Bielsko-Biała Kultura i rozrywka

Jazzowa uczta się rozkręca. Wyjątkowe muzyczne projekty tylko w Bielsku-Białej

Tomasz Dąbrowski. Zdjęcia: Lucjusz Cykarski, Bielskie Centrum Kultury

W czwartek, 17 listopada, rozpoczęła się 20. Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej. Przed fanami jazzu, ale i muzyki klasycznej, jeszcze wiele niepowtarzalnych wrażeń.

Anna Stańko.

Małgorzata Chełchowska-Rak, dyrektor Bielskiego Centrum Kultury.

Festiwal zainaugurował koncert Tomasz Dąbrowski & Istnienia Poszczególne. Trębacz podziękował Annie Stańko, szefowej artystycznej Jazzowej Jesieni, która przywitała melomanów ze sceny Bielskiego Centrum Kultury, za możliwość gry na trąbce Tomasza Stańko, współtwórcy a dziś patrona festiwalu. Tomaszowi Dąbrowskiemu towarzyszyli Irek Wojtczak – saksofon tenorowy, elektronika, Fredrik Lundin – saksofon tenorowy, Knut Finsrud – perkusja, elektronika, Maxence Sibille – perkusja, Grzegorz Tarwid – fortepian, moog oraz Max Mucha – kontrabas. – To było bardzo dobre, mocne i wręcz soczyste granie. Piękne były wszystkie nawiązania do spuścizny Tomasza Stańko – usłyszeliśmy od jednego z fanów.

Tomasz Dąbrowski & Istnienia Poszczególne.

Zupełną zmianę nastroju spowodował Bobo Stenson, szwedzki pianista i legenda ECM-u, który miło wspominał współpracę z Tomaszem Stańko. Członkowie jego tria się pochorowali, ale ten przykry fakt spowodował tylko, że słuchacze mogli się skupić wyłącznie na grze solisty. Tenże wręcz zaczarował publiczność swoją naturalnością, a przede wszystkim kunsztem i zebrał owacje na stojąco.

Bobo Stenson.

W piątek, 18 listopada, publiczność czekają dwie wybornie zapowiadające się pozycje. O 18.00 rozpocznie się koncert, podczas którego do dorobku Arvo Pärta sięgną Marcin Masecki, Lutosławski Quartet, Anna Lobedan i Grzegorz Tarwid. Wieczór zwieńczy koncert kwartetu znakomitego trębacza z Izraela – Avishai’a Cohena.

Więcej o programie – TUTAJ.

Tomasz Dąbrowski & Istnienia Poszczególne.

Tomasz Dąbrowski & Istnienia Poszczególne.

Bobo Stenson.

Bobo Stenson.

Bobo Stenson.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments