Bielsko-Biała Cieszyn Na sygnale Żywiec

Nielegalni migranci próbują przekraczać granicę w terenach leśnych. Kolejne zatrzymania w Jaworzynce i Zwardoniu

Fot. SG w Katowicach

W miniony weekend Śląska Straż Graniczna zatrzymała kolejne grupy nielegalnych migrantów, którzy przekroczyli granicę ze Słowacji do Polski.

20 października około godziny 11.00 w Zwardoniu funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali do kontroli pojazd osobowy na polskich numerach rejestracyjnych. – Bezpośrednio po dokonaniu zatrzymania z pojazdu wybiegło 5 osób i oddaliło się w nieznanym kierunku. Na miejsce zdarzenia dodatkowo przybyli funkcjonariusze Śląskiego Oddziału SG oraz funkcjonariusze Komisariatu Policji w Rajczy, którzy przeszukali teren wokół miejsca zdarzenia, jednak żadnych osób przebywających nielegalnie nie ujawniono – informuje Zespół Prasowy Komendanta ŚlOSG. Kierowcę, którym okazał się 46-latek z Ukrainy, zatrzymano. W ramach  wszczętego postępowania karnego przedstawiony mu został zarzut, że w celu osiągnięcia korzyści majątkowej zorganizował cudzoziemcom nielegalne przekroczenie granicy do Polski, z zamiarem umożliwienia im przekroczenia granicy do Niemiec. Sąd Rejonowy w Żywcu zastosował wobec organizatora tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy. 23 października przemytnik został osadzony w Areszcie Śledczym w Bielsku-Białej.

21 października również w Zwardoniu, w terenie leśnym rejonie granicy państwowej, funkcjonariusze Śląskiego Oddziału SG po informacji uzyskanej od Policjantów z Komisariatu Policji w Rajczy oraz Wojsk Obrony Terytorialnej zatrzymali 5 nielegalnych migrantów, poruszających się pieszo. Byli to pełnoletni mężczyźni, obywatele Syrii. Osoby te nie posiadały przy sobie żadnych dokumentów. Wobec wszystkich zostały wszczęte postępowania administracyjne dotyczące wydania im decyzji zobowiązujących do powrotu. Po zakończonych czynnościach cudzoziemcy zostali zwolnieni i opuścili pomieszczenia służbowe Straży Granicznej.

22 października Śląska Straż Graniczna po informacji uzyskanej od Wojsk Obrony Terytorialnej zatrzymała w Jaworzynce kolejnych 22 obywateli Syrii. Wszystkie osoby są pełnoletnie. Cudzoziemcy poruszali się pieszo w rejonie leśnym. Wszyscy zatrzymani posiadają słowackie dokumenty uprawniające do tymczasowego pobytu na terenie Słowacji, które nie zawierają jednakże danych personalnych. Obecnie zatrzymani przebywają w pomieszczeniach służbowych Straży Granicznej, gdzie trwają dalsze czynności służbowe.

google_news
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bielszczanin
Bielszczanin
8 miesięcy temu

“Po zakończonych czynnościach cudzoziemcy zostali zwolnieni i opuścili pomieszczenia służbowe Straży Granicznej.” – czyli wpuszczeni na terytorium Polski – czyli po to taka kontrola na granicy żeby i tak puścić wolno?

Zdziwiony .
Zdziwiony .
8 miesięcy temu

Zastanawia mnie jeden fakt , dlaczego migranci obrali sobie Europę zachodnią a nie bogatszy Dubaj w którym stoją hotele pięciogwiazdkowe czy też najbogatszy Katar świecący samymi luksusami , nawet religię mieli by tą samą. Czyżby oni byli na tyle ciemni i nie wiedzieli o tamtym raju na ziemi ? Dobrze było by im wskazać nową drogę nawet bliższą niż na zachód.

Arek Barek
Arek Barek
8 miesięcy temu

Zatrzymywanie tzw. nielegalnych imigrantów nie ma najmniejszego sensu Po prostu należy w Zwardoniu podstawiać pociągi i przewozić ich do Niemiec. Kiedy władze przejmie nasz kochany Tusk to otworzy granice dla imigrantów idących do ziemi obiecanej i będzie po problemie

Łobserwator
Łobserwator
8 miesięcy temu

Nie ma co się dziwić ze przekraczają zielone granice.. Kiedy jedzie się przez Słowację watachy przybyszy z Afryki maszerują w stronę Czech /polski a słowacka policja zamiast zatrzymać, woli skupić się na kontroli ciężarówek czy aby napewno ciężarówka wjechała do Słowacji po zakazie o 22ej czy też może o 21:58 i potrzeba nałożyć pokutę…

Tomasz
Tomasz
8 miesięcy temu

A jeśli kurierem/przemytnikiem/przewodnikiem migrantów okaże się obywatel Ukrainy, to warto dać mu praktyczną możliwość sprawdzenia się w terenie -we własnym kraju -na froncie,skoro w Polsce przemyka się sprytnie po lasach,ukrywając się przed Strażą Graniczną,to i u siebie chyba da radę jako zwiadowca…Odpowiednia umowa z ukraińskimi służbami – przekazać im spryciarza i już jednego żołnierza mają więcej za Bugiem…

Marek
Marek
8 miesięcy temu

Warto by lepiej kontrolować szlaki górskie w okolicy granicy ze Słowacją – Wielka Racza, Rycerzowa,okolice Rajczy i nie tylko itp. Może warto oddelegować strażników lub inne służby,,po cywilnemu” jako turystów,uczulić też na,,nietypowych gości”gospodarzy/właścicieli schronisk

Siwy60
Siwy60
8 miesięcy temu

Prosty sposób sprowadzić niedźwiedzie rozlokować wzdłuż granicy i po kłopocie

Jarko
Jarko
8 miesięcy temu

Ukrainiec , i wszystko jasne. Taką wdzięczność mamy , my Polacy od tych …

motofan
motofan
8 miesięcy temu
Reply to  Jarko

a czego się spodziewałeś,jak wpuścisz do domu lisa to zawsze napaskudzi i jak się da kury zeżre

Krystian
Krystian
8 miesięcy temu
Reply to  Jarko

Wreszcie podają narodowość przemytników. Przedtem nie wolno było pisać, że Ukrainiec. Był enigmatyczny obcokrajowiec.

Zdziwiony .
Zdziwiony .
8 miesięcy temu
Reply to  Krystian

Prezes i jego ministranci schowali głowy głęboko w piach i nic już nie chcą na ten temat słyszeć.