  Mieszkaniec

Tak to jest jak władza nachapał się polami w Grodźcu i teraz chce mieć interes

Edi
Edi
1 rok temu

Czy ta gmina będzie coś robić dla mieszkańców nie na pokaz nieomylnego czy dalej się nic nie będzie robić dla czystości widać kocha się syf nie czystość ale cały czas moja skromna głupota a wiocha klaszcze i sie cieszy.

Pietrek
Pietrek
1 rok temu

Tak baseny termalne będą, a w potokach ścieki płyną. Brawo panie wójcie! Wszystko robione na pokaz.

Roman z tela.
Roman z tela.
1 rok temu

Niech się zabiorą za budoweęoczyszczalni dla gminy jak cała Polska ale widać kochają syf to widać na całej gminie a szczególnie w josienicy koło gminy.

Hermenegilda oryginał
Hermenegilda oryginał
1 rok temu

A ja marzę o Tadeuszu.

na własne życzenie
na własne życzenie
1 rok temu

głupi, głupszy i podszywacz