Bielsko-Biała Cieszyn Na sygnale Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jeden telefon może uratować życie. Nie bądź obojętny na los osób bezdomnych i starszych!

Zdjęcie poglądowe. Fot. Pixabay.com

Dni są coraz chłodniejsze, a temperatura, zwłaszcza w nocy, zaczyna oscylować wokół zera. To szczególnie trudny czas dla osób bezdomnych. Właśnie jesienią i zimą wielu z nich umiera z powodu wychłodzenia organizmu. Bądźmy więc szczególnie czujni i nie bądźmy obojętni, gdy widzimy czyjąś krzywdę. Reagowanie na nią to nasz obowiązek.

Każdego roku mundurowi właśnie o tej porze roku sprawdzają miejsca, w których bezdomni mogą szukać schronienia i nocować. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. – Na bieżąco monitorujemy sytuację osób bezdomnych w powiecie cieszyńskim. Oferujemy pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Zawsze proponujemy też przewiezienie do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie można zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach – mówi Krzysztof Pawlik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

W jesienno-zimowym czasie na wychłodzenie organizmu narażone są nie tylko osoby bezdomne, ale także ludzie starsi oraz osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy kogoś takiego i podejrzewamy, że ma kłopoty, nie wahajmy się zadzwonić na alarmowy numer policji – 112 czy 997. Każde zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane przez funkcjonariuszy. Jak co roku, 1 listopada Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach uruchomił specjalną całodobową linię, obejmującą teren województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informacje o możliwości pomocy dla osób bezdomnych. Będzie ona działać do końca marca przyszłego roku.

Może to szczególnie zagrażać życiu i zdrowiu osób bezdomnych. W okresie jesienno-zimowym wielu z nich umiera z powodu wychłodzenia organizmu. Policjanci każdego roku na bieżąco sprawdzają miejsca, w których osoby bezdomne próbują szukać schronienia. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, gdy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Oprócz numeru alarmowego 112 zachęcamy do korzystania z całodobowej, bezpłatnej infolinii 987, o której więcej informacji poniżej, oraz z policyjnej platformie Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Informację o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy, można także przekazywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym celu należy wybrać kategorię zgłoszenia o nazwie “Bezdomność”. Warto jednak podkreślić, że nie służy ona do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

– Jednym z najczęstszych, a zarazem najbardziej mylnych mitów, jest ten który mówi o tym, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Faktycznie przez chwilę osoba pijąca czuje ciepło, ale po chwili jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na zewnątrz będąc pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, śliska, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść. Wtedy o tragedię nie jest trudno. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu podczas silnych mrozów. Pamiętajmy, że wymagają one od nas szczególnej pomocy – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło – apeluje Krzysztof Pawlik.

 

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Cynk
Cynk
1 rok temu

Ani jednej więcej! ………. Osoby bezdomnej.

Oset
Oset
1 rok temu

Patelniorzy też zasługują na współczucie

YOU
YOU
1 rok temu

Wystarczy być trzeźwym i nocleg się znajdzie, ale po co jak lepiej chlać i śmierdzieć na pół kilometra….

Krystian
Krystian
1 rok temu
Reply to  YOU

Niestety, smutna i tragiczna rzeczywistość. Służby wielokrotnie informują takie osoby, że mogą one liczyć na posiłek, kąpiel, nocleg i odzienie. Nikt nie musi leżeć na mrozie o głodzie i chłodzie. Ale pewna grupa osób nigdy z pomocy nie skorzysta, bo w noclegowniach nie wolno pić alkoholu.

Oset
Oset
1 rok temu
Reply to  Krystian

To może mogliby w remizie przenocować